Čas zámořských objevů

15. duben 2009 | 21.35 |

Po nějaké době opět písmenka o písmenkách. Tento kousek dovolí stručný zápis.

cas zamorskych objevuZ edice "Dějiny do kapsy" jsem si již pochvaloval pravěk a keltíky. V knihovně jsem zahlédl sedmý díl, Čas zámořských objevů od Simony Binkové.

Námořní plavby je přesně téma které mě nikdy nezajímalo. Tak jsem si řekl, že by neškodilo zkusit opatrně nějakou bezbolestnou nalejvárnu.

Napřed jsem přemýšlel, proč mě ty námořní objevy nikdy nebavily, i když je to teoreticky poutavé dobrodružné klukovské téma. Nejspíš mě rozčilovalo, jak se někdo složitě a zdlouhavě pachtil za výsledkem dnes pro mě naprosto banálním. Jak má člověk obdivovat navíc někoho, kdo naprosto netušil, co vlastně objevil?

Tato brožurka se četla snadno i mně. Možná právě mně se četla snadno, neb jsem šel skoro od nuly. Je to letem světem podle národů: Portugalci, Španělé, Francouzi, Angličani, Holanďani, Rusové. Potom ještě plavby modernější, tj. 18. století. Jde jen po hlavních trendech a objevech. Nijak se neutápí v poezii okeánu a vlasatých námořníkové, vzpoura johoho. Nedramatizuje nějaké osudové zvraty a předěly v úspěších jednotlivých národů. Spíš z toho vznikne obrázek, že všechny úspěchy byly značně dočasné.

Pár bodů, co jsem si tak všiml:

- Z objevování Ameriky mě pobavil celkový dojem, že historie poznávání Ameriky je historií pokusů se jí vyhnout a - už do pytle konečně! - někudy doplavat za ní, tj. do Asie, což byl skutečný cíl. Na Americe se snažili všichni najít právě hlavně nějaký průplav, aby se jí mohli vyhnout. A přitom objevovali jen nové a nové zálivy a ostrovy. Pionýři slepých uliček jak vyšití.

- Kolumbus v praxi nijak zvlášť nevyčníval - rozhodně ne tolik, jako vyčnívá v pustině mých znalostí. Byl součástí mohutné vlny soustředěného úsilí panovníka, podnikatelů a vědců (ty role nebyly přísně odděleny a mísily se průběžně i v jednotlivých osobách), kteří společně v každém státě provozovali systematický průzkum nových oblastí a ověřování poznatků.

- Ne vždycky se ví, co vůbec která výprava objevila. Výsledky se totiž cíleně a důsledně tajily před konkurencí, aby nevyfoukla hospodářské využití objevených oblastí.

- Ty Portugalci a Holanďani byli teda divoši! Dneska jsou to menší národy, zvlášť ti Portugalci jsou dost v ústraní, ale v oboru mořeplavby hráli velkou světovou roli.

- Otroci se brali hned od počátku, tzn. už Portugalci při postupném obeplouvání Afriky. Další komodita, která fungovala zpočátku, bylo koření, co tahali Portugalci z Indie a indonézských ostrovů. Jinak potom v Americe, když zrovna nepadli na nějakého zámožného indiánského monarchu, tak v lepším případě ulovili tresky. Často taky nic.

- Uvádí se zajímavá historka o vztazích mezi metropolemi ohledně kolonií. V roce 1792 se jednalo o ostrov Vancouver (tehdy ještě Nootka) a rozdělení sfér vlivu španělské a anglické. Anglány zastupoval p. kapitán Vancouver a Španěláky velitel přístavu San Blas jménem p. Juan Francisko de la Bodega y Quadra (až se budu takhle jmenovat, taky budu velitelem přístavu). Nedohodli se, ale byli takoví gentlemani, že když Vancouver obeplul ten ostrov, tak ho pojmenoval ostrov Vencouvera a Quadra. Ilustrativní byla i konečná dohoda, dosažená o dva roky později: že se zruší osady obou zemí a ostrov se ponechá domorodcům, protože se nevyplatí tam soupeřit. Bude se tam jezdit jen příležitostně na lov.

- Člověk si při četbě prosviští spoustu názvů ostrovů, průplavů a moří. Já zjistil, že čistě podle názvů mám představu hodně mlhavou, kde co je.

objevovani ameriky

Hledání severozápadní cesty do Asie aneb
jak Ferdinand hrabě von Zeppelin vynalezl vzducholoď.

Takže co říci závěrem: je to takový svěží vítr a nemusí pršet, jen když kape. Líbilo se mi to hezky. Teď jdu mýt to nádobí.

Články o předchozích dílech edice Dějiny do kapsy: o pravěku českých zemí v evropském kontextu jsem psal zde o našich keltících zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čas zámořských objevů hospodynka 16. 04. 2009 - 08:08
RE(2x): Čas zámořských objevů jarmik 16. 04. 2009 - 10:29
RE: Čas zámořských objevů eithne 16. 04. 2009 - 11:09
RE: Čas zámořských objevů jre 16. 04. 2009 - 13:08
RE: Čas zámořských objevů sargo 16. 04. 2009 - 22:00
RE: Čas zámořských objevů jarmik 17. 04. 2009 - 17:34