Staré řecké báje pro děti

23. srpen 2012 | 21.25 |

Dnešní článek je sice v rubrice recenzí, ale nebudu recenzovat. Jenom se podělím o dobrou konzumní zkušenost.

stare-recke-baje-a-povesti-aud

Všechno to začalo rodinnou pražskou vycházkou na Vyšehrad. Dítko se tam fotilo u veliké sochy Ctirada a Šárky. Z pilnosti jsem mu naznačil příběh, jaký socha zobrazuje. Byl jsem velice překvapen, jak silný zájem to vzbudilo: pořád se dožadoval podrobností, které si však vůbec nepamatuju. Zvlášť, když jsem nedal přesně dohromady ani tu hlavní zápletku.

Chtěl jsem ten zájem podpořit. Díval jsem se pak doma napřed na mluvené staré pověsti české v plné jiráskovské verzi, které existují: ale ten starý - a ještě schválně archaizovaný - jazyk je pro předškoláka podobně srozumitelný asi jako latina. Zjistil jsem pak, že vyšlo CD zjednodušených pověstí jak českých, tak i starých řeckých bájí. Obě jsem dítku koupil a staly se velikým úspěchem posledních týdnů. (Ve stejné edici existují i jiné texty v podobném zjednodušení).

Nezakrývám, že z toho mám sám radost, protože za cenu poledního menu v obyčejné hospodě získat ušlechtilou zábavu - to se mi líbí. Obrovskou oblibu mají u nás hlavně Staré řecké báje a pověsti. Autorkou zkráceného textu je pí. Eislerová, čte p. Brabec (stejně jako u českých pověstí).

Zájem dítěte o tuto audioknihu je nelíčený, se sluchátky na uších strávil prakicky kompletní dovolenou (doklad zde) i následné prázdniny u babičky s dědou. Tento týden jsem ho vozil na plavání, takže jsem si v autě konečně většinu knihy poslechl též.

Nikdy jsem řecké báje moc neznal, takže nemohu posloužit recenzí. Ale skoro bych se přiznal, že tato míra jednoduchosti mi velice vyhovuje, že se snadno a lehce seznámím s těmi - málo platné - základními postavami naší kultury. Samozřejmě těžko říci, zda bych to poslouchal i sám, ale společný poslech se synkem si opravdu uživám i já. Nehledě na ty otázky, co mi pak průběžně klade:-)

Už na to narazila v komentáři u jiného článku kolegyně bloggerka Zmrzlinka, že to klade před rodiče i značné úkoly, například se jménem Zeus. V představách našeho dítěte je hlavní bůh Dio. Snažil jsem se mu to vysvětlit, ale je vidět, že jsem se na party vždycky styděl hrát hru pantomima, takže ani nedovedu konkrétně znázornit tak jednoduchý pojem, jako je skloňování. Zpětně si říkám, jestli pro tuhle dobu bychom nebyli všichni dobře zaopatřeni i tím, že bychom to nekomplikovali a u nás doma by se hlavní bůh prozatímně jmenoval Dio. Anebo by vlastně mohl mít dvě jména - Zeus a Dio, ne? To by mohlo být jednoduché řešení.

IMG_0733

Tady to všechno začalo:-)

Ale jinak se dítko orientuje dobře. Rodič získává zábavu samozřejmě těmi přemoudřelými citáty, které jsou důležitým hláskem trouseny.

Téma trójské války atd. dobře zapadlo i do mé právě dokončené četby o českém pravěku v evropském kontextu, která presentuje kulturu jako do značné míry sdílenou po Evropě i v době, která byla u nás ještě pravěká; když si člověk vezme, že Odysseovy příběhy jsou památkou na dobu, kdy u nás končila doba bronzová a začínala doba železná, je to jednoduše úchvatné, když se na to podívám ne jen jako na něco cizího, ale jako něco, na čem se trochu a nepřímo podíleli i naši předchůdci. Jenom našim předchůdcům se nepodařilo vytvořit něco až takového, aby to obdobně přečkalo, ale patrně takové příběhy by chápali a byly by blízké jejich myšlení.

Tuto audioknihu doporučuji. (Nenašel jsem ji na žádném obchodě ke stažení jako MP3, nutno koupit jako CD).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Staré řecké báje pro děti eithne 24. 08. 2012 - 01:53
RE: Staré řecké báje pro děti tlapka 24. 08. 2012 - 10:55
RE: Staré řecké báje pro děti zmrzlinka 24. 08. 2012 - 12:01
RE: Staré řecké báje pro děti valach-ostrawski 24. 08. 2012 - 12:16
RE: Staré řecké báje pro děti jarmik 24. 08. 2012 - 13:13
RE: Staré řecké báje pro děti hospodynka 24. 08. 2012 - 13:14