Nejzábavnější článek roku (Amen break)

26. prosinec 2011 | 10.23 |

aneb Učitelské noviny opět zasahují.

Dnešní blog je vlastně jen sdílení odkazu. Ale na delicious jsem po nedávných změnách pořád ještě nenašel způsob, jak ho pěkně vložit na blog. A ten článek, který chci sdílet, dle mého klidně snese takovouto presentaci.

Už nějakým osmým rokem mám předplacen magazín The Economist a i po těch letech mě stále znovu překvapuje, jak výborné čtení připravujou. Jelikož je to jediné anglické médium, které soustavně sleduji, je to pro mě jediný zdroj názorů z tohoto konce světa. Zálibu sdílím s jedním kolegou a vytvořili jsme si pro The Economist přezdívku Učitelské noviny, protože pro nás funguje úplně shodně jako pro pomocného učitele Václava Poustku, tzn. že jsme schopni občas citovat jedině z těchto Učitelských novin.

Na vánoce mají každý rok dvojčíslo se zábavným čtením zajímavostí. Letos mě uchvátil článek o vzniku devadesátkového hudebního stylu jungle, který je prý celý založen na 7 sekundách bubnového sóla jedné funkové skladby z roku 1969. Jsou to 4 takty, kde hrajou samotné bicí: první dva takty jsou stejné, pak je třetí zvláštní a čtvrtý přechod. Byla to skladba Amen, Brother od jinak zapomenuté americké černošské skupiny The Winstons. Od konce osmdesátek tuhle sekvenci začali používat v taneční hudbě a v některých kruzích dosáhl sampl obrovské popularity - včetně znělky TV seriálu Futurama. Ale jelikož v devadesátkách se ještě ohledně samplů moc nehledělo na autorská práva, z celé té slávy prý ten bubeník neměl ani korunu.

Celý článek o těch 4 taktech a jak z něho vznikl jungle je k přečtení zde: Seven seconds of fire.

K článku patří úžasný komentovaný přehled nejlepších ukázek použití samplu od stejného autora zde: The Amen break: Just a sample.

Zde je původní skladba - příslušná pasáž začíná někde v čase 1:25.

Jdu žhavit 7digital.com a pár těch ukázek musí být mých.

Do mezisvátkového týdne přeji klid a rozvahu sobě i čtenářům, včetně těch, kteří jako já budou muset pracovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nejzábavnější článek roku (Amen break) pm 27. 12. 2011 - 09:21