Pěkný free SW (BPM Meter)

21. červen 2008 | 08.41 |
Tip na pěknou hračku pro přátele hudebních statistik.

Když třeba jedu v autě, tak mám někdy chuť poslouchat jenom vypalovačky, abych neusnul. Vypalovačka není samozřejmě jenom otázka rychlosti rytmu. Ale zase je to i otázka rychlosti.

Na webu je velice komfortní prográmek s názvem MixMeister BPM Analyzer, který automaticky změří BPM (beats per minute = doby za minutu) skladby a uloží ten údaj rovnou do ID3 tagu.

mixmeister BPM anaylzer

Drag and drop z itunes.

Ovládání je naprosto geniální. Pustí se MixMeister a přetáhnou se tam z nějakého průzkumníka ty mp3 soubory, které chcete změřit. To je celé: on už na pozadí postupně měří bpm a ukládá do to toho ID3 tagu.

První zkušenosti ukazují, že měření funguje celkem spolehlivě. Tu a tam je potřeba ručně rychlost dvakrát zvýšit nebo snížit; zejména u některých pomalých skladeb ukazuje někdy dvakrát vyšší rychlost, než mají. Samozřejmě, že u věcí bez výrazných jednoduchých bicích se ten prográmek může ztratit a dá nesmyslný výsledek. (Takových však já v playlistu moc nemám:-)

V itunes už si pak jenom udělám jako smart playlist automatický výběr třeba všech skladeb s rychostí kousek víc než 125 BPM standardní cajdák.

smart playlist

Hraj jenom nad 130.

Tak jsem zvědav, jak se to osvědčí v životní praksi. Ale už jenom ta radost malého statistika mít v katalogu další vědecký údaj, ta stojí za ty asi 4 kliknutí:-)

Program je ke stažení zde.

Kupříkladu jsem zjistil, že můj neoblíbenější remix z té Mobyho best-ofky má 136 BPM, přesněji teda vlastně 135,96:-)Těhlech 136 BPM mě docela občas rozjařuje (zde s amatérským LEGO klipem).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pěkný free SW (BPM Meter) jan* 01. 06. 2009 - 08:49
RE: Pěkný free SW (BPM Meter) elo 14. 07. 2009 - 12:32