Poslední tečka za Rukopisy

8. červenec 2010 | 22.03 |
› 

Tak už i já jsem zjistil, že toto je moc pěkná knížka.

ImageSamozřejmě již několik let i já registruji, že p. Miloš Urban je oblíbený současný spisovatel. Ale až teď jsem se k němu dostal.

Co by to bylo za moji "recenzi", kdybych nezačal tím, jak jsem knihu pořídil. Tak tedy: mám malou osobní tradici, že když jsem v Ostravě a mám nějaký důvod potěšit se, tak tomu poměrně rychle podléhám. Kanalisuji takové pocity totiž tradičně v tom velikém knihkupectví, co tam je poblíž hotelu Imperial. Mám rád veliká knihkupectví, a toto obzvláště. Je to prý původně republikový obchodní dům. Má prostorné atrium a je to radost se procházet po galeriích. Takže se vysloveně nabízí pro to, že v Ostravě si tradičně kupuji nějakou knihu značně naslepo, spíše objevenou na místě a koupenou ze zvědavosti.

Naposledy jsem v Ostravě měl příležitost následovat tento zvyk letos v první jarní den. Koupil jsem si mj. nové vydání románu Poslední tečka za Rukopisy od p. Urbana. Dle názvu to vypadalo zajímavě.

O obsahu knížky nebudu psát vůbec nic. Pokud by čistě náhodou se někdo rozhodl ji přečíst, tak bych mu totiž mohl zkazit část radosti. Poslední tečka za Rukopisy byla pro mě totiž naprosto nepředvídatelná; každá kapitola je úplně jiná a vůbec jsem netušil, co se bude dít v další kapitole a v jakém žánru bude podána.

Po dočtení je moje hodnocení vysoké a určitě ji doporučuji. Přitom zpočátku mi ten text připadal sice psaný s pečlivým ohledem na jazyk, ale skoro bych řekl až takový suchý, až průměrný. Čtenářský zážitek však u mě gradoval každou kapitolou a potěšení jenom rostlo.

Vedle rukopisů je velká část věnována paní Boženě Němcové. Až u této knížky mi došlo, že paní Němcová je evidentně (v literárních kruzích už asi déle) dosti v trendu. Uvědomuju si, že moje setkání s paní Němcovou většinou se týkají psaní o jejím životě, mnohem méně o jejích textech. Co do detailního pitvání soukromých záležitostí si možná pomalu už nezadá i s takovým dr. Kafkou. Jenomže doktor přeci jen psal o šedesát let později, takže je modernější a lépe se dnes čte. U té Betty je těžké vůbec přes drby o pravých rodičích, o milencích a mangelovi vidět, že mj. občas něco vydala.

Jinak tedy ze záložky jsem vyrozuměl, že se jedná o autorovu prvotinu, která nyní vychází podruhé, doplněna o ilustrace. Ty se mi líbily hezky.

Image (2)

Každá kapitola má jednu takovou ilustraci.

Počítám, že nějaký další román od p. Urbana zase vyzkouším.

Dneska jsem si zase jednou vzpomněl, že jsem si kdysi vlažně předsevzal dávat sem první a poslední větu, takže:

první věta knihy: Autor literatury faktu sedí v šerém koutě rukopisného oddělení Národní knihovny.

poslední věta: Patří mu sdrečný dík a hluboká úcta.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Poslední tečka za Rukopisy wu 09. 07. 2010 - 00:07
RE(2x): Poslední tečka za Rukopisy jarmik 09. 07. 2010 - 13:42
RE: Poslední tečka za Rukopisy sklerotik 09. 07. 2010 - 00:12
RE: Poslední tečka za Rukopisy sargo 11. 07. 2010 - 17:31
RE: Poslední tečka za Rukopisy zmrzlinka 12. 07. 2010 - 13:40