Článek Jak chutná moc

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jak chutná moc

19. 09. 2011 - 23:12

tn: Ahoj,
to je myslím ustálená interpretace, že Galovič je Antonín Novotný. Popisu celkem odpovídá (viz portrét Novotného v Gottwaldových mužích - a Karel Kaplan to musí vědět, že jo). Nějaký sentimentální osmašedesátník vzpomíná, že když Mňačko v 60. letech začal vycházet na pokračování v Květnu nebo v Plameni nebo kde, tak to prý Antonín Novotný osobně zarazil.
Tvrdí se, že Novotný obecně neměl rád Slováky. Pokud jde o tohojeho slovenského soupeře, tak by to teoreticky mohl být Viliam Široký, čs. premiér 1953-63, tewdy svým způsobem "první muž státu" - Kaplan píše, že se obecně čekalo, že Široký bude prvním tajemníkem strany, a Novotný byl takové všeobecné překvápko. I popis ve Wikipedii by rámcově seděl: Široký byl dobrodruh, stoupal v hierarchii, za války byl vyslán z Moskvy na Slovač, zatčen, uprchl atd., potom zfunkcionářovatěl.
Ale myslím, že ten zemřelý "první muž státu" není nikdo konkrétní. Je to ztělesnění slovenského mačistického mýtu, něco mezi Mečiarem, Jožo Rážem a Mariánem Šťastným. Borec, který se s ničím nemazal, balil ženské, ale pak mu narostl pupek a Česi - tie hoväda - mu ubližovali.

Z "Jak chutná moc" jsem četl na kolejích v raných 90. letech a bohužel mi dodnes utkvěla jedna pasáž, a to erotická scéna, ve které Frank chválí své paní její poprsí. Přišlo mi to nevýslovně pitomé. // Líčíš celou knihu - jejího osmašedesátnického ducha - tak přesvědčivě, že už ji asi nikdy neotevřu. A to je dobře, takové recenze potřebujeme, neboť šetří náš čas.
T.

20. 09. 2011 - 09:23

jarmik: Díky, díky, úžasné

Ohledně těch erotických motivů: nějak jsem to přetrpěl lehčeji Taky si myslím, že to není úplně jeho šálek kávy. Já to ale chápu tak, že on evidentně to tam nepsal kvůli sobě, ale čistě ze řemeslné odpovědnosti vůči čtenáři a vůbec pravidlům žánru. Takže tam v pravidelných odstupech nějaké to ňadro zařadil, protože tak se to prostě dělá.

Mně jako nejslabší místo utkvěla jiná pochvala poprsí (!), a sice, kde Frank chválí poprsí té stárnoucí barmance. Tam mi připadalo obzvláště nevěrohodné to vyznání barmanky, že je ráda, že před důchodem zůstala sama a obsluhuje s křečovými žilami po nocích opilce. A že nejhorší, co by se jí mohlo stát, je být finančně zabezpečená od svého mangela, co udělal kariéru na západě.

---
jarmik.pise.cz

20. 09. 2011 - 09:36

tn: Aha! No jo, mně se asi popletla poprsí.

20. 09. 2011 - 09:48

jarmik: Já myslím, že nepoplela. On ten hlavní hrdina chválil poprsí rovněž i mangelce a ta scéna byla taky hodně slabá, takže to si můžeš pamatovat správně

---
jarmik.pise.cz

20. 09. 2011 - 14:43

jn: ... mimochodem je zajímavé, jak nemůžeš uvěřit, že nejhorší pro ženu je být zajištěná manželem, co udělal kariéru

20. 09. 2011 - 21:42

jarmik: Toje dobrá otázka. Ta scéna mi sice připadala nevěrohodná. Ale když postavím proti sobě alternativy, že povrchní je (a) p. spisovatel nebo (b) p. čtenář, tak je docela pravděpodobné, že chyba je v přijímači

---
jarmik.pise.cz

21. 09. 2011 - 16:06

jn: ... myslím, že A je správně