Bohaté dítě, chytré dítě

9. prosinec 2008 | 23.58 |

Sargo už mě patrně docela zná. Když jsem koncem minulého týdne četl další příručku osobního rozvoje, tak jsme se moc nepotkávali, neb paní mangelka se osobně rozvíjela po nocích na komínech. Nicméně občas jsme se přeci jen potkali a já říkám: "Čtu pokračování Bohatý táta, chudý táta." A reakce Sargo byla: "To máš určitě zas depku." A byla to pravda.

bohaté dítě, chytré dítě

Příručka Bohaté dítě, chytré dítě od Roberta T. Kiyosakiho (spoluautorka Sharon Lechterová) má pro mě několik negativních a několik pozitivních rysů. Všem těmto rysům je společné jedno: jsou dosti iritující! I v tom navazuje na ten bestseller, o němž jsem tu již psal (zde).

Aby se to nepletlo, napřed si neodpustím pár plivanců a pak zkusím pojmenovat nějaký ten přínos pro osobní rozvoj.

Negativa

Celkově je to dost strašlivý blábol, který rozmělňuje chaoticky už tak nesouvislého Bohatého tátu.

Vždycky, když se opováží nějaké strukturovanější myšlenky, tak dospívá k tomu, že formální vzdělání je nedůležité. Ale asi má strach z kritiků, kteří vytýkali Bohatému tátovi, že ať jsou školy jakkoliv špatné, vzdělaní lidé mají empiricky větší příjmy než nevzdělaní. A tak průběžně se v této knížce již deklaruje, že škola se má stejně vychodit. Aniž by říkal, proč tedy.

Když pominu naprostou absenci editace textu - pořád se něco opakuje, přeskakuje mezi tématy, kapitola občas nemá vůbec nic, co by se týkalo názvu kapitoly atd. - tak hlavní závadou je, že v knize se nepíše skoro nic o tom, jak vychovávat děti. Autor sám děti nemá, ani žádné nevychoval. Pod pláštíkem výchovné příručky tu opět recykluje vlastní - občas málo věrohodné - vzpomínky na otce-učitele a svého mentora-byznysmena.

Byl jsem třeba zvědav, co napíše pod kapitolu s názvem (napsaným přes půl stránky), jestli dávat kapesné. Bylo to neuvěřitelné, ale vůbec nic, co by si myslel o správné formě kapesného. V podstatě jen větu, že každé dítě je jiné a každá rodina jiná, tak dělejte, co umíte.

A pak samozřejmě ty strašlivé okamžiky, kdy se začne pouštět do osvěty. Napřed vypisuje (asi 20x), jak jeho otec byl velký reformátor havajského školství. A pak se zmíní o tom, jak byl ten moudrý otec hluboce ostřesen, když se dozvěděl, že současný systém školství pochází původně z Pruska, kde byl vyvinut za účelem výchovy vojáků a úředníků. Aúúúú - co to bylo do pytle za ořecha, když reformuje školství a netuší ani učivo střední školy!

A pak taky ten veliký objev, že existoval nějaký Rudolf Steiner a že jsou podle něho neobvyklé walldorfské školy. Toho samozřejmě ten superchytrý učitel vůbec neznal, až autor o tom slyšel z rychlíku.

Nebudu mluvit o tom, že jediné skutečné výchovné doporučení (byť opět v 35 podáních) je zakoupit ratolesti jeho společenskou hru Cashflow, případně verzi pro děti, případně verzi pro dospívající.

Závěrečné dva dodatky od té dámy, co nevím, kdo je, nebudu vůbec komentovat. Nejsou dobré a nikdo se o ně neprosil.

Pozitiva

Tak. Když jsem si ulevil, tak musím uznat, že je tam prostě pár hlášek, které mi zůstaly v hlavě. (Bohužel hlavně v tom směru, že funguju opačně - čímž mě irituje ta kniha ještě víc než těmi slabými místy).

Třeba věta, že chozením do zaměstnání nelze opravdu zbohatnout. Hodně se vrací ke hře Monopoly, kterou doporučuje k pochopení financí. Říká, že živit se prací je finanční strategie, která odpovídá ve hře Monopoly tomu, že nekupujete žádná políčka a nestavíte žádné domy, jenom chodíte dokola a pří každém přejití startu dostanete těch 200 peněz (nebo kolik to bylo), které si uspoříte.

(Malá exkurze k Monopolům: pravé Monopoly jsem nikdy nehrál. Klíčovou součástí rodinných oslav mého dětství však bylo hraní hry Byznys, což byly lokalizované Monopoly, které vyšly patrně v roce 68 možná v Mladém světě. Hrací plán a kartičky byly napůl vyrobeny samovýrobou a polepeny tím Mladým světem, kde to mělo velice pěkný retro-design. Naprosto jsem tu hru zbožňoval. Políčka se jmenovala dle pražských ulic. Pak tam byly železnice. Za perestrojky se pak ta hra objevila jako Dostihy a sázky, ale to už mi připadalo přirozeně prázdné. Zajímalo by mě, zda ještě někdo jiný též hrál Byznys.)

Taky mi utkvěl námět, že člověk nezbohatne v práci, ale doma. Doma totiž musí vymyslet, jak investovat do aktiv. Kdo chodí sedřenej domů, nemá čas na rodinu a hlavně nemá čas udělat hlavní domácí úkol - přemýšlet o investicích.

Špatné nebylo taky připomenutí jeho pojetí finančních výkazů. Není podle mě úplně v souladu s tím, co pod tím rozumí většina, ale pro přemýšlení je to zajímavé. Sice mluví o rozvaze aktiv a pasiv a o výkazu zisku a ztrát. Aktiva a pasiva ale pojímá hodně po svém: aktivum nese peníze, pasivum žere peníze. Obvyklý životní program střední třídy, tj. tvrdě makat a splatit hypotéku na barák, je dle něho hloupost a hlavně nepochopení, že barák není aktivum, ale pasivum, protože peníze žere a nenese.

Má tam i nějaké kaplanovské pokusy o zachycení rozdílu mezi tradičními životními strategiemi v průmyslovém věku (a které dnes už vedou leda do chudoby, byť třeba po čtyřicítce) a novými strategiemi, které vedou k bohatství ve věku informačním. Celé je to psané trošku jako domácí úkoly pana Kaplana. Ale opět to není myslím v rozporu s příběhy lidí, kteří mají v reálném světě dneska úspěch.

myšlénkování

Myšlénkování.

Tabulky jako tato asi nikoho neohromí. Dokonce ani mne. Ale když tak pozoruji svět mladých (prostřednictvím koníčků své mangelky), tak si říkám, že možná po přečtení té tabulky se leckdo snadněji smíří se zálibami svých pubertálních ratolestí.

Ohledně dětí píše, že věří v přelomový věk 9 let. V tomto věku prý dítě začne pociťovat silnou touhu být dokázat si soběstačnost, má se to podporovat. Hodně klade důraz i na to, aby se podporovala dobročinnost, to všude uvádí jako důležitou součást úspěchu.

Zapamatoval jsem si taky konkrétní plán ohledně investic, který dává: jako běžnou rezervu udává částku ve výši nutných výdajů za rok, až peníze nad tuto rezervu by se měly investovat do aktiv (tohle bude maličko asi problém u řady jeho čtenářů:-). Do dobročinnosti doporučuje dávat desetinu; nepíše proč, ale trochu si domýšlím, že to může skutečně dodat křídla pro další investice.

Jinak i zde jako investice svého srdce uvádí jenom nemovitosti. Podle všeho s nimi ani moc nespekuluje. I z dańových důvodů ho nejvíc baví koupit a pronajímat. Byť to tam neznám, tak počítám, že v Amíkově je tohle dostupnější sranda, protože člověk opakovaně slyší, že nemovitosti jsou tam relativně podstatně levnější než tady.

Poslední bod uvedu, že se mi líbil obraz "posadit se na druhou stranu stolu". Že kdo si hledá zaměstnání, sedí na špatné straně stolu. Že cílem by mělo být sednout si na tu druhou stranu, být tím, který hraje golf a jiní pro něho spravují majetek, zatímco on vymýšlí, kam dál investovat. Jako jedno z mála výchovných doporučení tam je vzít děti do mekáče a vysvětlovat jim pozice jednotlivých lidí: pokladní tu bouchá za patnáct litrů, manažer se stará, aby všechno šlapalo a sypalo, majitel sedí doma a má takových hospod víc.

Zde končím své poznámky a mizím v houští. Víc tomu už nedám, ale úplně přejít mlčením tuhle záležitost prostě nelze.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Bohaté dítě, chytré dítě zuzi 10. 12. 2008 - 00:34
RE(2x): Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 13:42
RE: Bohaté dítě, chytré dítě sargo 10. 12. 2008 - 00:45
RE: Bohaté dítě, chytré dítě jana* 10. 12. 2008 - 08:13
RE: Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 08:27
RE: Bohaté dítě, chytré dítě pm 10. 12. 2008 - 09:55
RE(2x): Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 09:58
RE(3x): Bohaté dítě, chytré dítě pm 10. 12. 2008 - 11:35
RE(4x): Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 13:36
RE(3x): Bohaté dítě, chytré dítě libor 08. 12. 2012 - 17:37
RE: Bohaté dítě, chytré dítě sargo 10. 12. 2008 - 10:09
RE: Bohaté dítě, chytré dítě jana* 10. 12. 2008 - 14:46
RE(2x): Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 14:57
RE: Bohaté dítě, chytré dítě sargo 10. 12. 2008 - 15:06
RE: Bohaté dítě, chytré dítě sargo 10. 12. 2008 - 15:07
RE: Bohaté dítě, chytré dítě littlekey 10. 12. 2008 - 16:04
RE: Bohaté dítě, chytré dítě hlander 10. 12. 2008 - 16:12
RE: Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 10. 12. 2008 - 16:26
RE: Bohaté dítě, chytré dítě hlander 10. 12. 2008 - 16:59
RE: Bohaté dítě, chytré dítě jana* 10. 12. 2008 - 20:34
RE: Bohaté dítě, chytré dítě kaci 10. 12. 2008 - 21:28
RE: Bohaté dítě, chytré dítě 15. 12. 2008 - 12:01
RE(2x): Bohaté dítě, chytré dítě jarmik 15. 12. 2008 - 21:59