Úvaha nad novoročním předsevzetím

11. únor 2017 | 17.07 |

Respektive, vlastně to žádná úvaha není. Jen doklad, že všechny předsudky o novoročních předsevzetích jsou pravdivé.

Jsem náchylný na pověry a rituály všeho druhu. Mj. nedovedu začít žádný nový rok bez toho, abych si uložil nějaké předsevzetí. Nemívám jich moc. Je mezi nimi jedna trvalka, kterou sdílím nejspíš s 90 % spoluobčanů: upravit si jídelníček a zhubnout.

Od počátku roku 2013 si zaznamenávám - byť nepravidelně - váhu na serveru kaloricketabulky.cz.

Říkal jsem si, jak asi vypadá graf mé váhy za posledních pět let. Vypadá takto:

váha
Smutná, ale pravda.

Červenými čarami jsem vyznačil Nové roky. Skutečnost je tedy přesně tak tristní, jak by člověk čekal. Většinou po Novém roce trvá krátké období sebekázně, které přinese krátkodobý úspěch na váze. 

Velice brzo však sebekázeň slábne, a můj profil posiluje. Zimní sváteční období pak evidentně nedovedu pojmout jinak, než jako vykrmování pod vysokými tlakem. 

Můžeme však vidět na celé věci i tu pozitivní stránku, že přinejmenším počátkem roku se vždy dokopu k nějaké korekci. Jen letos jsem předsevzetí poněkud poodložil až na synkovy narozeniny (šlehačkový Harlekýn je šlehačkový Harlekýn!).

Jak je vidět ze závěrečného směru čáry, jsem právě v plném boji sám se sebou. Nechce se mi v letošních mrazech běhat, tak jsem si říkal, že přípravu na letošní karlovarský půlmaraton pojmu ve stylu p. Učitele - namísto běhání se zkusím nachystat snížením váhy. Efekt obojího na finální čas v závodě je stejný.

Excel nabízí funkci zobrazení celkového trendu - to je ta zelená čára. Budiž mi útěchou, že celkově se mi daří váhu vylepšovat, byť je to úkol na mnoho let.

Budu vděčen, pokud se milí čtenářové podělí o své úvahy nad předsevzetími v komentářích.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Úvaha nad novoročním předsevzetím eithne 11. 02. 2017 - 21:19
RE(2x): Úvaha nad novoročním předsevzetím jarmik 13. 02. 2017 - 22:35
RE: Úvaha nad novoročním předsevzetím sargo 12. 02. 2017 - 10:02
RE(2x): Úvaha nad novoročním předsevzetím jarmik 13. 02. 2017 - 22:36