Československá bomba na německého diktátora

16. březen 2009 | 20.55 |
› 

Řeknu hodně málo: fantastický román Pán světa z roku 1925.


emil vachek - pán světaPan Adamovič ve svém autoritativním Slovníku české scifi píše o románu Emila Vachka, že v předválečné české SF patří tento román k vrcholným dílům, zejména po stránce literární. No, nevím. Je tedy pravda, že ani p. Adamovič nepíše, že by to byla dobrá kniha, on jenom píše, že je relativně mezi lepšími.

I já musím uznat, že některé jsou horší. Třeba Hvězdná lavina, o které jsem psal zde, byla dokonce ještě horší než Pán světa. A to je co říct, protože i Pán světa je hodně špatný. 

Autor v něm psal o blízké budoucnosti 30. let, kdy německý židovský velkopodnikatel Robert Beer nastolí v Německu diktaturu a postupně ovládne svět. Zůstává však v pozadí. V první fázi vytvoří propagandou postavu Proroka s Pomořan, přihlouplého pastora Daniela Hausera, který strhne davy a stane se formálně diktátorem, ve skutečnosti loutkou konzervativců a hlavně Beera osobně. Pak se to mele a mele. V jedné fázi Československo útočí preventivně na Berlín a čs. aeroplán trefí bombou auto, které veze zmateného Hausera ze shromáždění, kde byla vyhlášena válka.

Pak jsou tam různé uspávací plyny a pacifistické viry a zlopaprsky, povstání a tak. Neměcko vytvoří Světovou průmyslovou a obchodní unii. Prostřednictví Unie Německo hospodářsky zcela ovládne svět kromě Ruska. 

Vedle chatrného děje, špatných postav, je to též psáno těžko stravitelnou směsí příběhu a politických výkladů. U Beera se zdůrazňuje, že je to typický cynický Žid, který odírá dělníky a zneužívá vlastence. Jak autor neví, co s dějem, tak to postupně přesunuje jakoby do anti-utopie, kde SPROU sice zabezpečuje hmotný blahobyt i pro masy, ale masám zas chybí svoboda a národní svoboda.

Snad jedinou věc, kterou si z této knihy pamatuju, je, že Diktátor zarputile knajpuje, tj. každé ráno se prochází bos travou, a to i za chladného počasí, kdy rosa je ledová.

Jinak Vachek je prý tvůrcem prvního českého detektiva Klubíčka. To jméno jsem zaslechl, ale četl jen kdysi něco a neutkvělo.

Zpět na hlavní stranu blogu