Dětské kusovky etc.

23. březen 2009 | 23.54 |

Dnes to zas jednou bude laciné odbytí čtenářstva! Samý youtube!

Tématické spojení bude navíc naprosto egoistické a nezajímavé. Konkrétně dořešení některých otázek z dětství ohledně pop music - mého oblíbeného tématu.

Dnes to již nikoho nezajímá, ale za mých mladých let jsem dostal kazetu, případně si na ni vydělal na brigádě, a tuto kazetu jsem pak několik měsíců postupně zaplňoval vytrvalým sezením u rozhla stanice Bayern 3. Konkrétně měl člověk zapnutý nahrávání a prst na pauze. V lepším případě člověk poznal po prvním taktu píseň, kterou má rád, a nahrál to. Většinou však vůbec jsem nic neznal a musel jsem se ve zlomku sekundy rozhodnout, jestli znehodnotit o kousek víc kazetu a risknout to nebo jestli si nechat utéct možná jedinečnou příležitost.

Tímto způsobem jsem pak měl směsi nahrávek, které se mi líbily, zpravidla necelé (když do toho začal mluvit moderatizátor nebo pípalo časové znamení). Většinou jsem nevěděl, kdo to zpívá, a nelze tedy říct, že bych byl fanouškem těch umělců, protože to většinou nejsou úplně hvězdy první třídy, které by znal každý. Já naprosto netušil, jak ti umělci vypadají, jaký styl vlastně zastávají a jakou orientaci mají, resp. jíž extrémní ztělesnění významně representují (viz č. 3 níže).

Prostě jsem si vybral z proudu popu jednu kusovku, která mluvila k mému srdci, a tu jsem si oblíbil. Tuhle jsem si říkal, že bych si mohl na stará kolena pár těch fakt mých nejmilejších zpětně odhalit, kdo to vlastně zpíval. A v klidu si to zas poslechnout.

První dám asi tu nejlepší. Je to vypalovačka nějakého kytaristy jménem p. Gary Moore. Vždycky, když vidím jeho foto, vybaví se mi karlovarský démon progresivního symfonického metalu p. Valečko. Jelikož ho (ho=p. Valečka) asi ani jeden čtenář nezná, nemá cenu to rozebírat. I když vlastně je to asi tak stejně přínosné jako zbytek tohoto textu.

Co jsem tak po mnoha letech až desetiletích pochopil, tak jinak brnká nějaké trapné blues a nic dalšího srovnatelně instatně přístupného od něho jsem neslyšel. Takže Out in the Fields byla kusovkou zcela oprávněně. 

(Nemusím asi zdůrazňovat, že poslouchat kteroukoliv z těchto skladeb potichu a bez sluchátek je zbytečné. A nechci nabádat k alkoholismu, ale dvojka nikdy neuškodí umněleckému prožitku).

Nic nepřekvapí, každý tón je předvídatelný, ale JAK předvídatelný!
Velice mnoho not, sólíčko ve třetí čtvrtině,
potom pasáž s deklamací hlubokým hlasem a
úplně nakonec celý refrén o jeden tón výš!
Nádhera!

Druhá věc mi připadá dneska celkem přijatelně svěží. Ale možná je to tím, že jsem ji fakt dvacet let neslyšel. Podle mého v bavorské hitparádě bodovala někdy na přelomu 1988/1989. Ale Funky Cool Medina se mi líbí dost i dneska. Když se povede rapování s troškou kytary, tak je to nářez, to se mi líbí.

Bayern Drei Top Ten ruft

Další záležitost jsem si odhalil už někdy vloni, jenomže od Dead or Alive se mi líbila píseň Big Daddy of the Rythm, která evidentně není považována za jejich hit a není ani na jejich vzpomínkové best-ofce. I když je dle mého buď nejlepší nebo společně nejlepší s tím největším hitem (už jsem ho na blog jednou dával).

Disco disko dance dance synťáky synťáky

Poslední dám Walk This Way od Run D.M.C. s Aerosmith. To zná sice každej a občas na to člověk narazí (ten klip byl pěkný, tak se to pouští asi i kvůli tomu), ale líbilo se mi to velice moc. Snad právě proto, že jsem na to nikdy úplně nezapomněl, tak mi to připadá relativně nejvyčpělejší.

Neposlušné bílé adidasky já mám.

Mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě všem čtenářům.

P.S.: Prastaré hudební stránky karlovarského démona progresivního symfonického metalu jsou zde. My, škodolibé mrchy, to šíříme spíš jako démona hudební komiky. Třeba Gate to Oasis by měl slyšet každý - tady. Už jsem ho hodně let neviděl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dětské kusovky etc. eithne 24. 03. 2009 - 00:33
RE: Dětské kusovky etc. jarmik 24. 03. 2009 - 07:25
RE: Dětské kusovky etc. sargo 24. 03. 2009 - 09:17
RE: Dětské kusovky etc. hospodynka 24. 03. 2009 - 09:38
RE: Dětské kusovky etc. eithne 24. 03. 2009 - 15:01
RE: Dětské kusovky etc. jarmik 24. 03. 2009 - 17:24
RE(2x): Dětské kusovky etc. hospodynka 24. 03. 2009 - 22:49
RE: Dětské kusovky etc. zmrzlinka 24. 03. 2009 - 20:37
RE: Dětské kusovky etc. cestovatelka* 04. 04. 2009 - 19:32