Žezlo krále Ottokara

19. září 2009 | 15.17 |
› 

Když si Sargo výletuje po světě, tak jsem si řekl, že já si zas můžu koupit aspoň na zkoušku české vydání Tintina:-)

tintin-želzlo krále ottokaraObčas se něco povede i Belgičanům (konkrétně p. Hergé), třeba komiksová série o Tintinovi. Přinejmenším mně se líbí. Připadá mi celkem moderní a přitom velice retro - zkrátka nadčasová, jak by se napsalo v německém motoristickém tisku. Kdybych měl hádat, ze které doby pochází třeba tenhle díl, to jest Žezlo krále Ottokara, tak bych asi řekl něco jako polovina padesátek. Docela mě překvapilo, že Ottokar vycházel na pokračování už v letech 1938-39.

Nerad bych se pokoušel vymýšlet nějaké věty o Tintinovi. Počítám, že již vše bylo vyzkoumáno a zhodnoceno.

Současně však je třeba napsat ještě nějaká písmenka vedle titulní strany, aby ty ilustrace pak byly až pod tím. A ne vedle. To by nevypadalo pěkně v tomto článku.

Mno... takže... česká verze je docela OK, žádného nemilého překvapení jsem si nevšiml. Pokud by čistě náhodou některý ct. čtenář též byl vyrostlý na německém Tintinovi (tedy spíše na Tim und Struppi :-) ), tak Schulze a Schultze se jmenují Kadlec a Tkadlec, pejsek se jmenuje Filuta. Tento převod mne neuráží nikterak.

Jinak tedy Žezlo se odehrává v neurčité slovanské jihovýchodní zemi Syldávii s hodným králem Muskarem XII., s níž sousedí zlá Bordurie. Bordurie podporuje spiklence v Syldávii, kteří chtějí ukrást památné žezlo krála Ottokara, bez něhož bude Muskar XII. zcela nemožný. Tintin s Filutou to tam jedou zachránit.

tintin-ottokar3

Typická syldávská četnická stanice. (Nálada obyvatelstva Ia.)

tintin-ottokar4

Tintin vše včas nahlásí authoritám.

tinti-ottokar2

Jenže i mezi četníky jsou... ale nebudu prozrazovat celou zamotanici.

Závěr: mohu zaručit jednu věc. Po návratu z knihkupectví může mít člověk v tašce kolik chce trháků, ale první stejně se vrhne na Tintina.

Přeji všem čtenářům kvalitně využitý babolétový vík-end.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Žezlo krále Ottokara markisha®blbne.cz 27. 09. 2009 - 20:55