První kroky na burze

11. prosinec 2008 | 22.09 |

... jsem ještě neudělal. Ale konečně jsem v knihovně našel jednu příručku pro začátečníky, která pojednává o tradingu.

prvni-kroky-na-burze-ludvik-tuPrvní kroky na burze je příručka od Ludvíka Turka a má podtitul Naučte se obchodovat na akciových, finančních a komoditních trzích. Něco takového už nějakou dobu hledám, takže téma mě zajímalo velice.

Praktičnost toho textu by mohl posoudit jen někdo, kdo obchoduje. To já nejsem. Už jsem se tu asi zmiňoval o tom, že nějakou dobu burzu jen sleduju a prohlížím si debatu spekulantů na diskusním fóru na patria.cz. Ostatně jsem velice rád, že jsem zůstal poslední rok mimo a že jsem tam nenaskočil na vrcholu bubliny. Já tedy mohu jen vyjádřit svůj amatérský pocit, nakolik mi připadají rady srozumitelné a v souladu se selským rozumem. A taky tím, co tak vidím na tom diskusním fóru.

Především tedy bylo osvěžující číst po nějaké době neamerickou vysvětlovací knihu. Dost jsem si užil civilní tón bez srdceryvných příkladů z natáčení a bez vyznání, jak tyto zásady změnily život autora a vyšvihly ho do nejvyšší vrstvy.

Z mého pohledu je to příručka užitečná. Přinejmenším na úvodní zchlazení hlavy. Pár poznámek:

- Obchod s komoditami je ve skutečnosti obchod s konkrétními smlouvami. Nedají se držet donekonečna - každá ta smlouva má určité datum, kdy ji dodavatel splní. Takže, když ten kontrakt nestihnete prodat jinému zájemci do data dodání, tak člověk by měl/mohl převzít třeba pár pytlů kafe, kukuřice nebo něco uhlí či ropy.

- Ujasnil jsem si, co jsem chápal už z diskuse, že obchodníkům je celkem jedno, o jakou akcii jde. Jenom analyzujou, jak se vlní ten graf, snaží se vystihnout spodek vlny na nákup a vršek vlny na prodej. (Plus pár desítek dalších rafinovaných extrapolačních metod, ale všechno v zásadě jen na tom grafu).

- Člověk by si měl ujasnit, jak často bude obchodovat: jestli bude sledovat kurzy intraday, nebo cca týden nebo - což radí pro začátečníky a je nejobvyklejší - sleduje vlny v průběhu roku a obchoduje jednou za pár měsíců.

- Velice doporučuje mít na obchodování software, jinak není moc šance grafy analyzovat. Je to zvláštní uvědomění, že je to hřiště, kde většina hráčů pracuje s perfektní technickou analýzou grafu, ze značné části jim ten software obchoduje automaticky podle různých obchodních strategií, které si vybrali, a do toho přichází průměrný občan jako já, na co by tak jako zaspekuloval.

Závěr laboratorních prací: Uvidíme, možná přijde čas, že budu mít tu rezervu ročních výdajů, a pak přijď, zúčtujem spolu. Než se do toho pustim, tak se rozhodnu, s čim budu spekulovat, a v klidu si prohlídnu pár grafů do minula, jak se to vlastně hýbe. I když má investiční doporučení lze zpravidla brát jako správná, jenom s opačným znamínkem. Ale doba recese po splasknutí všech bublin nemusí být úplně hloupá šance do té hry vstoupit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: První kroky na burze jana* 12. 12. 2008 - 08:21
RE: První kroky na burze littlekey 12. 12. 2008 - 08:43
RE: První kroky na burze jarmik 12. 12. 2008 - 10:27
RE: První kroky na burze eithne 12. 12. 2008 - 13:18
RE: První kroky na burze jre 12. 12. 2008 - 15:34
RE: První kroky na burze jarmik 12. 12. 2008 - 15:50
RE: První kroky na burze james003 16. 12. 2008 - 21:50
RE(2x): První kroky na burze jarmik 16. 12. 2008 - 23:04