Článek Dýchat s ptáky

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Dýchat s ptáky

15. 01. 2009 - 22:45

eithne: Neznám předchozí knížky autora a dle recenze soudím, že to není můj šálek čaje. Jen mám jediný dotaz, kterým zcela shodím vážnost diskuze k bezesporu velmi pracnému článku: Rumburk-henge asi nebude jiný hrad pod přeměnou?
(Není-li rozumět dotazu, žena ti ho jistě ráda vysvětlí. Stydím a jdu se nudit jinam )

---
eithne.pise.cz

15. 01. 2009 - 23:03

hablina: To fakt asi ne

---
hablina.pise.cz

16. 01. 2009 - 00:20

sargo:
Styď se a marš se učit!

---
sargo.pise.cz

16. 01. 2009 - 06:16

jarmik: Ano, dotazu skutečně nerozumím...

---
jarmik.pise.cz

16. 01. 2009 - 07:13

hablina: Styď se a mazej koukat na Naruta

---
hablina.pise.cz

16. 01. 2009 - 07:58

jana*: ... seš dobrej, že máš nad Cílkem takový nadhled. Já, blbec, si ho vždycky přečtu,podlehnu a mám deprese. .-(

16. 01. 2009 - 09:16

jarmik: Je to náročný čtení asi pro každýho. Zas tak strašně to nesleduju, nevim, co si o tom myslíte vy doma, ale ten Cílek mi připadá jako naprostá špička publicistiky, moc podobných s nim na stejný úrovni není. Tak je škoda se z toho neradovat.

Ale ten proud jeho psaní o krajině Středních Čech, to se mi spojuje s horským kolem, s rozhlednama - to mám velice rád.

Ty kataštrofický scénáře, z toho mám taky úzkost. Ale zase asi je to výzva se k tomu nějak postavit: jestli je to jenom hysterčení a čekají nás ve skutečnosti úplně jiný problémy nebo jestli když to řikají skoro všichni, tak jestli je to důvod k radikálním opatřením.

---
jarmik.pise.cz

16. 01. 2009 - 19:15

jana*: Taky se mi líbí pasáže o středních Čechách a motivují k výletům, Nejoblíbenější historka je, jak viděl v Chabrech tančit víly.

16. 01. 2009 - 21:26

hlander: Přijde mi zábavné, jak si od Cílka všichni vybírají ty katastrofy, i když on osobně často spíš jen konstatuje a komentuje, nestraší. Nesleduju to nijak zvlášť, ale mám pocit, že (téměř) nikdy neříká "tohle bude katastrofa". Jen řekne "takhle to asi podle mého bude" a pocit a hodnocení, že to bude naprostá hrůza si tak nějak vybuduje sám čtenář nebo posluchač.
Ve středu jsem měl možnost zažít pana Cílka osobně a musím říct, že to byl velmi zajímavý zážitek, je to opravdu interesantní člověk a příjemně mě překvapil. Nesdílím sice obecné nadšení pro jeho vnitřní krajiny (tak nějak jsou přeci jen jeho, ne moje), zato jeho povídání o těch vnějších mám moc rád.

16. 01. 2009 - 22:30

jarmik: To závidím, též bych ho rád slyšel osobně. Jednou jsem se chystal na besedu státního rádia s ním v knihovně o rekultivacích. Naštěstí jsem neměl čas, protože to bylo naprosto narvané, a nikdo se tam stejně nedostal.

Asi se časem mrknu na nějaký jeho tv pořady - mám to vlevo v těch odkazech, tam je všechno shromážděno.

Ohledně těch katastrof tentokrát ale on opravdu do toho jde: jeden citát jsem nemohl při psaní najít, ale právě ten název je něco, kde píše, že asi o hodně věcí přijdeme. Ale že nám něco důstane, třeba možnost dýchat s ptáky. Pak taky on sám si klade nad knihami otázky: jak by mohlo dojít k hladomoru, co takhle výbuch sopky. Co takhle nějaké větši pořádné sucho a tak.

---
jarmik.pise.cz

16. 01. 2009 - 22:47

hlander: Tady konkrétně nevím, zatím jsem to nečetl, ale mám dojem, že dost často si hodnocení nechává pro sebe, jen řekne, jak to asi bude, co by se mohlo stát. Ale třeba zrovna tady je to jinak, jen je tohle zatím můj dojem. I v tu středu, kdy jsem byl na jeho přednášce, tak tam povídal spoustu zajímavých věcí a na dost lidí to asi působilo dost depresivně. Jeden člověk se ho pak chtěl na něco zeptat a začal zhruba ve stylu: "Když podle Vás přicházejí takovéhle katastrofy ...", no a Cílek se celkem rozhodně bránil, že za celou dobu neřekl nic o tom, že nějaká konkrétní událost bude katastrofou. Prostě je jen pravděpodobnost, že se stane tohle a tohle, ale vyhýbal se hodnocení, jestli je to skutečně katastrofa, nebo ne. Tahle událost ten dojem ještě posílila, ale nejsem (i přes můj zájem)odborník na Cílka, takže se neodvažuju nic tvrdit.
Když budeš mít možnost, tak na něj někam osobně zajdi, myslím, že to stojí za to. Já byl dost rád, že jsem překonal lenost. Trochu jsem si na něj poupravil názor, přeci jen, knížky jsou trochu jednobarevné a osobně to bylo takové pestřejší.

18. 01. 2009 - 10:17

wu: Pěkně ses rozepsal, hned jsem dostal chuť vytáhnout knihu ze zásobníku a pustit se do ní. K té diskuzi o strašení katastrofami, myslím že opravdu spíš konstatuje a do budoucna hledí s vědomím, že svět se změní, a se zvědavostí, jak to bude. A že to nemusí být nutně katastrofa.

18. 01. 2009 - 21:42

jarmik: Já souhlasím, že on nestraší schválně. Ale že prostě ty hypotézy jsou lehce děsivé...

---
jarmik.pise.cz