Na výšinách (Thomas Bernhard)

21. červenec 2013 | 13.37 |
› 

Na výšinách je další ze série knih ve slevě, které jsem si koupil na jaře.

tomas bernhard-navysinachThomase Berhnarda řadím již mezi své oblíbence. Na výšinách (podtitul Pokus o záchranu, nesmysl) se mi zatím líbila z jeho knih nejméně. Na obálce se píše, že jde o text na hranici poezie a prózy, jeden z autorových nejstarších - začal ho psát již v r. 1957, ale vyšel až na konci 80. let.

Velká poetičnost textu mi moc nesedla, zvlášť ve spojení se značnou depresivností a mladistvými problémy dvacátníka, který není zatím profesně ani jinak usazen.

Několik ukázek na ukázku - celá kniha je tvořena jedinou větou, proto i ukázky jsou jen kousky vět:

"zaznamenávám: všichni žijí přinejmenším tři životy, jeden skutečný, jeden vymyšlený a jeden, který nevnímají,"

"i když všechno vím, nemohu jinak než znovu a znovu se stejnou bezradností napáchat další ze sto tisíce a stokrát sto tisíce chyb, potřeba rozběhnout se k hrobům a na hrobech mrznout jako pes,"

"za hodinu jsem promyslel tuto myšlenku, promyslel ji ze všech stran, promyslel jako proplaval, proplaval jsem ji, jako se člověk protáhne řekou, tekoucí řekou, tekoucím proudem, tak jsem ji promyslel,"

"jeden vydírá druhého, pravil školní rada, existují pouze vyděrači a vydíraní, budova státu jako celek se skládá pouze z vyděračů a vydíraných,"

Závěr laboratorních prací: poetický styl mi byl o něco méně přístupný než u ostatních děl p. Bernharda. Ale kniha je krátká, a dala se tedy přečíst i tak.

První odstavec knihy: Vlast, nesmysl, pěstování tradic, stále tatáž slova, obraty, předhánění: rozvoj vaší rodiny, vaší osobnosti, národovci: národní stát, národní gramatika, národní zdraví, národní kotel, národní ráj, národní hymna, národní zrada, národní svátek atd.,

Poslední odstavec: nesmyslné roční doby, formality, pomluvy: ty pekelné haldy spisů vůči všemu, můj pes ví, že ho zabiju, jinak to ale neví nikdo: nikdo nebude mít mého psa.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře