Mezi rakví a Araratem

8. září 2012 | 23.58 |
› 

Ještěže je název této knihy vysvětlen na záložce: Ararat je místo přistání biblického p. Noema. Jelikož ta knížka je o letu vesmírem, tak název symbolicky odkazuje k dilematu posádky, zda letět pořád dál (a žít v raketě jako rakvi) nebo přistát a založit lidstvo na nové planetě.

werner steinbergJinak tedy se jedná o knihu p. Steinberga Mezi rakví a Araratem, která je jednou z těch, které jsem vyndal onehdá z popelnice (o vyndavání z popelnice jsem psal zde).

Jedná se o tradiční space operu: raketa letí léta vesmírem, původní posádka dávno nežije, cestuje už druhá generace, tedy lidé narození až cestou. Ti nyní hledají smysl celého letu, který zdědili a nepochází z nich. Někdo chce letět prostě pořád pryč, někdo chce přistát. Přistanou na planetě, kde spolu bojuje domácí hippícký létající inteligentní druh s okupujícím otrokářským druhem, který je tvořen jen mozkem v kovovém obalu.

Napsáno r. 1978 v NDR.

Perličkou je osoba autora: na záložce se píše, že p. Steinberg odešel v r. 1956 z NSR do NDR. Takže individualista, který šel obráceně, než davy. Je dobře vědět, že nějaký takovýto případ též existuje.

Utečenci do NDR mě vždy zajímali - i když dosud jsem tedy znal jen jednoho, nyní znám druhého. Ten první byl americko-východoněmecký zpěvák p. Dean Read. Nějak mi utkvěl v matných vzpomínkách na tehdejší show business.

Co bych tak ještě uvedl závěrem. Dle názvu edice 13 počítám, že to bylo míněno jako pro mládež, což asi ano, ale nepřipadá mi to jako nutně mládežnická literatura.

Mezi Ararat a rakev nevložil autor - trochu překvapivě - žádnou politiku, ani nějaká nápadná myšlenková zjednodušení. Stejně tak tam není ani stopa po humoru. Celkově je příběh nebývale pochmurný - prakticky první polovina na raketě je o nuceném přerušení těhotenství jedné členky posádky, protože plod vykazuje degenerativní změny, což podle přísných pravidel lodi se netrpí. V zájmu úspěšného letu, který má pokračovat po mnoho generací, se nechávají rodit jen životaschopní jedinci. Spor kolem toho případu se vyostří a rozdělí na čas posádku.

Kniha se však nijak srdcerycvně nestaví na stranu humanistických odbojářů, velice chladně a vyváženě se popisují obě strany. Příběh se vyvíjí nezávisle na nějaké obecnější myšlence - ale spíše mimochodem tam přeci jen nějaké poučení zazní: postavy se vyslovují proti bezmyšlenkovitému trvání na pravidlech, pokud je většina vnímá jako nelidská.

Knihu jsem četl a dočetl dobrovolně, bez nějakého násilí sám na sobě. Žánrový příběh napsal někdo, kdo uměl psát bez problémů dobrodružné příběhy. Hovořit o doporučení by bylo bezpředmětné.

První věta knihy: Když se Maria Perraultová probouzí z hlubokého spánku, velmi pomalounku, jako by bezcílně bloumala chodbami kosmické lodi, zaplaví ji nekonečně blažený pocit.

Poslední věta: Skoro neznatelně zavrtí hlavou a řekne: Myslím, že musíme žít úplně jinak.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mezi rakví a Araratem eithne 09. 09. 2012 - 09:20
RE(2x): Mezi rakví a Araratem jarmik 09. 09. 2012 - 10:32
RE: Mezi rakví a Araratem taco 17. 11. 2013 - 13:16