Sledování vlastního spánku

23. únor 2013 | 01.51 |

Tento článek má jednu normální část: psát o aplikaci na sledování spánku, na tom není nic špatného. Stejně čtu všude, že fitness a zdravotní aplikace budou stále větší další trend v mobilech. Hlavně když teď má Apple už patentované ty hodinky, takže další iPhone bude pořád na těle.

Druhá část tohoto článku by byla úchylná: a sice, kdybych se zde rozepisoval o tom, jak se mi spí. Pokusím se tomu vyhnout. Nemůžu se vyhnout jen na těch ukázkách grafů použít prostě své statistiky. Ale zas úplně bez deníčkovosti to též nebude...:-)

Aplikací na sledování spánku je spoustu. Já jsem si pořídil asi před rokem aplikaci Sleep Cycle - bez velkého vybírání, prostě byla v nějakých žebříčcích mezi nejrozšířenějšími a byly tam dobré ohlasy.

Pořizoval jsem si ji původně jako inteligentní budík. Ten budík vychází z úvahy, že je lepší spát o několik minut méně, ale hlavně když se člověk vzbudí ve vhodné fázi spánku. Tj. aby budík člověka nevytrhl z toho nejhlubšího spaní. Tady si nastaví čas na budík (třeba 6:50) a dobu, o kterou snesu být vzbuzen dřív (defaultně je tam 30 min.). Telefon mě pak pozoruje a od 6:20 začíná hlídat moment, kdy se budu vrtět a který si vyhodnotí jako lehký spánek - v té chvíli zazvoní. Když člověk spí pořád tvrdě, tak samozřejmě čeká do těch 6:50 a pak musí zazvonit.

Jelikož za tímhle účelem sleduje spánek, tak vedlejším produktem jsou grafy a statistiky o spánku. Ty jsou docela pěkné - zvlášť srdce malého statistika, jako jsem já, plesá.

graf spaní max

Takhle vypadá základní graf o spaní jedné noci.
Čím hlubší čára, tím hlubší spánek.


Navíc tedy musím konstatovat, že když loni na jaře poprvé pár dnů zkusil používat telefon na sledování spánku a ohleduplné buzení, tak jsem pocítil takový hodně nezvyklý, úplně bych řekl vřelý a citový vztah k telefonu, že se tak stará o můj spánek. Je to takové osobní a strašně výlučně zaměřené na mé blaho, že o mě někdo děsně soustředěně pečuje.

kvalita 3 měsíce

Üdaje jsou vynesené i do pár dlouhodobých grafů - zde celkový vývoj kvality spánku.


Z těch statistik je samozřejmě k zamyšlení klasický jednoduchý údaj, jak dlouho jsem spal. Ještě vypočítávají něco, čemu říkají kvalita spánku a udávají to v procentech. Díval jsem se ve FAQ, že tu kvalitu počítají zatím jen z délky spánku a z toho, jestli se člověk hodně nebo málo převaloval; ale plánují prý postupně zkoušet zavést do indexu i další faktory. Jak jsem psal, jelikož jsem statistik a ještě i chlapec, tak se samozřejmě snažím docílit co nejvíc procent.

Což je docela zábava a asi to neškodí životnímu pocitu snažit se víc a lépe spát. Mně se třeba potvrzuje z těch grafů subjektivní (nemilý) pocit, že nejhlubší spánek mám až nad ránem, zrovna, když bych měl vstávat.
 

graf-délka dle dnů

Průměrná délka spánku podle dnů - do pátků mi tam
zrovna poslední dobou vlítly nějaké kalby, a přitom pak v sobotu ráno
se děti neptají, v kolik tatínek šel chrnět, a žádají standardní postup.


Zatím jsem dosáhl maximální kvality spánku 92 % (viz ten první obrázek), ale to byla výjimka - holt spaní s batoletem, které mě standardně 2x nebo 3x za noc vzbudí, že chce napít, nebo prostě jen tak, to jsou špatné podmínky na spací rekordy. Ale ta aplikace to aspoň ocení a člověk si leccos uvědomí.

Nevýhody sledování spánku vidím asi dvě. Jednak musí být mobil v zásuvce, jinak by se často přes noc vybil, když je pořád puštěný. Takže je potřeba mít buď zásuvku u postele nebo si tam tahat prodlužku. A jednak je na pováženou, jestli chci mít pořád u hlavy celé noci mobil; to by se možná dalo trochu upravovat, že by člověk třeba vypínal na noc všechna data i GSM připojení - nevím ale, jaký rozdíl to dělá v elektromagnetickém záření, které ten přístroj vydává. Telefon má být položený na matraci poblíž člověka: taky by šlo asi zkusit, dát si ho třeba kousek dál od sebe, případně k nohám - to jsem zatím nezkoušel. Ale ta aplikace by se měla přizpůsobit, protože se sama kalibruje na to, jak silně to mobilem hází, takže odfiltrovává ty nejslabší pohyby.

kvalita dle dnů
Délce spánku odpovídá víceméně i kvalita, protože to je hlavní její parametr.


Já bych docela tuto legrácku doporučil. To buzení je opravdu šetrnější. A zamyslet se nad spaním asi taky neškodí. Pochybuju, že někdo využívá takovou aplikaci úplně pořád: já to pouštěl někdy minulý duben asi dva týdny, pak jsem na to rok ani nemyslel. Teď jsem zase dostal chuť a asi měsíc si to víceméně soustavně na spaní pouštím.

Abych dodal aspoň kousek té správné blogové neužitečné deníčkovitosti, tak musím podotknout, že u mě je nevýhoda té aplikace ještě moje pověrčivost. Vím, že je to známka nedobrého duševního rozpoložení, ale jsem celoživotně dost pověrčivý. Aby toho nebylo málo, mám sklony vytvářet si vlastní pověry. Už od dětství se mě drží například osobní pověra, že existuje nepřímá úměra mezi příjemností rána a příjemností potom celého dne. Jakože pohodové ráno předznamenává infarktový den. A naopak: když ráno jen bručím a klepu se, tak pak vše běží dobře.

Jak jsem psal - uznávám, že je to poněkud masochistická pověra. Navíc naprosto podkopává účel zlepšování spánku, protože když já se podívám po probuzení, že jsem se krásně vyspal s kvalitou spánku třeba přes 80 %, tak v té chvíli se začnu klepat, co mě ten den čeká průšvihy. A samozřejmě, že se to taky vyplní, že...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Sledování vlastního spánku jn 23. 02. 2013 - 08:31
RE: Sledování vlastního spánku eithne 23. 02. 2013 - 11:03
RE: Sledování vlastního spánku hospodynka 23. 02. 2013 - 12:51
RE: Sledování vlastního spánku jarmik 23. 02. 2013 - 14:29
RE(2x): Sledování vlastního spánku jn 23. 02. 2013 - 17:52
RE(3x): Sledování vlastního spánku jarmik 23. 02. 2013 - 20:38
RE(4x): Sledování vlastního spánku jn 24. 02. 2013 - 07:14
RE(5x): Sledování vlastního spánku jarmik 25. 02. 2013 - 06:16
RE(4x): Sledování vlastního spánku hospodynka 24. 02. 2013 - 19:20
RE(5x): Sledování vlastního spánku jarmik 25. 02. 2013 - 06:49
RE: Sledování vlastního spánku sargo 23. 02. 2013 - 16:36
RE(2x): Sledování vlastního spánku jarmik 23. 02. 2013 - 23:04
RE: Sledování vlastního spánku pm 24. 02. 2013 - 09:49
RE: Sledování vlastního spánku hlander 24. 02. 2013 - 11:55
RE(2x): Sledování vlastního spánku sargo 25. 02. 2013 - 11:58
RE: Sledování vlastního spánku jarmik 24. 02. 2013 - 12:19
RE: Sledování vlastního spánku dj-team 27. 02. 2013 - 21:04
RE(2x): Sledování vlastního spánku jarmik 27. 02. 2013 - 22:40