Němečtí autoři z českých zemí

17. květen 2009 | 22.03 |

Od p. P. Kosatíka jsem četl životopis p. P. Kohouta a jako spoluautora medailony českých komnunistických vůdců. Byly to dobré knihy na obtížná témata. Stejně jako tato, ale tahle se mi líbí nejvíc.

103518

Už je to hodně dlouho, co jsem se učil ve škole o literatuře. Když vidím text, kde se píše postupně o autorech a směrech, tak se mi vybavily gymplácký učebnice na literaturu. Měli jsme myslím vždy dvě: A a PVS. A byla antologie a PVS přehled vývoje a směrů.

No nic. Přehled o německých autorech z českých zemí se dle mého Kosatíkovi výtečně povedl. Jemný styl, vynikající ukázky; trochu uvažuju o tom, že bych si ji pořídil nějen z knihovny, ale napořád. Ještě uvidím.

Při čtení Menší knížky o německých spisovatelích z Čech a Moravy si člověk uvědomí, že česká německá literatura má hodně hodně dobrých zástupců, včetně těch světově nejslavnějších. Asi se to tak částečně děje, ale mně připadá, že by bylo správné učit česko-německou literaturu jako nějaký zvláštní meziokruh mei českou a světovou. Nejlepší samozřejmě pražští Židé, ale nejen oni; též skupina spisovatelů původem z Moravy má velká jména (Musil). Prostě, co víc rozebírat: Kafka, Musil, Rilke, Meyrink, Stifter - jestli to správně chápu, tak tito pánové stále frčí, jako málokdo jiný.

Nechtějte po mně víc. Významným problémem tohoto článku je, že se při něm dívám na dánský animovaný film. To není nejlepší způsob, jak recenzovat literárněvědeckou studii. Mně se nechtějí ani výpisky, pamatuju si jenom toto:

- Zaujalo mě, že prakticky všichni rakousky německy mluvící spisovatelé (nebo mi tak prinejmenší připadá) mají v životopisu, že první světovou strávili v tiskovém oddělení ministerstva války ve Vídni. Nevím, zda čeští kolegové měli srovnatelný komfort.

- Drbům se vyhýbá. Snad jediná zápletka mě trochu pobavila, je taková woody-allenovsky literární: Rilke se kamarádil se Sidonií Nádhernou, potom se s ní kamarádil i Karl Kraus a chtěl si ji vzít, ona si to však rozmyslela, když jí Rilke to rozmluvil kvůli tomu, že Kraus je Žid. Kvůli antisemitským sklonům pak o Sidonii (řekla o Werfelovi, že je "židáček") rozhlásil Werfel oplátkou o ní, že byla v mládí akrobatkou v cirkuse. Kraus se kvůli těm drbům na Werfela urazil a od té doby o Wefelovi již psal jen špatně.

- U meziválečných autorů uvádí i, kdo dostal čs. státní cenu. Dostávali ji i lehce náckovští autoři, evidentně to vláda zkoušela i po dobrém.

- Prakticky u všech autorů navazuje na to, co o nich napsal už p. P. Eisner. Z hlediska tak emotivní procítěné knížky, jako je Chrám i tvrz, je zajímavé, že ten člověk díky klasicky pražskému smíšenému původu mohl stát dalším pražským židovskoněmeckým autorem.

Přeji všem čtenárům úspěšně činorodý týden.

Související článek: Gottwaldovi muži od mj. p. Kosatíka - zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Němečtí autoři z českých zemí hospodynka 17. 05. 2009 - 22:11
RE: Němečtí autoři z českých zemí zmrzlinka 17. 05. 2009 - 22:42
RE: Němečtí autoři z českých zemí james003 17. 05. 2009 - 22:55
RE: Němečtí autoři z českých zemí eithne 17. 05. 2009 - 23:52
RE: Němečtí autoři z českých zemí sargo 18. 05. 2009 - 00:44
RE: Němečtí autoři z českých zemí kobliha 18. 05. 2009 - 07:13
RE(2x): Němečtí autoři z českých zemí hospodynka 19. 05. 2009 - 12:21
RE: Němečtí autoři z českých zemí jarmik 18. 05. 2009 - 08:51
RE: Němečtí autoři z českých zemí zmrzlinka 18. 05. 2009 - 19:12