Článek Šťouch

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Šťouch

13. 09. 2011 - 15:35

tn: od TN: Hmm, máš samozřejmě pravdu, že je to módní kniha jedné myšlenky. Tedy že - s prominutím se budu opakovat, ale když už jsem si to jednou zformuloval - "jednak část lidí je hloupá či líná (věnují větší péči výběru televize než penzijního programu), jednak všichni někdy přepneme na autopilota a bezmyšlenkovitě sáhneme po prvním, co se nám nabízí (ve světě hojnosti nemůže člověk pořád dumat nad výběrem, zbláznil by se)". Cítím spoluodpovědnost za Tvůj výdaj (pomáhal jsem Tě svést na scestí dvěma články).
Kdybych k té knize psal český doslov, psal bych asi o tomtéž, co jsem tehdy napsal do novin: o organizaci krámů v obchoďácích (proč jsou v Palladiu záchody až ve druhém nadzemním nebo druhém podzemním patře, proč jsou v podzemí takové služby jako čistírna) nebo o projektu VZP, který informuje doktory, za kolik léčí jiní doktoři (protože to moc snižovalo náklady, tak autora projektu vyšoupli).

Stejnou skepsi jako Ty projevili i Anthony Giddens (říkal mi, že to nejni nic novýho - to ví každý supermarket, že sladkosti se musejí dávat k pokladně, kde stojíš ve frontě, děti brečí a žádají kindrvajco) a Eugen Jurzyca, což je úctyhodná společnost.
Ale že má být "nultá volba" nějak ohleduplná k lidem, to se mi zdá jako dobrá připomínka pro penzijní reformu, telefonní operátory, banky i školní jídelny. Souhlasím, že by se to dalo říct o dost stručněji, ale mám pochopení pro lidi, co jsou placeni od řádku...
A s tím manželstvím máš úplnou pravdu, to jsem taky nepochopil. Respektive jsem si říkal, že Thaler a Sunstein asi chodili pozdě domů a byli zpruzení z posměšných poznámek, tak si to vyřídili takhle.

13. 09. 2011 - 16:27

jarmik: díky za odborný koment.

Když jsem to psal, tak jsem asi nakonec přiklonil ke kritičtějšímu tónu. Ale ve skutečnosti mám ten názor nehotový. Na jednu stranu jsem čekal od té knihy víc srdíčka, ale na druhou stranu jestli není cennější ta chladná a otevřená informace (když navíc moc péče o čtenáře je stejně jen šméčko...).

---
jarmik.pise.cz