Stoletý stařík...

24. prosinec 2013 | 21.31 |

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od p. Jonase Johanssona je bestsellerem posledních let a slyšel jsem o ní z různých stran.

stolety_starik

Je málo knih, které by mi výslovně doporučili lidé, s nimiž se jinak o knihách vůbec nebavím. Stoletý stařík... mi takto doporučen byl. Poslechl jsem si ji tedy jako mluvené slovo v podání p. Martina Stránského.

Knihu mohu doporučit, vydařila se. Chápu, že mnoho lidí pobavila - mě bavila též.

Atmosférou mi připomíná idylický starosvětský styl humoru, který u nás representuje třeba Saturnin. Dokonce jsem si všiml, že toto srovnání napadlo více čtenářů, nejen mě.

Stoletý stařík... se skládá vlastně ze dvou příběhů, které se střídají: jednak jde o aktuální humorný thriller a jednak o dějiny 20. století, jak jimi procházel hlavní hrdina Allan Karlsson. P. Karlsson je velice švejkovská postava: vždy klidný, rozšafný, zcela bez úzkosti a obav z budoucnosti, bez osobního přesvědčení, ale zato s praktickou inteligencí a šikovností, otevřeně a nepředpojatě hovoří i s nejmocnějšími vládci apod. Ve svém životě potkává nejvýznamnější politické osobnosti 20. století: jedná osobně s Francem, Stalinem, Trumanem, Kim Ir-Senem, Mao Ce-Tungem atd. Jako představitel malého, zčásti neutrálního národa přechází volně z jedné strany barikády na druhou. Švejk, Cimrman, Forrest Gump - to byly figury, na které si asi každý při čtení vzpomene.

Jelikož kouzlo Stoletého staříka... je zčásti i v nepředvídatelnosti vývoje příběhu, nebudu více prozrazovat.

Mluvené provedení je dle mého názoru uděláno pěkně, nemám k němu výhrady.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Stoletý stařík... sargo 25. 12. 2013 - 14:38
RE: Stoletý stařík... kobliha 28. 12. 2013 - 17:21
RE: Stoletý stařík... jarmik 30. 12. 2013 - 21:04
RE(2x): Stoletý stařík... komoň 18. 01. 2014 - 02:47