Článek Zrozeni k běhu (Born to Run)

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Zrozeni k běhu (Born to Run)

24. 11. 2013 - 10:54

eithne: Už od chvíle, kdy jsem viděla tuhle knížku u vás doma na poličce, jsem se hrozně těšila na recenzi - a nezklamala. (Nutno dodat, že mám knížku stáhnutou ve čtečce, ale že se mi vůbec nechtělo do čtení. Teď už se mi chce, takže recenze splnila svůj účel, dík )
Vytrvalostní běh sám o sobě mě hrozně fascinuje a moc bych chtěla jednou dosáhnout toho, že dokážu uběhnout padesát kilometrů v terénu. Nebo sto. Protože ono to vážně vůbec není jako maraton... Ale k tomu mám teda bohužel ještě hodně daleko, ale zatím si o tom číst neuškodí, žejo.
(Mňam, dostala jsem hroznou chuť na kukuřičnou kaši s čímkoliv grilovaným. Pomůže mi to ve výkonech, když to zařadím do jídelníčku?)
Běhání naboso je teď hrozně populární téma, nejvíc mě baví, že Abebe Bikila vyhrál olympijský maraton, když běžel naboso. Už jen ta představa, jak se tam staví mezi ty bělochy ve značkové obuvi... Taky mě láká si to zkusit, ale je to hodně zrádné, obecně panuje mínění, že kdo s tím nemá zkušenosti, může se při tom zranit, a že je dobré začínat s hodně kratičkými vzdálenostmi. Ale mám kolem sebe spoustu lidí, kteří jsou obrovští zastánci běhu bez bot, takže asi opravdu někdy až se oteplí neodolám.
Díky za poutavé čtení

---
eithne.pise.cz

24. 11. 2013 - 11:46

sargo: Běhání bez bot je skvělé, jen nevím, nakolik reálné v našich končinách. Příliš mnoho asfaltu, střepů a psích tentononc... ale dokud jsem bydlela v méně civilizovaných končinách, běhala jsem bosa na jednu zříceninu. Ačkoli to bylo přes les a v noci, nikdy se mi nic nestalo - ono naboso se to koukání před sebe upraví po svém Co se mi stalo bylo to, že jsem jednou už nenašla boty, co jsem si schovala na kraji toho lesa pod kámen, ale to je už jiná kapitola. Víte, byly růžové a osobně jsem je pracně fixou překreslila načerno, takže to byla taková ambivalentní křivda. Zpět k tomu jmelí: je to to nejlepší, co může být. Jen nevím, jak by městká padavka tak mohla běhat; měla jsem to vždycky proložené několika týdny bez bot u babičky na chatě a ty dny počátkem léta byly vždycky co krok to kvík. Ale zato na konci léta jsme chodili i po štěrku.

---
sargo.pise.cz

24. 11. 2013 - 12:14

eithne: Ještě k tomu běhání naboso - ani tam nejde tak o tu přecitlivělost na kamínky a jehličky, jako spíš že nohy, které jsou zvyklé na podporu klenby a odpružení, mají zakrnělé ty svaly, které by to měly dělat, a proto jsou náchylnější ke zraněním (typu zlomeniny kůstek v noze). Právě proto by se s tím mělo začínat hodně opatrně a jen velmi malými vzdálenostmi, obzvlášť při běhu a ne při chůzi...

---
eithne.pise.cz

24. 11. 2013 - 12:24

sargo: No jasně, ale s tou přecitlivělostí stejně jinak než velmi opatrně a jen velmi malými vzdálenostmi nezačneš... a samotné běhání, zvlášť velmi opatrné, ti tu necitlivost nezajistí. Básník tím chtěl říci, že to chce komplexnější bosý režim, aby se dalo běhat

---
sargo.pise.cz

24. 11. 2013 - 20:52

jarmik: eithné, sargo: Díky

Když se řekne "naboso", tak si nejvíc vybavím letošní dovolenou s našima, když před odjezdem dala Sargo Jášovi pokyn, ať co nejvíc chodí bos. A on strašně dojemně to dodržoval pokaždé, jak to jen trochu šlo.

---
jarmik.pise.cz

25. 11. 2013 - 21:19

zmrzlinka: Knihu všade vidím, ale k čítaniu by som sa asi nedostala, tak aspoň takto mám prehľad. Knihovníci ani teológovia rozhodne nebehajú, žiadne stresové povolania, takže v našom okolí žiadneho reálneho bežca nepoznám. My akademické lemry si len hovoríme o rizikách závislosti na behu, o ktorých sme čítali

---
zmrzlinka.pise.cz

25. 11. 2013 - 22:23

jarmik: Nějak to se živobytím asi souvisí; jak každému teď cpu, že jsem začal běhat, tak ve výtahu mi tuhle řekla kolegyně, že kdo běhá, tak většinou před něčím utíká.

---
jarmik.pise.cz

27. 11. 2013 - 13:45

littlekey: Midle aged men in lycra.
Čtyři z pěti otců na víkendové Apaluše patří do této skupiny. Dokonce jsme probírali zmiňovaný kmen v souvislosti s nějakým dokumentem v televizi. Já jsme přidal k lepšímu informace z reportáže účastníka Spartamaratonu (252 Km), kterou jsme četl na netu. Dlouhosáhlou debatu jsme vedli o tom jak uspořádáme v lesích nad Tuhnicema běžecký závod. Největší kontroverze byla o tom, jak bude dlouhý. Extrémisti, pan Lékárník s panem DM chtějí minimálně maraton, já jsem prosazoval obvyklou desítku. Prostě běh je momentálně velké téma.
K běhu naboso bych řekl asi tolik, že vůbec nehodlám polemizovat o tom, že bosá noha je k chůzi a běhu uzpůsobena. To určitě je. Nicméně bychom museli chodit naboso od narození, abychom mohli bez bot bez újmy na zdraví běhat. Když to vztáhnu na sebe. Nedovedu si představit, že bych zítra běžel bez bot. Do práce to mám 3 km po asfaltu. Na 100% bych si sedřel kůzi z prstů a bylo by po běhání. Navíc, pod stromeček jsem si koupil vymazlený ASICSy. Mám je vyzkoušené, nic mě z nich nebolí, noha jak v peřince...

27. 11. 2013 - 13:51

littlekey: Ještě poznámka k tomu že běže před něčím utíká. Jasně že utíká, já například před bolestí všeho možného, jež je způsobeno celodenním sezením na židli u kompjůtru. Taky utíkám před nadbytečnými kily, které jsem schodil, a které by mě určitě doběhly, kdybych přestal. Zatím totiž nedokážu výrazně změnit jídelníček, ikdyž hodně se to zlepšilo. Odepřít si např. dobrý sýr či buráky po osmé je problém a ani se mi nechce. Právě proto běhám.

27. 11. 2013 - 14:06

jarmik: LK:

1) K tomu zdraví. Já běhám zatím (přesně) měsíc a - musím to zaklepat - zatím jsem nenastydl. Docela se tomu divím, protože pozdě večer už je dost kosa nebo i pršelo.

2) Závodu v Tuhnicích bych se rád účastnil. Byl by to životní zážitek, když bych se postavil na start na férovku s p. Lékárníkem! Myslím, že mu to pořád ještě morálně tak trochu dlužím nějakou takovouto satisfakci za ty tři roky, co jsme sdíleli kancelář a musel poslouchat, jak si pouštím německý hip-hop.

Zatím moje range vytrvalostního běhu je však někde do 1 500 m.

---
jarmik.pise.cz

30. 12. 2013 - 16:25

eithne: Tak jsem knížku taky přečetla - vřelé díky - a hrozně mi u tebe chybí jeden citát, ačkoliv o Zátopkovi jsi vypisoval poctivě. Ale mně to nedá a o ten úryvek nechci přijít, tak si ho s dovolením uskladním tady u tebe v komentářích

Zátopek byl plešatý třicetiletý obyvatel městského bytu ze zpustošené východní Evropy, když v roce 1952 dorazil na olympiádu v Helsinkách. Protože český tým měl jen málo závodníků, mohl si vybrat, na jakých vzdálenostech bude závodit. Vybral si všechny. Postavil se na start závodu na 5000 metrů a zvítězil v novém olympijském rekordu. Poté se přihlásil do závodu na 10 000 metrů a získal své druhé zlato v dalším novém rekordu. Nikdy dřív neběžel maraton, ale co na tom záleželo? Se dvěma zlatými medailemi na krku už nemohl nic ztratit, proč tedy práci nedokončit a nezkusit to?
Brzy se ukázala jeho nezkušenost. Byl horký den, takže se Angličan Jim Peters, tehdejší držitel světového rekordu, rozhodl vedro využít, aby Zátopka setřásl. Na značce deseti mil se dostal už deset minut pod svůj vlastní světový rekord a vzdaloval se poli ostatních závodníků. Zátopek si nebyl jistý, jestli takové tempo může někdo vydržet. "Promiňte," doběhl vedle Peterse, "tohle je můj první maraton. Neběžíme moc rychle?"
"Ne," odsekl Peters, "moc pomalu." Jestli byl Zátopek tak hloupý, aby položil podobnou otázku, jinou odpověď si nezasloužil.
Zátopka to překvapilo. "Říkáte pomalu?" ověřil si raději. "Jste si jistý, že máme pomalé tempo?"
"Ano," přitakal Peters. Vzápětí zůstal jako opařený.
"Dobrá. Díky." Zátopek vzal Peterse za slovo a vyrazil.
Když vyběhl z tunelu na stadion, přivítal ho ohlušující jásot. Nejenom od fanoušků, ale i od sportovců všech národů lemujících trať, aby ho pozdravili. Zátopek protrhl cílovou pásku ve svém třetím olympijském rekordu.

---
eithne.pise.cz

30. 12. 2013 - 21:12

jarmik: Moc pěkné - celá ta pasáž o Zátopkovi v Born to Run mě moc překvapila a potěšila. Tady bych asi neodolal drobnému hnidopišení, že ta expozice se zničenou východní Evropou je pravda, ale neplatí pro Československo - ve srovnání s okolními zeměmi byla výchozí poválečná situace spíš lepší.

---
jarmik.pise.cz

14. 02. 2014 - 09:03

kaci: Knizku jsem docetla na letni dovolene a totalne me dostala - neuveritelne poutave cteni. Diky za krasnej shrnujici clanek, mam problemy s pamatovanim si detailu, takhle si to hezky ozivim. Behat jsem zacala uz pred jejim prectenim, tak pred 2 lety, je to fakt super, ale myslim, ze s tou registraci do 10km behu jsem to trochu prehnala. Doufam, ze neumru. Radsi se jdu oblict a vybehnout

---
kaci.pise.cz

16. 02. 2014 - 16:05

jarmik: Díky, díky Koukal jsem, že příručky radí začátečníkům se přihlásit na závod, tak letos se chci přihlásit. Ale 10km jsem uběhl poprvé v životě právě dnes Takže ten závod jedině 5km, pokud se vůbec odhodlám...

---
jarmik.pise.cz