Smrt českých horolezců

29. květen 2008 | 22.27 |
Náhodou se u mě ocitla kniha z rodičovské knihovny od Jana Suchla s názvem Cesta končí pod Huascaránem z roku 1970. Popisuje tragický osud československé horolezecké výpravy do Peru konané téhož roku. Celkově by se dal její děj vystihnout lidově, že když se něco od začátku s**e, tak se to s**e furt.

cesta huascaranKdyž si čtu blog světoběžníka pana Rejchy o jejich aljašských a patagonských dobrodružstvích, tak si člověk uvědomí, jak se u nás rozšířila turistika. V době popisované v knize byly takové výpravy leda předmětem vzrušených debat v (anarchisticko-) horolezeckých kroužcích.

Skupina špičkových horolezců se rozhodla v listopadu 1968, že dobudou Mount McKinley na Aljašce. V rozhovoru k tomu řekli, že především proto, jak je Aljaška nedostupná "pro tu nesmírnou vzdálenost a nákladnost cesty."

Přípravy proběhly konkrétně tak, že napřed si schválili oficiální jméno. Potom jim cestu schválil Český horolezecký svaz a záštitu převzala Česká tělovýchovná organizace s tím, že expedice bude uspořádána na počest 25. výročí osvobození a že finanční krytí si účastníci zajistí sami. Začali shánět sponzory. Na agendu přípravy přispíval každý člen 50 Kčs měsíčně. Odletět měli v dubnu 1970.

Pak přišlo něco, čtenář se nedozví přesně co. Kniha to shrnuje jedinou větou: "Potom však přichází rozhodnutí, že je třeba přípravu pozastavit a výpravu odložit na pozdější dobu."

Aby nepřišel nazmar už nakoupený materiál, nabízí jim horolezecký svaz jako náhradu Peru. A tak 1. čs. výprava Aljaška 1970 míří na horu Huascarán.

Mají trošku problémy třeba s tím, že sponzoři jim dali peníze na základě smluv, že budou propagovat výrobky "při zpáteční cestě Kanadou", což by asi logisticky nezvládli.

Nakonec peníze sehnali a poslali 4 tuny věcí v 65 bednách parníkem Hornbelt z Hamburku. Sami do Peru letěli přes Dakar a Santiago de Chile. V deníku si pak poznamenali: "Všichni pracovníci ambasády, kteří tvrdili, že se na Hornbeltu krade, měli bohužel pravdu. Byla nám ukradena spousta věcí o celkové váze 400 kg!" Evidentně kradla posádka parníku; výprava si stěžuje, že sebrali i masové konzervy ("hlavně lepší a párky") a hodně jich propíchali, aby viděli, co je uvnitř.

Ne moc slavně trochu cestovali po Peru. Potom se konečně vydali do hor a vystavěli základní tábor.

Při banální obchůzce místy, kde už šli opakovaně, se zabil poté jeden z nejlepších českých horolezců Ivan Bortel. "V místě, kde cestu přetéká úzký horský potůček, uklouzl na mokrém kameni, sedl si a rozjel se. Nejdřive projel dva malé schody a pak spadl na kolmé zdi vodopádu do hloubky asi třiceti metrů přímo na hlavu."

Ivan Bortel

Rekonstrukce pádu - horní figurant ukazuje křížení cesty s potůčkem, spodní místo dopadu.

Dva horolezci běží do 27 km blízkého města pro pomoc. Za čtyři dny probíhá ve městě slavnostní pohřeb.

Za týden následuje asi největší zemětřesení v historii Peru, které vyvolá obrovskou lavinu, která smete i čs. výpravu. Nakonec při tom zemětřesení zemřelo 75 000 lidí.

aljaška v peru

Tak trochu latinská Aljaška.

Kniha obsahuje fotky, které výprava stihla odeslat postupně na velvyslanectví a taky reprint vyvolaného filmu z Bortelova foťáku, který se přetrhl při jeho pádu.

Tak smutně skončila pod peruánskou lavinou 1. čs. výprava Aljaška 1970. Všech 14 československých účastníků tam zahynulo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Smrt českých horolezců sargo 29. 05. 2008 - 22:48
RE: Smrt českých horolezců markisha®blbne.cz 29. 05. 2008 - 23:21
RE: Smrt českých horolezců keigi 30. 05. 2008 - 07:32
RE: Smrt českých horolezců eithne 30. 05. 2008 - 07:48
RE: Smrt českých horolezců hablina 30. 05. 2008 - 13:11
RE: Smrt českých horolezců jr* 30. 05. 2008 - 13:47