Lilienstein, Köngistein a Bastei

28. květen 2010 | 23.29 |

Je potřeba s tou pradávnou dovolenou pohnout. Dneska to bude s vlasteneckým podtextem. Když jsem si četl o těch hlavních pamětihodnostech, tak jsem koukal, že ve středověku byla většina hradů v Saském Švýcarsku českých; evidentně předkové v Čechách byli na ty skalní hrady specialisti. Z dnešního průběhu hranice je však zjevné, že o hrady předkové přišli. Patrně je prohráli v kartách nebo tak něco.

konigstein-lillienstein

Lilienstein z Königsteinu.

Říkali jsme si, že na poflakování po krámech je vždycky dost času. Takže první den jsme razili na přírodní zábavu, a sice na stolovou horu Lillienstein. Má výrazný tvar a je to takový symbol Saského Švýcarska.

lillienstein-stezka

I takto uspořádaně může vypadat turistická pěšina (v jedné nejmenované zemi) :-)

Už dlouho jsme nemašírovali v plném počtu celá rodina. Tak jsem jen mrkal, jak to Sargo s Jášou umí: žádné nošení na koni (jako to bývá  mnou), bez přehnaného kňourání vyhopkal až nahoru. 

lillienstein-bramboracka

Stůl na stolové hoře. Turistika je v Saském Švýcarsku na vysoké úrovni.

Z Liliensteinu jsou - ne úplně překvapivě - různé pěkné vyhlídky. A taky je tam celkem kvalitní bufet. Jako takovou zeměpisnou zajímavost bych uvedl, jak funguje spotřebitelské rozhodování. Kdysi mi jeden kolega mimochodem řekl, že "rádlera pijou cyklisti". Přestože je to taková podivná sladká břečka, nemohu se zbavit nutkání, když nevím co jiného konkrétního, tak si to dát. I když je taky pravda, že mám i jinak trochu slabost pro odporné mixy nápojů. Pletu se, že ten rádler je pivo se spritem? I kdyby náhodou ne, tak to má takovou chuť dle mého. Ale když to halt pijou ty cyklisti. Kdo není hluboko v srdci tak trochu cyklista?

lillienstain-vrsek

Já na tyhle výšky s Jášou prostě nemám nervy.
Tohle fotila Sargo, já bych tak daleko neodešel.

Jinak teda nahoře na Liliensteinu prý býval středověký český skalní hrad.

lillienstein-jasa-foti-nas

Relativně posledním vývojem je, že Jáša začal nadšeně fotit.
Takže se nám nejspíš začnou množit se Sargo společné snímky,
jako třeba tento. Uvažuju o článku s fotkama z Jášovo perspektivy.

lillienstein-schody

Schody z Liliensteinu.

Po všech vyhlídkách hory nás provedla multikeška (kterou jsme však nakonec bohužel nenašli). Pokud byste tam byli, též doporučuji směr, kterým vede ta multina, tj. jít nahoru severní stezkou a dolů jižní. Přeci jen to vyjít většinou po schodech mi připadá ne ideální start vycházky.

lillienstein-konigstein

Pevnost Königstein ze stolové hory Lilienstein.

Jak jsem psal o té cyklistice, tak druhý den se mi splnilo přání, ve které jsem ani moc nedoufal. Rovnou v penzionu měli k půjčení kola i pro dítko, takže jsme vyrazili na Königstein kolmo.

konigstein-kola

My pod pešuňkem, kola a Königstein. Původně jsem žádal, aby nahoře projížděl ještě vlak s autama z Čech,
ale zrovna to nevyšlo (a že jich tam teda jezdí několik denně, ze všech tří českých fabrik; zpátky
jsou poloprázdný, vzadu pár Passatů. Železnice u Labe, to je seminář z mezinárodního obchodu)
.
Snímek tedy nedosáhl informačního maxima.

Když jsem viděl tu krásnou rovinku podle řeky a cyklostezku, tak to ve skutečnosti nemohlo být jinak. Tam kdybych se nesvezl, tak by nebylo se mnou k vydržení. (Viz shora cyklistika v srdci atd.).

konigstein-express

Když se přijelo na kole do města pod hrad, tak jsem byl svolný,
že tedy na kopec k hradu se vyjede nemravně turistickým autobusem.

konigstein-express-patro

Hádejte, kdo ten autobus prosazoval:-)
(Až na fotce jsem si všiml, že ten pán v přízemí asi nebyl spokojen, neb si myslel, že fotím jeho).

Königstein je největší horská pevnost v Evropě; anebo někdy píšou jenom "jedna z největších". V každém případě je hodně velká.

konigstein-hradby

Původně byl nahoře středověký český skalní hrad. Pak asi ty karty nebo tak něco atd.

Trochu turisticko-atmosférický problém s těmi německými hrady bývá, že mají nejen děsivé historie v dávné historii, ale též v historii méně dávné, jako různé věznice a koncentráky, což se týká i Königsteinu. Musím přiznat, že v den naší návštěvy foukala nahoře ledová vichřice, stále lehce pršelo a musel jsem prakticky celou dobu myslet, jaké to bylo být tam zajatec, vězeň či něco podobného.

konigstein-sklad

Pevnost Königstein je takové malé městečko. (I s bufetem s několika dobrými polévkami a - samozřejmě -
těstovinami s rajskou pro dítka.

Na focení jídla jsme však neměli na Königsteinu moc pomyšlení, protože Jášovi zaskočila vrtule s rajskou a hodil v hospodě šavli, se kterou sice Sargo statečně zabojovala, ale přeci jen už jsme se pak postupně brali k návratu na základnu.

konigstein-delo

Dělo na Königsteinu ku střílení dolů.

konigstein-rejchovka

A opět jedna rejchovka - i na Königsteinu na ni došlo.

dvorek-trakturek

Na dvorku.

Na základně to bylo dobré. Paní domácí projevila šťastnou ruku a zkušenost, že má jen pár věcí, ale ty zásadní. Hned první den vytáhla pro Jášu ze stodoly šlapací traktůrek. Byl jsem u toho, tak jsem slyšel, jak jí řiká trochu zklamaně, že to je pro malý děti, ne pro něj. Ale zkusil to, naprosto ho to uchvátilo a byl by ochoten na tom ten týden strávit. Vždycky ráno před odjezdem a večer před spaním jsme nechali Sargo šudlit něco na pokoji a šli jsme na dvůr. Dítko jezdilo nebo jsme si házeli míčem. V ideálním případě jsem jen přihlížel z lavičky a četl si nějaké strašně tlusté noviny světového formátu. Ano, chtěl bych okusit nějakou část života, v níž bych mohl klidně si každý den přečíst stostránkové velké noviny - a k tomu nějaký ten týdeník samozřejmě. Místní noviny jsou pro mě vždy podstatnou součástí výletu.

Když by mi k tomu občas zpovzdálí zahoukal hlubokou sirénou parník, tak bych nebyl proti. Je to krásný zvuk.

Abych se pokud možno ještě v tomto kvartálu dobral závěru dovolené, tak přidám ještě jednu atrakci, a to Bastei.

bastei celek

Bastei je místo ve skalách nad Rathenem. Hlavní je tam kamenný most mezi dvěma částmi skal.

Bastei je možná úplně nejvíc turistické místo, protože je dobře v dosahu, je tam fotogenický kamenný most mezi skalami a velká hospoda s hotelem. Ta hospoda je taková jakoby lehce nóbl, byť ve stavbě z doby DDR, která ale není odporná. Trochu mi to připomínalo třeba Ještěd. No, bylo to místo s nejdražsím jídlem z dovolený, ale bylo to pěkný.

bastei-katapult

Český katapult ku střílení dolů (ještě nebylo tehdy dělo, že).

Jinak tedy i na Bastei byl, přirozeně, ve středověku český skalní hrad. Tady dokonce je po tom místě oddělená vyhlídková procházka. Moc pěkné místo. Patřil nějakým pánům Berkům z Dubé. Musím říct, že skalní hrady mám velice rád i v Čechách. Ale současně si o nich a jejich obyvatelích myslím své. Ještě takové jméno - Berkové. Díval jsem se z těch různých vyhlídek dolů na řeku a říkal jsem si, jó, hoši, my jsme tady loupili ještě dřív, než vy jste tu makali.

bastei-skok

A teď vyfotit, jak skáču.

Na Bastei pro mě dovolená měla jeden vrchol, velice příjemnou chvilku s Jášou. Bohužel se to nedá moc vyprávět: přišli jsme na jednu takovou skalní vyhlídku, kde byla německá rodinka se třemi dětmi. Asi tak jedenáctiletá holčička poněkud znuděně ležela na tom kameni, co z něho Jáša na fotce nahoře skáče; ostatní se rozhlíželi kolem. Jáša, když uviděl holčičku, co se mu líbila, tak jako by obratem přeřadil asi tak o tři energetické rychlosti vejš. Musel jsem obdivovat, jak srdnatě a sebevědomě se snažil velkou holčičku zaujmout. Napřed si vedle ní demonstrativně lehnul a opíral si hlavu. Když si ho všimla, tak se pořád chechtal a lehnul si zase z druhý strany, zase s opřenou hlavou. Snažil se pořád dělat nějaký opičky a hlavně úplně zářil nadšením. No, muselo to trvat nejmíň tak pět minut, co tam předváděl už ani nevim co přesně, ale všichni okolo jsme jen nevěřícně koukali a popadali se za břicha.

Tak to byl, milí čtenářové, druhý díl. Příště už to dotáhnu do konce. Přeji všem pěkný víkend.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei eithne 29. 05. 2010 - 00:11
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei james003 29. 05. 2010 - 09:09
RE(2x): Lilienstein, Köngistein a Bastei eithne 29. 05. 2010 - 16:04
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei sargo 29. 05. 2010 - 23:03
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei davidhavel 29. 05. 2010 - 23:21
RE(2x): Lilienstein, Köngistein a Bastei jarmik 30. 05. 2010 - 18:10
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei kobliha 30. 05. 2010 - 08:56
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei jarmik 30. 05. 2010 - 18:08
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei littlekey 31. 05. 2010 - 11:22
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei zmrzlinka 23. 06. 2010 - 12:07
RE(2x): Lilienstein, Köngistein a Bastei jarmik 29. 06. 2010 - 08:16
RE(3x): Lilienstein, Köngistein a Bastei jarmik 29. 06. 2010 - 08:18
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei t. 24. 04. 2013 - 14:16
RE: Lilienstein, Köngistein a Bastei t. 24. 04. 2013 - 14:18
RE(2x): Lilienstein, Köngistein a Bastei jarmik 24. 04. 2013 - 22:14