Strašlivé Čechy, děsná Morava

27. červen 2009 | 21.25 |
› 

Beletrie se čte pomaleji než naučné knihy a je těžší o ní psát. Ale na duši je to balzám.

straslive cechy desna moravaP. Přemysla Ruta mám zařazeného jako pojem velice vysoko. Skoro až někam k p. Přidalovi. Možná proto jsem si - asi ještě před 10 vteřinami, než jsem nahlédl do wikipedie - myslel, že i p. Rut je jeden z těch skvělých brněnských intelektuálů. Asi není, ale zas tolik to neva:-)

Už to bude jistě přes deset let, co mám doma od něj nějaké vymyšlené pražské pověsti. Pokusů o přečtení té útlé brožury za ta léta byly už opravdu desítky, ale nikdy mě to nějak nechytlo a nedovedl jsem se začíst. Přitom esejů jsem od něj četl dvě knihy a obě byly báječné.

U beletristické knihy Strašlivé Čechy, děsná Morava jsem byl tedy odhodlán to prokletí prolomit a přečíst to. Zvlášť, když má malý formát, hezkou grafiku a krátké kapitoly. Tento záměr se vydařil. Možná i proto, že - jak jsem pochopil - jde o beletrii částečně druhotnou, v podstatě o remaky a remixy.

Malinká knížka obsahuje čtyřicet devět skvělých příběhů. P. Rut vycházel ze sborníků českých a moravských lokálních pověstí.

Osobní poznámka: žánr lokální pověsti považuji za značně nesnesitelný. Setkávám se s ním naštěstí jen v turistických průvodcích. Učinil jsem si z dosavadních setkání ten závěr, že ohledně 90% českých zřícenin platí pověst, že na nich je zakopán poklad, který hlídá velký pes.

P. Rut si tedy vybral příhody značně pestřejší. Tématicky se člení do sedmi kapitol po sedmi povídkách (česká národní, zamilovaná, majetková, čarodějná, mrtvých, přírodní a kumštýřská).

Hlavní věc, co s těmi povídánkami autor udělal, je, že je naprosto vysvlékl ze všech folklórních, sokolských a jiných krojů. Druhá věc, kterou s nimi provedl, je, že si s nimi pohrál. Tzn. vyzkoušel, zda by se nedaly vylepšit nebo vystupňovat nějakou inteligentní úpravou.

Celkový dojem je vynikající. Člověkovi se nabízejí desítky a desítky krátkých duchaplných příběhů. Když to nazvu bohatou nabídkou zážitků, tak to bude znít jako ze špatné reklamy, ale takový jsem měl hlavní pocit ohledně přínosy této knížky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Strašlivé Čechy, děsná Morava kaci 28. 06. 2009 - 11:24
RE: Strašlivé Čechy, děsná Morava sargo 28. 06. 2009 - 18:50