Dostanu za to nobelovku?

2. leden 2008 | 20.02 |
O Vánocích jsme si se Sargo pustili jeden film, a to Beautiful Mind, který - jak známo - vypráví o potrhlém matematikovi, který pozoroval chaotické chování třeba skupin holubů a snažil se nějak z toho vyvodit, jak maximalizovat užitek nebo tak něco. Ve stáří za to dostal nobelovku.

Film mě inspiroval. Říkám si, že začínat s vědeckou dráhou v pětatřiceti není uplně nejdřív, ale i skladník ve šroubárně... atd.

chaloupka
Bydlení uprostřed sjezdovky.

Svá vědecká pozorování jsem zahájil na sjezdovce. Neuspořádaně tam klokotají lyžaři, jezdí vleky a motá se tam obslužný personál.

rolba

Rolba je veliká a permice je jejím prorokem!

V tomto nepřehledném hemžení jsem však vypozoroval jednu železnou zákonitost: vlekaři jsou zpravidla různě schovaní v boudě nebo jen tak postávají stranou. Avšak je neuvěřitelná shoda náhod, že vždycky, když nastupuje na vlek devatenáctiletá slečna s nejhezčím zadečkem na svahu, tak každý pan vlekař na jakémkoliv vleku zrovna má asistenční chvilku. Náhle se objevuje na nástupním místě - mám podezření, že vlekaři již dávno mají startrekovskou technologii transportu, protože je nevidím přicházet, prostě se tam najednou materializují. Vlekař pak sportovkyni pomu odpovědně podává, pečlivě pomůže se na ní posadit a s dlouhým pohybem plným citu ji odesílá na nebezpečnou pouť směrem vzhůru.

Je to zatím jenom takový začátek. Na matematickém vyjádření jsem ještě nezačal pracovat. Ale osobně si myslím, že je to docela slibné!

mansestr

Na Nový rok jsem zničil pěkných pár desítek metrů nedotčeného manšestru (všechna fota jsou ale ze soboty 29.12., na Nový rok bylo pod mrakem).

Na kotvě jsem jel s jednou instruktorkou lyžování z Plzně. Jelikož se mi strašně líbí batolata, jak to sekají na lyžích, tak jsem se jí ptal na názor, od kdy se může dítě učit lyžovat. Říkala, že v zásadě, když chodí. Ale vážné sjíždění svahu je prý rozumné až od tří let, kdy se prý dokončí osifikace kolenních chrupavek v kost. Tak jsem uvažoval, jestli by Jášík nemohl příští zimu už chodit do nějaké školičky.

zase ta svaca

Bez toho by moji věrní čtenáři ani nepoznali, že jde o lyžařskou reportage.

Závěrem ještě musím vyjádřit velikou radost, že jsem přemohl všelikou nechuť a vydal se na novoroční lyže. Sice bylo pod mrakem i na horách a předpověď nic moc. Přijel jsem na svah později a napřed to ale i tak vypadalo slibně: zadní parkoviště prázdné, přední plné jen ze třetiny. U kasy ale nápis, že dlouhá kotva nejede, ani moje oblíbená poma vpravo - a že tedy 20 % sleva na permice. Už jsem uvažoval, jestli teda přece jen nezkusim ten Klínovec, na který jsem si dělal cestou zálusk. No, ale už jsem byl převlečen a neměl jsem velká očekávání, tak jsem šel. (A taky ta sleva...).

Párkrát jsem se sklouzl, nebylo to úplně snadné, protože pořád sněžil mokrý sníh a namrzalo to. Tak jsem po pár svezeních zapadl do bufetu.

A hle: vyšel jsem, a už běžel zkušební provoz kotvy u té pěkné velké sjezdovky a poma jela naplno. Za chvilku pak pustili i tu dlouhou.

Mělo to novoroční ježdění velice zvláštní atmosféru. Velice klidnou, až usebranou. Nikde nikdo. Brousil jsem jednu jízdu za druhou, až mě začaly bolet nohy. Ale bylo mi líto jít pryč, tak jsem zapadl ještě na kafe a potom jezdil, co jsem se udržel na nohou.

Přiznám se, že dělat něco takového na Nový rok je pro mě vnitřně hluboce významné. Jestli totiž existuje ďábelské přísloví, tak to je Jak na Nový rok, tak po celý rok. Pro někoho celkem úzkostlivého a navíc značně pověrčivého jako já je to skutečně pekelná záležitost. Nemohu si pomoci, ale celý Nový rok pokaždé trávím nepřetržitou detailní kritickou analýzou, co každý detail znamená v rozložení na nadcházející rok. Proto, pokud jsem v průběhu dne nespokojen, nic pořádného nepodniknu, připadám si nemožný nebo je mi špatně, tak to beru hodně těžce.

Takže to novoroční lyžování prostě doporučuji z celého srdce.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dostanu za to nobelovku? dj-team 02. 01. 2008 - 21:07
RE: Dostanu za to nobelovku? jarmik 02. 01. 2008 - 21:27
RE: Dostanu za to nobelovku? sargo 02. 01. 2008 - 23:02
RE: Dostanu za to nobelovku? dj-team 02. 01. 2008 - 23:13
RE: Dostanu za to nobelovku? hablina 03. 01. 2008 - 08:49
RE: Dostanu za to nobelovku? sargo 03. 01. 2008 - 11:07
RE: Dostanu za to nobelovku? chachina 03. 01. 2008 - 14:12
RE: Dostanu za to nobelovku? sargo 03. 01. 2008 - 17:19
RE: Dostanu za to nobelovku? hablina 03. 01. 2008 - 21:54
RE: Dostanu za to nobelovku? dj-team 04. 01. 2008 - 21:05
RE: Dostanu za to nobelovku? chachina 05. 01. 2008 - 20:16