Raná a Březno

28. květen 2017 | 22.13 |

Je mnoho věcí, které bych velice rád dělal pravidelněji. A mám špatné svědomí, že je nedělám častěji. Jednou z nich je výletování s dítky. 

Po dlouhé době jsem se dnes vypravil tedy na větší celodenní výlet s chlapci, protože jsem je turisticky zanedbával. Ono je to totiž těžké: když chci být správný tatínek pro dítka, tak nejšťastnější jsou, když se netrmácíme nikam autem, ale jdeme prostě před barák na hřiště, ideálně si s nimi pohraju, aby se vyřádili. Já bych však zase rád občas něco navštívil, ale když má takový výlet současně být alespoň trochu i pro dítka, tak je jeho smysl problematický zase pro mě.

Dnes jsem se však s uvedenými dilematy nemazal a prostě jsem si naplánoval cíle hodně podle sebe, byť současně přijatelné i pro potomstvo.

Už dlouho se dívám z dálky na vrch Raná u Loun. Kdo těmi místy jezdí, tak ho samozřejmě zná: je to výrazný holý hřeben vystupující jako první před Českým středohořím z roviny u Ohře. Současně jsem již vícekrát slyšel, že Raná je populární startoviště paraglidů; chtěl jsem se trochu koukat a kochat. 

rana
Slunečná neděle nezklamala - na Rané bylo opravdu velice živo a fotogenično.

Na vrchu byl pořádný frmol. Kdyby v dnešní době nehrozilo, že člověk dostane k nejbližším narozeninám zážitkový dárek, jakmile se takto podřekne, tak bych řekl, že paragliding vypadá skvěle. Zvažoval jsem, jestli bych se chtěl též někdy takto proletět. Vypadá to moc pěkně a zvenku i celkem zvladatelně. Mně osobně by možná úplně stačilo se dívat a fotit si, létání mě úplně netáhne. Přeci jen mám už docela velké množství koníčků, které mám opravdu rád. A když bych chtěl marnit čas zábavou, tak bych věděl o lepších věcech než létání. 

rana ditka
Potkali jsme stádo ovcí, na které pasačka hulákala anglicky.
Z Rané jsou skvělé vyhlídky: na Louny, na Most a na České středohoří směrem k Hasištejnu.

Chlapci moc na koukání nejsou. Respektive na koukání nejsou vůbec - potřebují lézt, skákat, běhat. Starší dítko se alespoň zničilo výstupem, protože bylo pod jeho úroveń jít serpentýnou, kterou stoupají letci s padáky na zádech, a vyběhl svah vysokou travou po kolmici.

Na téma Rané musím ještě uvést důležitou vzpomínku z dětství mého bývalého kolegy, kterou mi před lety vyprávěl. Ta vzpomínka se nezdá, ale na mě působí silně sugestivně a vzpomenu si na ni (aniž bych z toho byl úplně nadšen) pokaždé, když jedu kolem Loun. Jestli si ji přečtete, tak vám hrozí totéž. Ha ha ha!!! *ďábelský smích*

Tak tedy, když ten kolega byl malý hoch, tak měl bratrance v Lounech, ke kterému jezdili na návštěvu. Bratranec ho vzal jednou do pokoje, který měl dvě okna. Napřed ho postavil před první okno.

"Co tam je?" zeptal se bratranec a ukázal ven. Kolega nevěděl. "Raná!" odpověděl bratranec.

Pak přešli k druhému oknu. "Co tam je teď?" zeptal se znovu bratranec. Kolega si nebyl jistý, co říct. "Zas Raná!" vítězně zvolal bratranec.

Tak to byla tedy malá historka o Rané. Odteďka se jí už nezbavíte, to vám garantuji.

březno
Nahoře velký dům z doby kamené. Dole langobardská a slovanská polozemnice.

Hned vedle jsem si splnil dávný záměr navštívt archeologický skanzen Březno u Loun. Byl jsem sám překvapen, jak dobře hoši tuto naučnou zastávku přijali; velkou roli v tom hrály balíky slámy ve velkém neolitickém domě, po kterých lezli. Starší synek neustále žebronil o misku vypálenou starým způsobem v pravěké peci, kterou archeologové prodávají v pokladně. Byl jsem nalomen vědecko-turistickou atrakcí, že jsem povolil, když mi vyjmenuje, z kterých dob a od kterých etnik jsou příbytky ve skanzenu. Celkem dal něco dohromady, tak ji dostal - na předchozí koláži je miska vyfocená vlevo dole.

Už nevím, kde jsem to četl, ale Lounsko je prý klimaticky příznivý region. Nedivím se, že se v něm usazovali lidé odpradávna; ke všemu ty výhledy na Středohoří!

Děkuji za pozornost a přeji čtenářům i sobě zvládnutý přechod do letní sezóny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře

RE: Raná a Březno hlander 29. 05. 2017 - 08:20
RE: Raná a Březno jn 29. 05. 2017 - 15:26
RE: Raná a Březno jarmik 29. 05. 2017 - 17:12
RE: Raná a Březno hablina 02. 06. 2017 - 08:54
RE(2x): Raná a Březno jarmik 04. 06. 2017 - 17:24