Anticharta (a dr. Kafka)

29. říjen 2010 | 00.13 |

Už si nepamatuju, jak jsem si tuto kuriozitku pořídil.

anti-charta-obalkaJestli jsem to správně pochopil z doslovu, brožurka Anticharta od pí. Pokorné a p. Karlíka přetiskuje ještě jednou materiály z tématického čísla Revolver Revue věnovaného Chartě 77.

Nového textu je tam malinko: jenom úvod, kde se objasňuje motivace pro sborník, a sice nespokojenost autorů s opožděnou relativizací, kdo byl hodný a kdo byl zlý v souvislosti s Chartou 77. Píšou, že jen málo těch, kteří podepsali Anti-chartu, se za to stydí a omluvili se (mezi nimi uvádí např. p. Svěráka). Jako odstrašující příklad naopak uvádí jedno dosti podivné interview s p. Kornem, který přitom vystupoval jako řečník na tom shromáždění populárních umělců proti Chartě.

Naprostou většinu místa pak zabírá výběr dobových ohlasů na Chartu 77 v režimním tisku, a to včetně přetisku podstatné části seznamů těch, kdo podepsali Anti-chartu; tyto seznamy vycházely tehdy po několik dnů v Rudém právu.

Pár nesouvislých bodů, co mě nad tím napadlo:

- Je to pozoruhodné, jakou energii v těch sedmdesátých letech ještě režim měl, že dovedl zorganizovat podpis drsného odsouzení chartistů prakticky od kompletní elity.

- Zaujalo mě to i jako nápad, jako příklad politického myšlení, že vůbec někoho napadalo jako reakci na Chartu 77 zorganizovat takovéto důsledné odsouzení.

anticharta-sverak

Podepsal, vykázal, ale styděl.
(P. Smoljaka jsem tam nenašel, ale zas tak podrobně jsem to neprocházel).

- Když si člověk čte ty seznamy, tak je zajímavé, kolik lidí bylo už tehdy profesionálně v umění (podepisovali herci, zpěváci, hudebníci, výtvarníci, režiséři, televize, rádio, asi i časopisy a architekti).

- Vždycky v těch seznamech začínali národními umnělci a zasloužilými umnělci. Ani přesně nevím, co ty tituly znamenaly pro nositele finančně, jestli s tím byla spojená nějaká renta nebo tak něco.

anticharta-dr

Dr. K. toho má na triku více, než jsem tušil. Surreálné.

- Podepisovalo se to před více než 30 lety, takže tehdejší generace už postupně z veřejného života odchází a postupně se to stává historií. Přesto se tam najdou dodnes aktivní jména, včetně dnešních konservativců (p. Mládek, p. Steigerwald, co jsem si jen tak stačil při rychlém běhu všimnout).

- Přiznávám, že mě trošku fascinuje stále ta úvodní věta projevu p. Gotta, který zahajoval to shromáždění populárních umnělců, jak začal takovým tím trochu dvojznačným distancováním se od toho: "Patřím mezi ty, a není jich v tomto sále málo, kteří raději zpívají než mluví."

havel-typogramy

Poučení pro školení propagandistů: nesnažte se
znemožnit protivníka pomocí jeho typogramů, to nefunguje.

- Je pozoruhodné, že ta vládní kampaň proti chartistům s oblibou mířila hlavně na bývalé komunisty a skoro mi přišlo, že neměli daleko proti nim použít i budovatelské období v 50. letech, které mnozí z osmašedesátníků měli za sebou.

- Když člověk čte ty odsudky chartistů z lidu, tak si říká, že to samozřejmě bylo organizované vládou. Ale na druhou stranu, hypoteticky: kdyby dnes udělal politickou petici (kdyby všichni žili)  p. Kohout, p. Havel, p. Uhl, p. Landovský, p. Lis, p. Patočka, jaké by byly ohlasy dnes? 

anticharta-titulky

Z tisku.

Brožurku si jistě nemusí každý kupovat, ale na prohlédnutí mi připadá zajímavá.

Jak už jsem byl rozjetý dnes ze sváteční rachoty, tak jsem sepsal toto, co jsem vám chtěl sdělit o Antichartě. Dobrou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Anticharta (a dr. Kafka) contritus 29. 10. 2010 - 00:43
RE: Anticharta (a dr. Kafka) jre 29. 10. 2010 - 08:09
RE: Anticharta (a dr. Kafka) hospodynka 29. 10. 2010 - 08:43
RE(2x): Anticharta (a dr. Kafka) contritus 29. 10. 2010 - 10:23