Článek Český snář

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Český snář

20. 04. 2012 - 05:47

jn: Naprostý souhlas. Taky knihu považuju za výjimečnou.Četla jsem ji na mateřské s Johankou. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, četla jsem ji pořád, každý den, asi rok. Podle nálady jsem si vždycky nalistovala nějaký oblíbený den. Nejdřív jsem se kochala obsahem, posléze už hlavně formou, protože Vaculík byl při psaní ve evrcholné stylistické formě.

Zajímavé je, že paní Vaculíková říká v rozhovorové knize s Pavlem Kosatíkem, že knihu nikdy nečetla. O milence Heleně mluví jako o jediné Vaculíkově bokovce hezky, prý byla hodná, často jim z Vídně volala domů, poslala nějaká semínka, co si pak zasadili v Dobřichovicích. Helenu jsem měla ze čtení taky moc ráda.

Mám oblíbenou pasáž, jak se Vaculík rozčiluje, když mu Madla při odchodu z domu říká, ať upeče kuřátku. Má tam úvahu nad tím, jestli si Madla myslí, že když řekne "kuřátko", má to vypadat, že s tím bude mít Vaculík míň práce, než s kuřetem. Věta "upeč kuřátko" u nás zdomácněla

20. 04. 2012 - 10:28

jarmik: Skvělé

Tomu říkám prostě lepší rodiny, kde mají domácí slang z Českého snáře...

Na scénu s kuřátkem si též pamatuju - jenom jsem si u toho říkal, že spíš než zdrobnělina autora vytočil fakt, že se po něm chtěla nějaká práce pro rodinu.

---
jarmik.pise.cz

20. 04. 2012 - 11:00

jn: ... to víš, že jo... jen si to omluvil zdrobnělinkou
Jaks opisoval scénu s Helenou a taškou, vždycky mi připadala jímavě intimní. Ty to asi vidíš jinak, prostě ten Vaculík to umí s ženama, dědek jeden starej.

21. 04. 2012 - 19:32

kobliha: Český snář jsem si vzala do porodnice. Pak mě požádala spoluležící, jestli by si knížku nemohla půjčit, že se jí líbí ten název. Vrátila ji po pěti minutách se slovy, že čekala něco jiného. Že se jí zdálo o moři a chtěla vědět, co to znamená...

---
kobliha.pise.cz

23. 04. 2012 - 00:06

jarmik: Tak tlustá kniha to je, takže mohla mít naději, že tam najde výklad každého snu...

---
jarmik.pise.cz

24. 04. 2012 - 18:46

prectizame.cz: kobliha: To je více než úsměvné.