Zlatý řez

16. říjen 2010 | 23.59 |

I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále. Právě proto si myslím, že i já si mohu sedět v paneláku a listovat architektonickými časopisy.

zlatyrez31Obvyklá podzimní pracovní vichřice je tu a smýká mnou téměř non-zlatyrez28stop. Minulý týden jsem si napůl z křivdy napůl z oslavy zaběhl do knižního dealerství, abych se odškodnil, případně oslavil jedno drobné zanedbatelné plus.

Měl jsem záměr pokračovat na své současné blogové architektonické vlně a pořídit si něco z tohoto oboru pro radost. Uvažoval jsem původně o ročence Česká architektura, protože jsem se o její existenci dozvěděl v novinách. Vypadlo to poutavě, že každý rok pověří vydavatel jednoho architekta, aby vybral dle svého názoru nejlepší realizace za daný rok. Při listování mě to ale tak nezaujalo. Nejvíc mě asi odradilo, že to je bichle docela velkého formátu, které se špatně čtou. Myslel jsem, že to bude něco malého, ku listování příjemného.

Našel jsem si něco skromnějšího, co mě ale potěšilo snad ještě více: měli tam několik čísel časopisu Zlatý řez. Nikdy předtím jsem o něm neslyšel, ale hned se mi zalíbil, jak je prudce designový a intelektuelní, a přitom hlavně s hodně obrázky - to jsem přesně hledal. Navíc s minulým číslem z roku 2009 bylo v balení i staré číslo 28 z roku 2006, čili dvojnásobná zábava za jedny peníze.

Vrhnul jsem se na to hned s chutí a prohlížím si obě čísla průběžně od té doby. Našel jsem si tam jeden nebo dva tipy na výlet, které bych rád uskutečnil.

duisburg industrial

Krajinný park Duisburg-Sever.

První tip je krajinný park Duisburg-Sever; což je do značné míry světově jedinečný projekt úpravy zavřených hutí. Je z toho industriálně-přírodní park s pěšinami,kanály, asi snad i s nějakými vyhlídkami, hřišti a náměstíčkem. 

duisburg celek

Krása:-)

Samozřejmě ta očekávání mají v sobě hodně skepse, ale docela bych na to mrknul. Už jsem se díval, jak je to tam s multikeškama, aby nás to tam provedlo tak, aby člověk nic pěkného neminul. (Sice tam jsou, ale všechny do jedné mají obrovské procento nenalezených, že to bylo nepřesně zaměřeno nebo že byly nejasně formulované ty úkoly, hm.)

duisburg piaza metalica

Piazza Metallica - dlažba je tam z litiny.

Ten druhý tip je etnografické muzeum v Paříži, kde je nějaká úplně nová zahrada u té budovy a vůbec by to mělo být zajímavě porostlé. Je ostuda, ale v Paříži jsem ještě nebyl; už jsme o tom párkrát uvažovali, tak se třeba někdy rozhoupem.

V tom časopisu Zlatý řez je pár dalších zajímavých staveb, rovnoměrně českých i ze zahraničí. Ty české realizace jsou většinou luxusní záležitosti: ústředí banky, golfová klubovna, vila na karibském ostrově nebo dražší vily v Česku. Jsou tam ale i nějaké futuristické články, jak udělat dopravní uzel v Praze spojením všech nádraží z centra na Hlaváku a též odvážná studie nového nádraží v Brně. Je tam i velice pěkný text od p. Sádla, což je myslím takový jeden cílkovec - píše tam smířlivě o satelitních vesnicích, že se to časem zlidští.

Jenom škoda, že texty jsou dvojjazyčné, čímž je tam polovina písmenek zbytečně.

Dám sem ještě obrázky ze dvou holandských záležitostí, jedné studie a jedné realizace.

toolenburg1

Mně se to prostě líbí - studie domu v Holadnsku, blízko letiště.

Tenhle komplex na zelené louce, který má přesto poskytnout městské bydlení, protože by tam vedle bytů byla i škola, kanceláře, obchody a bazén, tak to mě zaujalo.

toolenburg2

Hlavní je do vizualizace obsadit ten správný kompars:-) To je dvorek toho podivného monstra nahoře.

Z realizací se mi líbily originální řadovky u Hliversulmu. Má to pěkný příběh, že potřebovali udělat protihlukovou stěnu u silnice. Tak to zafinancovali tím, že do té stěny zabudovali tyhlety domy. Napřed to samozřejmě každém připadalo divné, ale prodalo se to okamžitě, několik let před tím, než to začali vůbec stavět.

hilversum

Skoro trochu jak ty šumperáky, co se kdysi líbívaly tatínkovi:-)

Je to fajn, že mě rodina ohleduplně nechala odpoledne přes dvě hodiny chrnět. Díky tomu mám v noci psací roupy. Tak brou:-)

V každém případě se zas někdy mrknu, jestli nemají zase dva Zlaté řezy v jenom...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zlatý řez dj-team 17. 10. 2010 - 23:45
RE: Zlatý řez lentilka®sdeluje.cz 18. 10. 2010 - 14:38