JM, Hollywood, dr. Kafka a Levné knihy

30. leden 2008 | 23.59 |
Tak jsem se dal do titulku. Ale dnes právem. Neboť budu psát o svém zářezu do hollywoodské továrny na sny. Konkrétně o mém vystoupení ve filmu "Proces".

Mnoho let tomu nazad. Byl rok 1992, já byl v prváku (nebo ve druháku, to už přesně nevím, zda to nebylo na podzim) na vejšce a v Praze se natáčel Proces.

proces 3

"Tak tedy," řekl vyšetřující soudce, listoval v sešitu a obrátil se pak na K-a hlasem, jako kdyby zjišťoval osobní údaje, "vy jste malíř pokojů?" "Ne," řekl K., "nýbrž první prokurista velké banky."

Přihlásili jsme se, a po tři dny nás vozili asi v půl páté od Vinohradského divadla autobusem do Kolína. Tam nás převlékli za Židy a představovali jsme dav v synagoze ve scéně před vyšetřujícím soudcem. Až na místě samém jsem si všiml, že hlavní roli hraje tehdejší poměrně hvězda pan Kyle MacLachlan.

proces 4

"To jsou spisy vyšetřujícího soudce," řekl a upustil sešit na stůl. "Jen si v tom čtěte klidně dál, pane vyšetřující soudce, z té dlužní knihy věru na mne nejdou žádné strachy, ačkoli mi je nepřístupná, neboť dovedu se jí dotknout jen dvěma prsty a nevzal bych ji ani za nic do ruky."

Roli jsem přijal rád kvůli dobrodružství, dobrému výdělku a taky kvůli radosti, že jsem se nachomýtl zrovna do Procesu. Neb již tehdy jsem JUDr. Kafku obliboval.

A nyní přicházíme k tomu hlavnímu. Včera jsem cestou z banky zašel rozverně do Levných knih, a co tam nevidím! DVD Proces s panem K. za 49 K! Již bylo mé.

Nicméně velká očekávání jsem neměl, protože snímek jsem kdysi viděl již v TV a věděl jsem, že bohužel vždycky to ustřihli přesně v okamžiku, kdy se kamera dostala ke mně. Takže Luďa, se kterým jsem seděl na gymplu v lavici, byli jsme na spolu na vejšce i na tomto komparsu, tak Luďa je tam opakovaně a dlouze. Je trochu nespravedlivé, že já jsem tam jen jednou. A je mi vidět jen klobouk a oči.

proces

Ano, v první řadě vlevo stojí mladý Jára M.

proces detail

Výřez moc nenapoví, ale jsem to skutečně já.

A tím celkem skončila moje filmová kariéra. Prozatím. Škoda, že tam nemám nikde celý obličej. Ale jinak jsem spokojen. Rovnou do Hollywoodu a zrovna v Procesu.

Zpět na hlavní stranu blogu