JFK 16: Alternativní první světová

23. červen 2008 | 22.43 |
› 
V šestnáctém dílu se objevuje señor Biggles. Oh, don't call me señor!

V minulém dílu mi valem ubylo trpělivosti s pokleslou dobrodružnou sci-fi řadou o superagentovi Johnu Francisi Kovářovi. Na šestnáctý díl byl nasazen opět nováček v sérii, ale jinak celkem protřelý pisatel Vlado Ríša. Pan chefredakteur Ikarie obsadil do Pašeráků v oblacích vedle Kováře rovnou i señora Bigglese.

Krátkodobě jsem to přivítal. Šestnácka má několik pozitiv. Především po dlouhé době jedna alternativní historie, kde nevyhráli náckové, dokonce tam ani nevystupuje Ježíš - jenom Německo získalo pomoc čarodějů v první světové válce a je na pokraji vítězství.

Sympaticky bigglesovský je i příběh: vůbec ne temný, zláci jsou nepříliš zlí a jsou snadno poraženi. Autor patrně náleží do nebezpečné sekty letadýlkářů, takže se rozebírají detailně různé typy dvojplošníků a popisují se letecké souboje (psí rvačky).

Sériové postavy jsou celkem k ničemu, protože jen dublují señora Bigglese - jsou to takoví nadbigglesové, protože létají ještě lépe než on. Jenom se ukazuje, že správný chlap je buď blázen letadýlkář nebo má alespoň hluboké znalosti o starých letadlech jako součást obecného rozhledu.

Dlouhodobě však považuji za problematický koncept parazitování na slavných sériích. Dnes létá Kovář se señorem Bigglesem, co bude dělat zítra? Čeká nás Kovář vs. Frankenstein vs. Drákula vs. paní Bovaryová vs. Predátor?

Takže závěrem ještě toho señora. When I have this on, I am dictating.

Dear King Haakon,...

Není to jedna z mnoha naprosto nejlepších scének Pythonů? Je Algy buzna? A co Ginger?


I've just heard that Algy was a poof, exclamation mark. Více zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře