Nejčastější jména novorozenců

27. duben 2007 | 22.58 |

Aneb Murýšek, Babu a Macík. Já již dnes vím, že náhodní příchozí z vyhledavačů nejsou pro bloggera hodnotou a vážím si především těch svých deseti relativně pravidelných návštěvníků.

Ale stejně: když vám nějaký téma (o kterém jsem psal tady a tady) posílá na blog stabilně dalších osm - deset lidí denně, tak se prostě nepatří ho jen tak opustit.

Z pohledu otce-jednoročáka mi už volba jména pro potomstvo nepřipadá tak životně zásadní věc, jako tomu bylo v těhotenství. Když se podívám kolem sebe, tak u nás stejně bytem prolétává Murýšek, v Jinočanech Babu a na Karlštejně Macík. Tato označení jim vymyslely vlastní matky, které ještě pár týdnů předtím bedlivě zvažovaly všechny výhody a nevýhody volby toho nejlepšího jména.

Tradice je však tradice a ta zavazuje. Takže ano, nové nejzajímavější žebříčky všech dítekmilovných jsou tady! (Aktualizace - o nových údajích za rok 2008 píšu zde.)

Mezi muži vše zapadlo zpět do těch nejvyježděnějších kolejí a Jan se vrátil na první místo, kam patří, a odsunul Jakuba na obligátní dvojku. Tomáš nemuže být jinde než na třetím. Adam a Ondřej se patrně etablují hned v závěsu za nimi - Pro Adama je to zopakování historického maxima. Těší mě, že Josef drží pozice a nevypadává z dvacítky. Na konci žebříčku se též tiše odporoučel kdysi módní Patrik. Že náš dlouho a dlouho (vlastně až těsně před porod) vedoucí favorit Matyáš se zakopal spolehlivě v dobytých pozicích, o tom se přesvědčujeme nejen ve statistice, ale i v reálu na každém shromaždišti mimin a jiné obdobné zvířeny.

U holek je nadvláda Terezek neotřesitelná a neotřásaná. Historicky vylétla na stříbro Karolína - přiznám se, že o tomhle jménu jsem trochu uvažoval i pro vlastní potomstvo. Dál to vypadá skoro tak, jako by Natálie a Eliška chtěly vytlačit zatím (mezi ženskými jmény vyjímečně) nadčasové Annu a Kateřinu nejen sezónně, ale možná i na delší dobu. Mezi děvčaty pak přeci jen móda zapracovala i letos a za hlavní trend bych považoval šíření Nely jako masového jména, přitom pro mě je to jméno dost nezvyklé, až exotické.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nejčastější jména novorozenců dj-team 15. 12. 2007 - 23:16
RE: Nejčastější jména novorozenců jm 16. 12. 2007 - 11:42