Jsem Viking (úředně)

28. listopad 2015 | 14.39 |

Už jsem to psal na Twitteru. Jsou dvě možnosti: (1) jsem velšský Viking, nebo (2) Slevomat prodává lidem certifikáty, že jsou velšští Vikingové.

Nemohu na svém deníčku pominout zábavnou kratochvíli, kterou mi dopřála nedávno má dobrá mangelka. Jako dárek k výročí svatby jsem dostal genetický test, který byl v akci na Slevomatu.

Měl jsem z toho dárku radost. Před časem mi totiž ukazoval výsledky svého testu kolega v práci a připadaly mi zábavné.

Provedení testu není složité, člověk dá na kartáček sliny.

Když mi přišly výsledky, v první chvíli jsem byl zklamán, protože tam nebyly žádné mapy. Jen sdělení, že jsem haploskupina I1 a pak lehce slaboduchý obrázek s univerzálním povídáním, které historické osobnosti byly taky I1. Přiložená byla pak tabulka s několika nesrozumitelnými hodnotami.

Haplogroup_I1

Rozšíření haploskupiny I1. Četl jsem, že to je jediná výlučně evropská skupina.
V ČR je třetí nejčastější, patří k ní zhruba destina české populace. Mapa z eupedia.com (
zdroj).

Postupně jsem však z tohoto testu měl více zábavy, než jsem čekal. Člověk si snadno vygooglí povídání o těch haploskupinách. Tu a tam se najdou i přehledy, které snaží rozlišovat i podskupiny podle hodnot jednotlivých alel.

Na eupedia.com jsem si tak nalezl ještě trochu rozporné možnosti z hlediska podskupin, že jsem patrně severovýchodní skupina, která je nejvíc ve Finsku a východním Švédsku. Současně tam mám však hodnotu, která je typická pro jihozápadní skupinu - specificky pro Wales.

Co si z toho vlastně má člověk vzít?

Moc si jistý nejsem - ale je zábavné o tom přemýšlet. Možností je samozřejmě nekonečné množství. Kdybych byl typický representant, tak bych patrně přežíval kdesi na okraji strašné zimy v severním Finsku, kde už dál jsou jenom vlci. S ohledem na kvalitu života bych neprotestoval, kdyby mě vzali jako veslaře na nějakou zábavně-násilnou vikinskou výpravu na britské ostrovy, kde bych uvízl (nebo se pobavil) ve Walesu.

Shodou okolností jsem se letos párkrát zase bavil i jinou rodinnou historií, a sice prohlížením matrik a sestavováním rodokmenu. Tam jsem se dostal aktuálně nějak sedm generací zpět a zatím jsem nenarazil ani na jednoho svého předka, který by nebyl český vesničan z některé obce z nevelké oblasti mezi Nepomukem a Blatnou.

Je otázka, jak matriční údaje z Podšumaví spojit s vikinskými divočinami.

Osobně bych tipoval na ten příběh mého chromozomu Y, že ho pod Šumavou zanechal nějaký švédský nebo jiný severský voják za třicetileté války. (Testuje se chromozom Y, tedy ukazuje jen otcovsko-synovskou linii).

Jelikož se haploskupina I1 spojuje i s pravěkou kulturou volutové keramiky, která se nacházela i u nás, tak mám ještě další alternativní hypotézu, která je založena.. ehm... na některých mých povahových vlastnostech. A sice, že ten předek byl někde mezi Nepomukem a Blatnou už v té době volutové keramiky, ostatní šli pak na sever a on se pořád rozhodoval a rozhodoval a zvažoval, jestli to má cenu, až tam nějak pořád zůstal až dodnes...

LBK_culture

Rozšíření volutové keramiky před 7 tis. lety (až dodnes?). Zdroj eupedia.com.

Člověk si samozřejmě uvědomí, že ze všech předků ukazuje tento test jen jediného, po kterém následovali náhodou synové. Skupina předků však je samozřejmě mnohem větší a jenom ti, co byli ženami nebo měli dceru, tak v tomto typu testu nejsou vidět. Přitom bych odhadoval, že ten Viking tam byl nejspíš velikou výjimkou a moc jiných jeho soukmenovců mezi svými předky neočekávám.

Přestože všechny úvahy nad testem jsou naprosto chaotické a mlhavé, přesto se mě docela osobně dotkly. I když výsledek ukazuje jednoho člověka z mnoha, je to podnět k zamyšlení, jaké měl osudy a že jsem s nimi spojen.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jsem Viking (úředně) hablina 28. 11. 2015 - 15:45
RE(2x): Jsem Viking (úředně) jarmik 01. 12. 2015 - 07:35
RE(3x): Jsem Viking (úředně) hablina 03. 12. 2015 - 11:07
RE(4x): Jsem Viking (úředně) jarmik 06. 12. 2015 - 18:54
RE: Jsem Viking (úředně) jn 01. 12. 2015 - 08:23
RE: Jsem Viking (úředně) sargo 06. 12. 2015 - 15:03
RE: Jsem Viking (úředně) jarmik 06. 12. 2015 - 17:31