Tintin - když už jsem v těch komiksech

29. říjen 2008 | 23.38 |
› 

Tintin už vychází nějakou dobu i česky. Česká vydání však nemám - jenom kdysi dávno při studentské výměně na gymplu jsem dostal tři díly v němčině.

Docela se mi líbí. Ale nejsem si jist, jestli se mi líbí natolik, abych si začal kupovat všechny ostatní díly.

tintin beileinNedělám obyčejně nijaké zvláštní rešerše kvůli článkům na blog. Ohledně Tintina však před časem psal pan prátr, že starší díly (tj. díly předválečné a válečné) autor pro novější vydání trošku předělával. Jakože zmenšoval některým záporným postavám nosy, nepojmenovával je Blumenstein a tak.

Tak jsem se na to téma díval na wiki. Trošku mi to radost pokazilo. Protože Tintin by měl být nadčasový nedotčený čistý. Nu, teď to nevyřešíme.

Jinak ty tři díly Tintina, které mám (i když jeden nemůžu zrovna najít), se mi velice líbí. Pro ukázky jsem vybral Případ Bienlein (ale ten profesor se překládá, česky se určitě jmenuje jinak - ale jsem línej to hledat; sešit ještě asi přeložen nebyl, takže z názvu to nezjistím).

Myslím, že většinou jsou to klasické bondovky pro mládež, v nichž mladý novinář a starý mořský vlk vyrážejí z Belgie za dobrodružstvím. V tomto díle spočívá klasická bondovka v tom, že šílený geniální vědec je unesen bordurskou tajnou službou, aby pro vůdce Bordurie vyrobil sonickou zbraň, kterou ovládne svět.

Případ Bienlein vznikl v první půlce padesátek, takže tomu odpovídá i prostředí. To realistické podání reálií má velké kouzlo.

tintin ulice

Kapitán se projevuje originálním klením - "ty autodidakte!" se mi celkem líbí:-)

Bordurii vládne pevnou rukou vůdce Pleksi-Gladz a jeho mocný knír je všudypřítomný.

bardurie vůdce

Pleksi-Gladz nad-životně - hledej knír 1.

Asi nepřekvapí, že naši hrdinové nakonec vědátora šťastně vysvobodí.

bardurie

Hledej knír 2.

Tak nevim. Už jsem byl tak napůl nalomen, že bych si dopořídil všechny Tintiny. (Dle wiki jich totiž vyšlo v letech 1929 - 1976 celkem jen 24 - v tom je i jeden posmrtný z 1986 - což je ještě jakžtakž přehledné). Ale asi to ještě chvilku budu stranou ležet nechat muset, aby se ta myšlenka rozležela. Neni lepší si prostě číst a nic moc kolem si nezjišťovat?

Zpět na hlavní stranu blogu