Pravidla směšného chování

14. květen 2013 | 23.45 |
› 

Druhým úlovkem minulý týden při vycházce do knihovny byla kniha Emila Hakla Pravidla směšného chování.

hakl pravidla směšného chováníOd p. Hakla jsem již některé práce četl. Pořád trvá u mě ten dojem, že se tam s hrdiny málo ztotožňuji. Ale přesto se mi knihy líbily. A Pravidla směšného chování jsou vynikající. Nemohl jsem se od té malé útlé knížečky (s krásnou úpravou) odtrhnout; přečteno prakticky za den. Myslím, že pan Hakl píše opravdu dobře. Postupně si upevňuji zjištění, že současná beletrie se prostě nahradit nedá něčím starým. Je-li autor Čech, dostávám navíc plnokrevný jazyk a srozumitelné reálie, umělecký zážitek je tak silnější a autentičtější.

V příběhu je opět hodně utrpení a hlavně odporu, hrdina s rysy p. autora (též je pražský spisovatel středního věku) všude kolem vidí strašné nechutnosti. Čtenář samozřejmě přemýšlí, jestli mu text připomíná něco jiného. Možná vzdáleně p. Hrabala, který rovněž psal o krutostech.

K četbě mě poňouklo i, že pan Hakl má již určitě jméno i mezinárodně; nedávno jsem slyšel podcast německého státního rozhlasu s recenzí jeho knihy, kde o něm též hovořili jako o zavedeném spisovateli.

Dám už jen několik ukázek na ukázku a pro radost.

První je z úvodní části, kde se hrdina nechá přesvědčit náhodnými známými z hospody, aby vyzkoušel paragliding na vrchu Raná u Loun (mimochodem, jednou se tam konečně musím jet na výlet podívat). Popisuje typy letců, které tam na svahu viděl:

Pihovatí třaslaví komárci, oprsklé kancelářské rebelky, zvěrsky utahané trojnásobné matky, mátoživé doktorandky, nejrůznější rampiči, rovní hoši, šéfíci, mariňáci, potulní róninové, kapucíni, vyznavači Wu-Tang Clanu, blbové jako odlití z rudé gumy, rtuťovití adoranti věčného mládí s obarvenými vlasy. Všichni chtějí do vzduchu. Jeden dokonce v bachratém kostýmu slunéčka sedmitečného.

Další výňatek má ukázat typickou silnou formulaci p. Hakla, která ale nevyjadřuje nijak zvlášť, co bych pociťoval já sám, ale i tak se mi líbí. Vypravěči bylo právě padesát a sedí v hospodě s třicátníky.

Začínám totiž tušit, jak mě vnímají - jako někoho, kdo si sám sebe neváží. Zatímco oni si sebe váží. Je v nich zvláštní směs slušnosti a chladu, v těchhle třicetiletých. Co v nás bylo zkřivené, je v nich už rovné. A co v nás bylo rovné, není v nich už vůbec.

Velice se mi líbila pasáž, kde popisuje lidi na nádražním nástupišti. Přitom není žádná zvláštní motivace v situaci, aby psal expresivně. Takto je v knize běžný tón:

Nástupiště je zaplněno zrůzněnými, vyduchlými, zdeptanými, pokřivenými i dočista zvlčilými zjevy. Okounějí, trčí, popocházejí, promenují se, předvádějí svoje ozdoby, úspěchy i krachy. Kroutí rypáky, žádají si pozornost. Mnozí skandují do telefonků. Chlubně vykřikují pojmy jako deregulace, navýšení, rozpočet, marže, mesič, pekyč, běh na dlouhou trať, záměry magistrátu.

Ještě jsem si při četbě poznačil pasáž o volnosti:

"Ale jsem volnej, rozumíš," drmolím. "Můžu si dát kdykoliv nohu za krk. Většina lidí kolem mě chcípe únavou, stresem, a já kolikrát ve všední den sedím a čtu si. Mám z tý svý volnosti úplnou hrůzu. Mám jí v sobě tolik, že nutně musí bejt něco špatně. Jsem plnej radosti, ajfru, síly, a zároveň totálně v hajzlu. Zvláštní je, jak jsou vobě ty polohy rovnocenný - jedna bez druhý by nefungovala.

Ještě dodám, že tématem je hlavně vztah vypravěče s otcem, který umírá (navazuje napůl výslovně na první slavnou knihu p. Hakla O rodičích a dětech; otec se v knize opakovaně ujišťuje, jestli už o něm zase nepíše).

Určitě též za zmínku stojí poslední třetina, která popisuje spontánní výlet do delty Dunaje v Rumunsku. Myslím, že obrazy tam popsané nemají obdobu a pravděpodobně utkví. Jakoby hrdina nešel jen vysypat do moře otcův popel, ale přímo se vydal na výlet na onen svět.

Knihu doporučuji, líbila se mi velice.

První věta knihy: Cesta symbolů je nebezpečná, protože je snadná a svůdná.

Poslední věta: Je to hrozný pohled, ale pořád mnohem lepší než nevidět nic.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pravidla směšného chování jn 15. 05. 2013 - 08:30
RE(2x): Pravidla směšného chování jarmik 15. 05. 2013 - 09:45
RE(3x): Pravidla směšného chování jn 15. 05. 2013 - 11:14
RE(4x): Pravidla směšného chování jarmik 15. 05. 2013 - 23:26
RE: Pravidla směšného chování pm 15. 05. 2013 - 10:04
RE: Pravidla směšného chování pm 15. 05. 2013 - 10:13
RE: Pravidla směšného chování jarmik 15. 05. 2013 - 23:28
RE: Pravidla směšného chování jn 16. 05. 2013 - 16:16
RE(2x): Pravidla směšného chování jarmik 20. 05. 2013 - 07:43
RE(3x): Pravidla směšného chování jn 20. 05. 2013 - 09:59
RE(4x): Pravidla směšného chování jarmik 20. 05. 2013 - 11:53