Vycházka Novým Městem

4. prosinec 2011 | 21.59 |

Starší dítko opět zachořelo, takže jsme - opět - problém odsunuli k prarodičům. A sami jsme si sobecky jen s miminem uživali volnější neděli.

Mangelka si vyrazila do Luxoru a pak asi i do jiných obchodů. Já s kočárem jsem měl v merku nějaké dientzenhoferovské stavby, na které mě přivedla knížka, co jsem nedávno dočetl. Hlavně jsem se chtěl podívat za Karlákem na ten kostel Sv. Jana Na Skalce, který mě na fotografii zaujal.

Málokdo asi cítí potřebu psát do médií o tom, jak s kočárkem obešel Karlák. Já to však svým čtenářům neulehčím. Bylo zamračeno, občas pršelo, občas ne, byl silný vichr. Strašně mi ta vycházka sedla. Nevybavuju si, kdy mě nějaké město takto bavilo.

Již dlouho mám totiž puzení na pomalé pražské městské vycházky, které ve mě indikuje prohlížení několikadílné příručky Prahou s otevřenýma očima od pí. Ivany Mudrové. Je to příručka, na které mi řada věcí vadí, ale nějak celkově mě baví a velice často a rád si v ní čtu. Jednou o ní napíšu extra článek.

255041

Sv. Ignác na Karláku s protekční svatozáří.

Hned ten mohutně působící kostel na rohu Ječné a Karlova náměstí se mi líbil. Je to tak hnusné místo díky nepřetržitému provozu po hlavním průtahu Prahou, že jsem se tam ještě nikdy v klidu nezastavil a neprohlédl si tu budovu. Pí. Mudrová v příručce upozorňuje na perličku, že Ignác z Loyoly na špičce barokního kostel sv. Ignáce z Loyoly má kolem celého těla zvláštní svatozář (mandlového tvaru - tzv. mandorlu). Jinak ji prý směli mít jen Ježíš Kristus a Panna Marie. K tomu si jezoviti vymohli od papeže výjimku pro p. Ignáce.

sv. jan pod skalou

Sv. Jan Nepomucký Na Skalce (někdo píše Na skalce, někdo na Skalce. Za mne
by se asi bylo psalo Na skalce - ale jist si nejsem. Natož, jak je to správně teď).

Sv. Jan Na Skalce nezklamal, jen se špatně fotí, protože stojí ve výšce nad klesající relativně úzkou frekventovanou ulicí. Když jsem si dělal obrazovou konzervu těch kostelů (fotografovat by bylo opravdu nadnesené tomu říkat), tak jsem dospěl k poznatku, že k pražským barokním domům se vysloveně hodí staré tramvaje. Nějak mi to docvaklo, jak design těch klasických českých tramvají je vydařený. Vypadají přesně jak mají - nenápadní služebníci ulice, jako by ani žádný design neměly. Pro mě osobně je to příklad nadčasovosti, jakému se máloco vyrovná.

Nové tramvaje

Byl vichr. Na té tramvaji se navíc snad něco pálilo - smrdělo to a kouřilo, jako by dřela podvozkem o asfalt.

Když to člověk porovná s těmi novými pokusy, tak ty nové tramvaje jsou nevzhledné nesouměrné obludy. Každý záběr spolehlivě zničí, protože ho ovládnou svou ošklivostí. Nevěřím, že uplytnutí let, zvyk nebo nostalgie na tom něco může zlepšit.

Brána na Karláku

Měl jsem si šáhnout, jestli ta vrata jsou z plastu. Rozhodně tak vypadají.

Na Karláku je té brutální barokní výzdoby opravdu požehnaně. Brána na obrázku nahoře nejspíš patří k tomu kostelu. Vrata mají strašně divnou barvu.

Beaufortův dům Jungmannova

V Jungmannově ulici upozorňuje pí Mudrová na Beaufortův dům s pozoruhodnou výzdobou.
To byla doba, když telefon inspiroval k podobným reliéfům.
(Výraz obličeje a vystrčené koleno múzy-telefonistky mi připadají takové chlapské...).

Fasády městských domů si vůbec prohlížím rád. A i tak mě fascinuje, jak slepě je stejně míjím. Většinou si vůbec neuvědomuju, jak vypadají domy, kolem nichž chodím třeba každý den spoustu let.

dům čkd

Hádanka: kde jsou tyto plastiky p. Franze Metznera, starého vlastence (budova Vídeňské bankovní jednoty)?
(Bylo mi to povědomé - a taky že jo.
Fotky pomníků od p. Metznera v Liberci a Jablonci mám i v článku o Pomnících a zapomnících -
zde). 

Mangelka byla vidinou dvou hodin samostatného chození po obchodech bez mimina zcela nadšena. Tak jsme ji nechali a ještě se courali chvíli dál.

Sylva-Taroucca

Zkoukl jsem tedy soustředěněji ještě dalšího Dientzenhofera, a to Na Příkopě.
Kombinace paláce a v něm mekáč a herna je výmluvná - snad až příliš...

živnobanka - trpaslík

Od pí. Mudrové byl i tip na mozaiky na Živnobance, které navrhoval p. Mikoláš Aleš.
Akčního trpaslíka při měsíčku už by dnes asi do bank nedávali.

Do dalšího týdne přeji čtenářům i sobě plnění slibů a dohnání restů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vycházka Novým Městem pm 05. 12. 2011 - 08:56
RE: Vycházka Novým Městem jn 05. 12. 2011 - 14:46
RE: Vycházka Novým Městem zmrzlinka 05. 12. 2011 - 18:15
RE: Vycházka Novým Městem djová 05. 12. 2011 - 21:37
RE: Vycházka Novým Městem jarmik 06. 12. 2011 - 07:58