Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky

6. prosinec 2007 | 00.01 |
Dnes trošku poruším další svoji zásadu - psát jen pozitivně.

Jsem pamětník a vidím, jak parkoviště před sámoškama přestávají zvládat suplování záchytných P+R parkovišť.

1. Na Zličíně jsem při příjezdu do Prahy nechávalo auto vždycky rád. Už v dobách ježdění z KV jsem parkoval na té silnici, co vede kolem Metropole. Tehdy tam však nebyla Metropole ani dnešní čtyřproudovka. Původně se stálo při kraji. Pak tam vybudovali P+R hlídané parkoviště, které bylo úplně úžasné. Bývalo permanentně prázdné a takový rok nebo dva jsem tam vždycky auto za pětku nechával.

2. Už z dob bydlení na Praze-západ si pamatuju, že v první fázi se dalo auto nechávat i před Metropolí, ale dojížďáci tam parazitovali v takové míře, že rychle dali závoru a posunuli otvírací dobu až na devítku.

V té době P+R se plnilo někdy kolem 7:20.

3. Asi po roce omezili na tři hodiny parkování v Carrefouru na Andělu - tam jsem po pravdě nikdy to volné parkování už dost v centru v podzemní garáži nechápal. Stál jsem tam jen velice výjimečně, ale před osmou bylo parkoviště plné, přestože sotva který obchod měl už otevřeno.

4. Když jsem jezdíval ještě autem, tak moje loviště byl vždycky Globus na Zličíně. První rok nás tam bylo pár: stáli jsme ve dvou řadách na konci směrem k metru, oddělení 3 - 4 prázdnými řadami od skutečných zákazníků. My, časnější, jsme měli nezřídka svá pevná místa. Já třeba stával ve druhé řadě na třetím místě vlevo od prostředního chodníku předkem k sámošce. Už tehdy (tj. před válkou) jsem si předvídavě (s panem okresním hejtmanem) říkal: jak dlouho to tu asi vydrží? Zpočátku to šlo, neb jsme využívali opačný konec, než který potřebovali zákazníci.

Každých cca půl roku se dojížďáci zabírali další řadu směrem k obchodu. Když jsem zhruba před rokem a čtvrt končil s ježděním autem do práce, býval jsem ne ve druhé, ale ve třetí, a když jsem si přispal, klidně až ve čtvrté řadě.

Od té doby, co vůz je třeba k závažným rodinným potřebám, jsem jel autem již jen velice zřídka. A velice jsem se divil, jak po těch třech letech je Globus občas už úplně zaplněn a dojížďáci již nejsou odděleni od zákazníků. Bylo mi jasné, že tím to končí, protože začínáme (teď už spíš oni začínají) překážet.

5. A tím se dostávám k té zprávě, kvůli které to píšu. Globus omezuje parkování na 8 - 23 hodin. Není to ověřené, říkal mi to zatím jen dneska kolega, že se tam objevila cedule. Závora na sebe nenechá asi dlouho čekat (i když tam mají komfortně mnoho příjezdů, takže těch závor budou potřebovat víc).

I když možná to není jen pesimistický blog: za prvé jsem to jasně předvídal a předpovídal a za druhé se k autu stejně nedostanu a jezdím si spokojeně MHD, nebo vlastně PID.

Za účelem humoru vložím na konec tedy alespoň Sklep a Hřmění s literární diskusí o bibli. V tomto adventním čase to patří na displej každé rodiny! (I když můj právě odcházevší... odejší... odevší... prostě lektor, který právě odešel zpátky na Nový Zéland, mi doporučoval při poslední lekci antináboženskou publikaci evolučního přidopisce Richarda Dawkinse The God Delusion, která je zase dle názoru pana ex-lektora tím pravým vánočním rodinným čtením).Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky dj-team 06. 12. 2007 - 19:37
RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky hablina 06. 12. 2007 - 20:11
RE(2x): Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky dj-team 06. 12. 2007 - 20:13
RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky sargo 06. 12. 2007 - 20:35
RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky jana* 07. 12. 2007 - 10:00
RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky hablina 07. 12. 2007 - 21:31
RE: Jobovka pro dojížďáky-zápaďáky sargo 08. 12. 2007 - 07:42