Hledání soudobého města

19. prosinec 2010 | 22.15 |

Pokračuju ve čtení architektonických knížek.

Image (7)Když u nás byl vařit p. TSQ, říkal jsem mu nadšeně o Architektuře štěstí, co mi půjčil p. TN. Jelikož p. TSQ je dlouholetým milovníkem architektonických knížek, přinesl mi své oblíbené urbanistické kousky ze své knihovny. První z nich je od p. Jiřího Hrůzy Hledání soudobého města a už jsem to přečetl.

Je to brožurka z roku 1973, ale dá se stále číst. Ideologie tam moc není. Jenom takové to obvyklé, že negativní příklady se dávají zásadně ze Západu, pozitivní vždy aspoň nějaký z Východu. Celkově jsem si utvrdil dojem, co jsem získal už minule, že teorie urbanismu je (nebo v té době přinejmenším byla) z větší části polemikou s p. Corbusierem. Evidentně ten pán to nějak vlivně radikálně vyjádřil a nedá se jen tak pominout.

Docela mě zaujalo, že mnoho témat, o kterých se psalo v novějších knížkách, třeba v té Sídelní kaši, tak se o nich psalo již zde: třeba že možná není tak dobrá ta oblíbená urbanistická zásada dělit části města podle funkcí (někde se jen bydlí, jinde jen obchoduje) nebo že ulice nejsou tak špatná věc. Hledání soudobého města je o hodně školnější, než jak by se o tom dalo psát - je tam více vývoje těch teorií, méně osobního zamyšlení, jak město na člověka působí. Ale když už to není krásný jazyk, tak je to aspoň stručné.

Zmiňuje se o různých teoriích, kolik obyvatel by měla mít sídelní jednotka nebo okrsek. Uvědomil jsem si, že pro ty corbusierovské teoretiky byly praktické úkoly v Rusku, kde se při industrializaci postavilo hodně úplně nových měst, takže se daly vyzkoušet v praxi různé koncepce, jak tam ty paneláky naskládat. Byla nějaká teorie liniových měst, že by město byla čára podle silnice. Nebo že nejlepší je, když domy jsou postavené systémem "prší", tzn. že jsou to rovnoběžné čáry, protože to je raconální z hlediska větrání, přístupnosti slunce a tak. Že do určité míry podle toho třeba postavili město Magnitogorsk. Decentně se tam píše, že to úplně nejlepčí místo na bydlení není. Díval jsem se na google.maps a Magnitogorsk vypadá shora skutečně pozoruhodně.


Zvětšit mapu

Magnitogorsk prší.

Pro sebe z toho úplně přínos popsat nedovedu. Hlavně mi připadá, že je vždycky dobré upozornit na škody, které se mohou způsobit nerozumnými přestavbami, což bylo asi dosti aktuální i v době vydání. Nevesele píše o sídlištích, ponejvíc ve smyslu, že to byla nekvalitní výstavba a nebylo dodělané okolí.

Image (8)

I sídliště může být dobré.

Minulý týden jsem měl šestidenní a už se poněkud propadám k rezervám. Cítím, jak se blíží konec roku a takové to jedinečné bilanční období. Připadá mi, že jinak mě nebaví dívat se moc extra zpět. Ale výjimka je povánoční období, kdy je myslím bilancování přirozené a vysloveně k tomu ta atmosféra vybízí. 

Image (9)

Mám slabost pro dobové společenské postřehy.

Zatím se však rozjímání oddat nemohu, i když bych fakt už rád - dožívající rok mě pořád drží pod krkem. Tak ať ty čtyři dny ještě nějak proplujeme. To přeju čtenářům i sobě.

První věta knihy: Zrod současných urbanistických terorií a koncepcí bývá obvykle spojován s dvacátým stoletím, ve kterém se obtíže měst obzvláště vyostřily.

Poslední věta: Spíše si jen uvědomujeme, že sám o sobě nestačí, a že sebekrásnější kompozice bez vztahu k životu člověka a společnosti mohou být jen drahou a falešnou kulisou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hledání soudobého města lukas* 04. 01. 2011 - 08:50
RE: Hledání soudobého města petras 19. 01. 2011 - 15:26