National Geographic hadr!

5. duben 2010 | 22.37 |

S jedním kolegou v práci jsme přezdívali časopisu The Economist po cimrmanovsku Učitelské noviny. Mělo se tím vystihnout, že Economist je nevysychající proud pozoruhodných podnětů. A jelikož neznáme nic moc obdobného, tak většinu toho, co jsme někde četli, tak bylo právě v těch Učitelských novinách.

intelligent life-obalkaZ těchto důvodů mám již mnoho let The Economist - coby přiznaný prvek osobního luxusu, který však plně užívám - předplacený. Jako předplatiteli mi neuniklo, že před nedávnem zkusili vedle Economistu rozjet intelektuelní čtvrtletník pro životní styl s názvem Intelligent Life, protože jsme dostali ukázkové číslo. Tehdy mi to připadalo jako přesně věc, která mě nezajímá, protože jsem nabyl dojmu, že je to hlavně o drahých spotřebních věcech. 

Po čase přišlo letos v zimě další číslo na ukázku. Původně jsem to ani nechtěl číst, ale nezahodil jsem to. Možná už proto, že to nebylo na lesklém papíru a mělo takový dosti nelíbivý šedý dezén. Jak jsem se do toho postupně začítal, tak jsem nevěřil vlastním očím. Nevím zda jsem se tehdy mýlil nebo zda se tolik změnil ten časopis - ale je to bomba.

Měl jsem asi dva roky předplacen National Geographic a i potom jsem si ho ještě párkrát koupil. Ale tedy - přinejmenším tohle číslo - Intelligent Life je všechno to, co je National Geographic v silnějších chvilkách, a ještě spoustu dalšího navíc.

Je tam neuvěřitelné množství neuvěřitelně dobře udělaného čtení. Ke každému tomu tématu z obálky není nějaká povrchní dvoustránka, napůl zaplněná fotkami, jak je tomu člověk zvyklý z některých těch popularizačních časáků, jejichž české mutace se mi zdá poslední dobou frčí. Ke všemu je tam bohatý článek se skvělými fotkami, psaný takovým tím pěkným novinářským jazykem, který ctí žánr, ale blíží se už literárním kvalitám. Což je taky myslím cesta, jak se vyhnout tomu určitému kýči, který mě někdy otravoval na National Geographic.

Hlavním tématem čísla je reportáž z vědecké konference v Grónsku ohledně toho, že Arktida skutečně taje, a to poměrně rychle, i v lidském měřítku, ne jen v geologickém. 

Pak tam jsou několikastránkové výborné články třeba namátkou:

- o chlápkovi, co chodí v noci po Londýně a fotí to - fotky jsou i online zde,

- reportáž z toho zapršeného ostrova, kde bydlel nějaký ten básník Woodsworth, kterého neznám, ale už jsem nějak zaslechl, že v anglické literatuře je významný,

- reportáž o anglickém statku, který si koupil nějaký levičácký novinář díky tomu, že napsal libreto k muzikálu Bídníci. To jeho libreto se sice nakonec nepoužilo, ale měl domluvenu pro případ nepoužití odměnu půl procenta z tržeb. Takže i tak vydělal nějaké mego a na tom statku po desetiletí se věnoval své zahradě; měl na to zaměstnance, se kterým se postupně spřátelili a totálně té zahradě propadli,

- reportáž z Tasmánie, kde nějaký podivím po válce amatérsky položil základy pro Hubbleův teleskop, když tam úspěšně měřil rádiové záření z vesmíru (v Tasmánii jsou výjimečné podmínky - čistý vzduch, slabá ionosféra).

Úplně nejlepší mi připadá poměrně stručný jednostránkový fejeton o tom, jak se v poslední době mění význam zeměpisu. Že za autorova mládí byl zeměpis naprosto poklidnou disciplínou, kde kontinenty zvolna driftovaly, vše mělo své vysvětlení a dělo se hrozně pomalu. Tehdy se dramata odehrávala v dějepisu. Teď říká, že kontroverzním oborem plným dramat se stal právě zeměpis: v atlasech se píše o tání ledu na pólech, o šíření pouští a podobné zábavné záležitosti. 

intelligent life

Jedna nedbale naskenovaná stránka na ukázku. Má to dokumentovat, 
že krásné fotky jsou víc sexy, když jsou klidně trochu menší a může jich
býti i víc na stránce. Zvlášť když kolem jsou proklatě intelektuelní písmenka,
jako je tomu právě v IL. (Na snímcích je právě to, co zbylo po tom dřevním přijímači vesmírných vln v Tasmánii).

Jistě, je tam pořád i článek o tom, jaký je vlastně teda úplně nejlepší sýr, jedna recenze superdrahé hospody v New Yorku, historie nějaké německé šperkařské rodiny (to jsem ještě ani nečetl) a kulturní dějiny kožené bundy v obrazech, ale to nevadí.

Bylo by asi pokrytecké doporučovat něco, co si sám nemíním kupovat. Mno, když si to tak po sobě čtu, tak si kladu otázku, zda bych si skutečně těch 205 Kč jednou za čtvrt roku nemohl dovolit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: National Geographic hadr! lvice 05. 04. 2010 - 23:57
RE: National Geographic hadr! kobliha 06. 04. 2010 - 20:17
RE: National Geographic hadr! dj-team 06. 04. 2010 - 21:56
RE: National Geographic hadr! jarmik 06. 04. 2010 - 22:39
RE: National Geographic hadr! sklerotik 07. 04. 2010 - 21:41
RE(2x): National Geographic hadr! jarmik 10. 04. 2010 - 22:40