Český architektonický kubismus

16. září 2012 | 21.54 |

V pondělí jsem odešel dříve z práce a šli jsme celá rodina do městské lidové na Smíchově. Knihovny máme rádi, ale nebyl to pro mě zas jednou snadný zážitek. Mám svou představu o chování v knihovně, která se bohužel prakticky vůbec nepotkává s představou potomstva.

český architektonický kubismusPůjčil jsem si fotografickou brožuru Český architektonický kubismus, kterou napsal Zdeněk Lukeš a nafotila Ester Havlová. Patrně vyšla k nějaké výstavě téhož názvu před pár lety. Bohužel jsem na výstavě nebyl. Brožuru jsem si půjčil proto, že při zrušené červencové dovolené, kterou jsme strávili doma, jsem jako největší povyražení jedno dopoledne si vyšel po pražských kubistických stavbách (psal jsem o tom zde). Tak jsem si chtěl dodatečně uspořádat tehdy narychlo poskládané informace.

P. Lukeš píše, že český kubismus v architektuře měl dvě období: první bylo 1911 až 1917, pak bylo druhé období 1918 až 1927. Kubismus měl za cíl v architektuře tvořit podobně jako p. Picasso v malířství. Vynalezl to p. Janák programovým článkem Hranol a pyramida v časopisu Umělecký měsíčník v roce 1911.

Hlavní období kubismu byla jen prchavá epizoda, sám p. Janák ho opustil už v r. 1913. V prvním období byli tři hlavní mušketýři kubismu v architektuře: p. Janák, p. Gočár a p. Chochol - zjišťuju však, že se mi většinou líbí práce p. Králíčka. Ve druhém období to byl hlavně p. Stockar; na rozdíl od některých přehledů na webu p. Lukeš odmítá řadit do kubismu pozdější tzv. rondokubismus, příp. tzv. národní styl. Ty už bere jako formy jiného mezinárodního stylu, a to art déco.

Kubistických realisací je málo, spíš jsou to jednotlivé motivy na fasádě nebo v interiéru, než celé domy. Ty kubistické motivy se naučili dělat i stavební mistři, kteří si je občas vytvářeli sami, bez architekta. Styl byl zapomenut a znovuobjeven až v 60. letech.

kubismus baroko - spálená

Kubistické zarámování barokní plastiky - ulice Spálená (dům Diamant).

Hlavní kubistické stavby jsou Dům u Černé Matky Boží s celou stylovou kavárnou (p. Gočár), obytný dům Neklanova (p. Chochol) a lucerna na Jungmannově náměstí (p. Králíček). Něco málo je i mimo Prahu: hodně se mi líbí fotografie Beniesovy vily v Lysé nad Labem (p. Králíček) – tu kvalitu jsem schopen vyjádřit bohužel jen mlhavě, že na mě působí přízračně.

beniesova vila lysa

Beniesova vila Lysá n. L.

Brožura je pěkná, doporučuji. Poslouží určitě i jako turistický průvodce. Na konci je přetištěn i ten Hranol a pyramida. Jenom jsem úplně nepochopil, proč se označuje architektonický kubismus jako český fenomén a co je u nás v tomto směru jinak než jinde.

Kubismus byl neúšpěšný styl, ve kterém nikdo nechtěl stavět. Přesto jsem si pro listování těmi snímky říkal, že při vší nelásce k egoistickým architektonickým hvězdám, které sedmkrát překračují rozpočty stavby, případně vytvářejí prostory, kde se nedá být a které jsou plné nefuknčních atypů, tak při tom všem jsem rád za každý krásný a umělecky kvalitně zpracovaný dům, kolem kterého mohu denně chodit. Vůbec by mi nevadilo, kdybych takových míjel více.

Do nového týdne přeji čtenářům i sobě kooperativní okolí.

První věta knihy: Kubismus je jedním ze vzrušujících nových výtvarných stylů XX. století.

Poslední věta: Jest to architektura v největších vzdálenostech od přírodního stavění a stává se již druhou svou možností: plastickým stavebním projevem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Český architektonický kubismus pm 20. 09. 2012 - 15:02
RE(2x): Český architektonický kubismus jarmik 20. 09. 2012 - 15:35