Pomník p. Palackému od p. Suchardy

27. říjen 2013 | 14.32 |

Minulý víkend jsem si pořídil katalog výstavy o pražských pomnících 19. století, která právě probíhá (nazývá se Metamorfózy politiky). Čtení katalogu mě inspirovalo, abych nedělní dopoledne vyšel s dítkem a fotoaparátem ku pomníku Otci národa. (O katalogu budu psát na blogu zvláštní článek, až ho dočtu; v dnešním článku vycházím většinou z informací z něho.)

V knize Pomníky a zapomníky (psal jsem o ní zde) hodnotí Palackého pomník jako dnes již mrtvý. Už p. Šalda prý psal v eseji Mor pomníkový o tomto pomníku kriticky, že je ošklivý a nic neříkající.

palacky-celek

Celkový pohled.

Dle katalogu k uvedené výstavě byla tato Suchardova práce přitom zdaleka nejdražším pražským pomníkem vzniklým za Rakouska. Pan Sucharda na něm pracoval 14 let - odhalen veřejnosti byl v roce 1912. Z toho bych viděl praktické ponaučení pro každého čtenáře, který by organisoval soutěž na pomník Otci národa (případně Miláčkovi národa, Otci vlasti, Zrádci národa apod.): dbej mj. na fysickou kondici sochaře, aby vydržel a za honorář pomník dotáhl do konce.

pomnik palackeho parodie

V r. 1912 žáci Mistra Suchardy na Akademii vytvořili tento úžasný snímek
ku poctě a parodii největšího díla svého učitele (z katalogu).

Pomník p. Palackého má dosti jedinečnou kompozici s mnoha figurami, z nichž většina je v katalogu vysvětlena. Právě touha podívat se v reálu na příběh českého národa, který ty sochy ukazují, mě dnes přivedla na Palackého náměstí.

Příběh začíná vlevo dole sousoším Mdloby útisku / Útisk národa. Útisk ukazuje dvouhlavá zrůda germanisace. Všichni v době vzniku prý poznali, že hlavy mají typické habsburské rysy. Bestie má křídla z dubového listí.

palacky-germanizace-celek

Ještě trochu úpíme.

Přemýšlel jsem, proč má germanisace dvě hlavy. Sám jsem si dal pracovní odpověď, že jednak je takto nesympatičtější a jednak tohoto bronzového protihabsburáka tvořil Mistr v době Rakouska-Uherska. C. a k. příšera má vlastně dvě hlavy zcela logicky.

palacky-germanizace

Typické panovnické plné rty (?).

Vpravo dole je pak sousoší Probuzení / Buditel.

Zobrazuje výsledek práce p. Palackého, který čtenáře takto povzbudil svými knihami, jakož i politickou činností.

palacky-neprobuzeny

Staří Čechové se budí a pomalu zdvíhají ze země.
Ale jejich prapotomek vypadá, že by naopak ulehl
(první den zimního času dělá své...).

palacky-probuzeni-vzhuru

Hlavu vzhůru - ano, bude líp (verze 1912) :-)

palacky-bila hora

Vzadu dole je dost nahatá a dost smutná slečna představující Bílou horu.

Bez vysvětlení bych vůbec nepochopil rozsáhlé sousoší nahoře zezadu. Centrální postavou je (zlá a ošklivá) pětimetrová vědma Historie.

palacky-historie

Vyprávěj.

Historie vypráví posluchačům o zašlé slávě, protože je chce udržet v apatii a odvést je od práce na lepším příštím.

historie-oblouzněny

Český občan při zamyšlení nad dějinami kotliny.
(Tato socha by dle mého obstála i samostatně, například pod názvem
"Pražský volič sleduje výsledky voleb").


 palacky-probuzeny

Někteří však jsou eneržičtí a volají "Výš!".

palacky-čechie

Tito optimististé se pak dostanou až úplně nahoru.
V knize se nepíše, kdo je ta přísná vážná slečna nahoře.
Počítám, že asi Čechie nebo někdo takový.

Zvláštností pomníku je i to, že hlavní postava je jenom ze žuly, zatímco vedlejší kompars z bronzu (resp. z bronzu podobné slitiny, kterou jim nabídla slévárenská firma, protože chtěli výlučně český závod).

palacky-hlava

Pan Palacký (a pan holub, jeho aktuálně hlavní nepřítel).

Za Protektorátu byl pomník odstraněn a měl být zničen. Zachránili ho řadoví pracovníci, kteří neuposlechli příkazu a sochy nechali zarůst v rohu dvora v Karlíně plevelem, aby si jich nikdo nevšiml. Díky tomu mohl být po válce pomník obnoven. (I díky odstranění, protože při spojeneckém náletu koncem války na tuto část města by patrně vzal pomník zasvé).

palacky-zruda-nahoru

Takhle závistivě na ten náš projekt koukají Rakušáci!
(Míněno v r. 1912).

Po stu letech od odhalení pomníku, před zítřejším státním svátkem a po včerejších volbách můžeme nahlédnout do aktuáního výzkumu OSN ke štěstí národů, v němž Rakušané jsou na 8. místě, Češi na 39.

palacky-g

Tenhle člověk nám průměr vylepšuje:
jeho index životního štěstí je téměř permanentně na 10 bodech z 10.

Návštěvu pomníku p. Palackého doporučuji, je tam dlouho na co se dívat; vydělíme-li tento přínos nulovým vstupným, vychází nám nekonečný poměr cena / výkon. Fotografoval jsem tam asi hodinu a za tu dobu se u něj i v nedělní dopoledne vystřídalo několik turistů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře