Oblíbenec meho oblíbence

20. listopad 2008 | 22.21 |
› 

... bude nakonec mým oblíbencem?

klapka-obalJméno Jerome Klapka Jerome mám spojené s p. Horníčkem, který ho uváděl často jako svůj oblíbený druh humoru. Pan Horníček je jistě mým dlouhodobým oblíbencem. Když Horníček někde uváděl drobné příklady, které má na p. Klapkovi Jeromovi rád, tak to bylo OK, ale zas tak úchvatné ne.

Četl jsem Tři muže ve člunu i ten druhý díl - Tři muži na toulkách myslím se to jmenuje. Jistě tam je pár dobrých žertíků, některé i památné, ale úplně blízké mi to nebylo. (Nemám knížku teď po ruce, ale pro mě osobně je tam památný ten žert, jak hlavní hrdina čte inzerát, který nabízí lék na nějakou málo známou nemoc, která se projevuje zejména "všeobecným odporem k práci jakéhokoliv druhu".)

Poutníkův deník popisuje cestu dvou mladých Anglánů, kteří se spontánně rozhodnou, že se podívají do Bavorska na pašijové hry v Oberammergau. Původně jsem myslel, že to je jen komický nesmysl. Avšak vševědoucí Wikipedia mi sdělila, že v Oberammergau v okrese Garmisch-Partenkirchen skutečně je slavná tradice pašijových her.

Hlavním smyslem Poutníkova deníku je posmívat se špatným službám železnice a hotelů, případně místním obyvatelům - ponejvíc se to praktikuje na Němcích. Ještě hlavnějším smyslem ale je pokochat se nad svobodou, kterou má moderní městský člověk, který díky civilizaci se může rozhodnout pro absurdní výlet přes půl kontinentu. Jsou tam procítěné pasáže, jak jsou úžasné moderní instituce (hlavně železnice, cestovní kanceláře a hotely) a jaké možnosti dávají obyčejnému člověku.

V mém vydání je připojeno do knížky ještě několik úvah pod názvem Lenochovy myšlenky. Tam jsou některá místa skutečně vtipná; má tam třeba úvahu o časopisech pro kutily. Podobných pokusů o vtip na účet různých časopiseckých rad do života existuje spousta. Ale na rozdíl od ostatních je J.K.J. opravdu vtipný, musel jsem se v metru uchechtávat, když píše o své návštěvě u někoho, kdo vyrobil dle časopiseckého návodu houpací křeslo z starých sudů od piva.

Zde pasáž, která mi připadala celkem vtipná. To je ale věc samozřejmě osobní. Ale taky si myslím, že pěkně ukazuje autor svůj styl - podle mého Jerome Klapka ve svém živlu.

klapka-kreslo

Vtipné pasáže se v těch esejích střídají s mudrováním o životě, které je místy možná trochu povrchní, ale většinou sympaticky pozitivní. Pozoruhodné je samozřejmě číst si velkoměstskou literaturu z konce 19. století, jak lidi přicházeli do Londýna, začínali skromně a pak dělali kariéru v sofistikovaných profesích, a jak se nad smyslem kariéry zamýšleli. A to vše celkem moderně, ale při tom přeci jen z úplně jiné doby.

Takže vlastně se mi ten J.K.J. líbí po této knížce o kus víc. I když na úrovni obdibu, kterou k němu choval pan Horníček, asi pořád ještě nejsem.

Související odkaz: plný text anglického originálu Poutníkova deníku je zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Oblíbenec meho oblíbence pm 21. 11. 2008 - 14:57