Reakční žonglérství

17. červenec 2010 | 19.25 |

Napřed, jak jsem ke knize přišel.

ImageŠel jsem si cíleně do městské lidové pro Masarykovy boty a ty jsou v Praze jenom na Smíchově. Odběhl jsem si tam tedy jen na minutku po obědě s mangelkou. Byl jsem překvapen, jak velice pěkný prostor to zevnitř je - počítám, že asi upravená fabrika. Opravdu výjimečné.

Nějak jsem tam zahlédl ještě na úprku tuhle miniknížku od mého oblíbence p. Charmse, tak jsem to vzal do ruky též. O sborníčku dopisů Reakční žonglérství (dopisy) si tu tedy učiním poznámku.  Sborníček sebral a přeložil p. Martin Hnilo.

Jsou to různé takové krátké dopisy, většinou ženám. Jsou stylizované, takže v doslovu se jedna sérka pro herečku Klavdii Vasiljevnu Pugačovovou označuje za skoro román v dopisech.

Neočekávám, že by to bylo čtení zajímavé pro kohokoliv, kdo náhodou nenarazil na p. Charmse jako možná největší symbol nového čtení pro převratu v roce 1989. Tehdy jsem se setkal s takovým minisborníčkem minipovídek od něho, naprosto mě ten humor uchvátil a od té doby mu počítám pomalejc. Viděl jsem onehdá ten sborníček u p. prátra, tak o něm taky jednou napíšu.

Ty dopisy zapadají do obrazu, který člověk tak zhruba o p. Charmsovi má, a doplňují ho. Když čtu nějaké texty o společenském životě intelektuálů, tak mám takovou velice silnou asociaci na povídky p. Woodyho Allena, ve kterých tyhle věci naprosto dokonale parodoval. Už nikdy to nedovedu číst, aniž bych se na to díval jako na další povídku od p. Allena. Zde ukázka z jednoho dopisu p. Charmse:

Čtvrtek, 21. září 1933, Petrohrad

Drahá Natašo,

děkuji za Žemčužnikovovy básně. Je to typický Žemčužnikov, v žádném případě ne Prutkov. Mohly by být stokrát podepsány Prutkovem, přece to nebude Prutkov. A naopak, takový Tolstého Balet Komma nebo O tom, jak jeden filosof přišel o okurky, to je typický Prutkov, i když to podepsal jenom Tolstoj.

Ukazoval jsem nohu doktoru Špovi. Mumlal přitom cosi latinsky, ale soudě dle toho, že mi poručil užívat droždí, myslí si totéž co ty. Bohužel, droždí nikde není.

No, asi takové jsou to texty.  Na konci jsou pak čtyři dopisy psané druhou mangelkou p. Charmse poté, co byl zatčen.

Jelikož jsem si dnes vzpomněl, že jsem měl rozmar dávat sem první a poslední věty z knížek, tak ji sem zas jednou dám:

První věta: Tamaro Alexandrovno, musím Vám říci, že jsem všechno pochopil.

Poslední věta: Líbám Vás, má drahá a milá, a odpusťte mi ty nepříjemné chvíle, které vám působím, ale jde-li o něho, ztrácím hlavu.

O p. Charmsovi jsem psal zatím dvakrát: zde a zde. V těch článcích jsem opsal ukázky, které mám od p. Charmse opravdu rád.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Reakční žonglérství sargo 18. 07. 2010 - 08:40
RE: Reakční žonglérství jvjr 02. 08. 2010 - 21:56
RE(2x): Reakční žonglérství jarmik 03. 08. 2010 - 07:38