Dobrý voják Švejk v zajetí

28. červenec 2008 | 23.46 |
› 

Haškovská linie patří k tomuto blogu. Tak dnes k ní přibude další článek. Hodina je sice pozdní, ale poněkud jsem usnul ve vaně, takže pár vět ještě snad zvládnu.

švejk v zajetíDobrý voják Švejk v zajetí od Jaroslava Haška bude nejspíš jedním z plodů mých někdejších loveckých výprav do antikvariátů. Leží mi porůznu v knihovně už hodně let, ale vůbec si nevybavuju, kdy a kde jsem ji pořídil. Když jsem tuhle knížku začal číst, většinou jsem rychle přestal, protože není vůbec vtipná. Tentokrát mi to však sedlo a přečetl jsem si ji soustředěně.

Patrně existují příklady i jiných slavných románů, které napřed vyšly v nějaké zkrácené zjednodušené podobě, a až následně byly rozpracovány do dokonalého tvaru. Bohužel je nejsem schopen uvést, takže se musí laskavý čtenář obejít bez kontextu.

Tahle knížečka je nástřelem pozdějšího celého románu o Švejkovi. Příběh vyšel ve formě povídek z časopisu Čechoslovan, napsaných za Haškových legionářských dob v Rusku.

Děj Švejka je tam v hrubých rysech postižen celý, tj. od povolávacího rozkazu, přes peripetie v blázinci, Budějovice, Bruck, Királihylda, cesta přes Uhry a fronta v Haliči. Gagy jsou však většinou jen tak nadhozeny; nejpodrobněji je rozvedena už aféra s dopisem vdané paní Kákonyiové v Kyrálihyldě. Zde dopis neposílá ještě ndp. Lukáš, ale por. Dauerling. Jako hlavní postavou finálního příběhu Švejka je Lukáš, tak hlavní postavou Švejka v zajetí je Dauerling. Dauerling je tak trochu německou obdobou pozdějšího por. Duba, ale je brutálnější, je Němec a silně nenávidí Čechy. Vůbec záležitost šikanování Čechů není ve finálním Švejkovi skoro vůbec znát, protože i většina důstojníků jsou Češi. Ve Švejkovi v zajetí jsou však národností rozpory ještě hlavním zdrojem dramat, protože němečtí důstojníci a úředníci schválně ubližují českému mužstvu. Ohledně dvou policejních komisařů se dokonce výslovně vyzývá k pověšení za to, co prováděli.

Úplně chybí Švejkovy historky. Personální obsazení je také slabší, trošku takový Hamlet bez Hamleta.

Chtěl jsem si poznamenat dva nápady o té knížce.

Jednak Švejk je jako osobnost naprosto záhadný už tam. Většina absolventů českého školství byla konfrontována alespoň s kouskem hory spekulací, jak to vlastně s tím Švejkem bylo myšleno. Já přidám jednu další zbytečnou, byť prostinkou, ale svoji: Hašek chtěl být především zábavný. A jako dobrý zábavný projekt si zkonstruoval nadpřirozenou figuru průměrného pražského pepíka, která by byla politicky stoprocentně spolehlivá. Evidentně považoval za nemožné, aby někdo sdílel válečné nadšení šířené vládní propagandou, protože ta propaganda již přestala věřit sama sobě. A chtěl ukázat, jak nevalně by se vlastně vedlo i tomu, kdo by byl stoprocentně správně nadšen, a jak surreálná figura by to byla.

Druhá poznámka je, jestli lze usuzovat z tohoto náčrtu, jak by asi dopadl Švejk, kdyby byl dokončen. Pro zajímavost: zde Švejk se dostává na frontu a těsně před pozicemi ho jeho nadřízený por. Dauerling vyzve, aby ho Švejk střelil revolverem do ramene, aby jako raněný se dostal rychle do týla. Švejk však Dauerlinga (omylem?) zastřelí a přechází dobrovolně do ruského zajetí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dobrý voják Švejk v zajetí masha 008 29. 07. 2008 - 16:02
RE: Dobrý voják Švejk v zajetí jarmik 29. 07. 2008 - 21:14
RE: Dobrý voják Švejk v zajetí jana* 29. 07. 2008 - 21:48
RE: Dobrý voják Švejk v zajetí jarmik 31. 07. 2008 - 13:32
RE: Dobrý voják Švejk v zajetí jre 01. 08. 2008 - 16:58
RE: Dobrý voják Švejk v zajetí 07. 08. 2008 - 10:55
RE(2x): Dobrý voják Švejk v zajetí jarmik 09. 08. 2008 - 22:30