Německá diskotéka

28. listopad 2012 | 21.58 |

Články na blogu, kde jsou jenom pofidérní písně z youtube, jsou divné. Ale třeba někde někdy se vyskytne... kupříkladu... pořadatel německé diskotéky, který bude zoufale hledat nějaké tipy na německý pop.

Je otázka, proč vlastně poslouchám německý pop. Řekl bych, že člověk poslouchá český pop, protože dokonale rozumí slovům a kontextu, byť třeba ta díla nedosahují hudebně úplných světových špiček. Pro mě je německý pop někde mezi českým a anglickým; anglickým textům rozumím s velkými obtížemi, německým celkem ano. Takže mám navíc jednu mezivrstvu populárního konzumu.

Opět sem dám několik skladeb, které mi většinou doporučil jablečný Genius v iTunes a které mě baví. Všechny jsem tedy objevil až letos, byť zdaleka to nejsou novinky.

Nejlepší mi připadá asi song od Wolfsheim, kde zpívá známý p. Heppner. Mám rád jeho hlas ze dvou jeho mezinárodně slavných hitů s p. Schillerem, které považuju za asi největší dar německého popu světovým spotřebitelům (ten první má i nádherný klip: Dream Of You, druhý má klip pěkný, ale obyčejnější - je z Rujány a je v něm vidět nacistická rekreační megastavba Prora - I Feel You). To jsou však staré kousky a navíc anglicky. Takže zpět k té svíčkové.

Na Wolfsheim jsem přišel, když jsem zoufale hledal, zda existuje od p. Heppnera ještě nějaká jiná pěkná skladba než ty dvě shora uvedené. Všechno, co jsem našel, byly totiž už dost srágory. Jediné, co se ještě myslím dá, je Kein zurück. Ale těch dvou stejně nedosahuje, nemluvě o slabém klipu.

Wolfsheim - Kein zurück

Docela dobrý song mi doporučil Genius - Allein, allein od Polarkreis 18. Skoro bych ho dnes nemohl zařadit, protože je většinou anglicky, ale refrén má (naštěstí!!) německy. Jako všechny dnešní kousky ten klip je slabší než píseň a jenom odrazuje. Byl jsem celkem překvapen, že zpěvák je muž. Je to takový ten elektropop, co mám rád.

Docela se mi líbí, jak v refrénu dav zpívá Wir sind allein, allein.
To mi připadá jako popkulturní žertík až laibachovský...

Další hit je jediné opravdové retro - Terra Titanic od Peter Schilling. Zato dle mého názoru výborný popový kousek, který ve vší svěžesti přežil už 30 let. Jenom tedy ten ročník 1984 se podepsal na klipu opravdu moc. A to říkám prosím já, který osmdesátkové retro oblibuji a vyhledávám - ale slabším povahám bych doporučil zavřít oči - nejpozději v okamžiku, kdy se začnou objevovat ty dámy v igelitu s nafukovacími kruhy.

  

Nestárne. Vždycky při poslechu myslím na Costa Concordia,
na toho kapitána a jak měli na můstku srandu.
Endstation Ozeaaaaaan ....
(Při pohledu se asi na nic myslet nedá).

Další, co poslouchám, je Dieses Leben od Juli. Koupil jsem to, protože mě uchvátil refrén Ich liebe dieses Leben, ich liebe diesen Tag, ich liebe diese Welt. Je fakt, že zbytek je už takový ukňouranější, ale pro mě pořád ještě jako celek OK.

Juli - Dieses Leben.

Kdybych měl soudnost, tak poslední už sem nedávám. Sice ještě pár kousků od našich německých přátel mám, ale pochybnosti u nich už jsou hodně veliké. Docela mě přesto baví ještě Irgendwas bleibt od Silbermond. I když tedy toto provedení pop music se už značně vzdálilo od anglických kořenů, rebelství, nezávislosti a alkoholu a je už strašně blízko dechovce.

  

Žádám jistoty, nejlépe rovnou sociální.
Opět musím vzpomenout geinálních Laibach -
kdyby ještě to bylo dnes zajímavé, deklamování tohoto
textu do zvuků naci-marše by nemělo chybu.

Nashledanou a zůstávám s pozdravem domácím diskotékám zdar, německým zvlášť.


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Německá diskotéka hospodynka 28. 11. 2012 - 22:05
RE(2x): Německá diskotéka jarmik 28. 11. 2012 - 22:20
RE: Německá diskotéka radus 28. 11. 2012 - 23:23
RE(2x): Německá diskotéka jarmik 29. 11. 2012 - 06:26
RE: Německá diskotéka et 29. 11. 2012 - 15:26
RE(2x): Německá diskotéka jarmik 29. 11. 2012 - 19:56
RE: Německá diskotéka eithne 01. 12. 2012 - 10:05
RE(2x): Německá diskotéka jarmik 02. 12. 2012 - 19:25