Milan Lasica

5. květen 2009 | 22.46 |

Knížky o populárních hercích nejsou asi nejčastějším tématem blogů, které si zakládají na alespoň nějakém literárním stylu. Tuhle však byla radost číst.

img_202785_bigthumbRozhovory vedl Ján Štrasser a řekl bych, že přijatelně. Celkem se kniha Jenže já jsem jen komik skládá z 23 rozhovorů. Každý má své téma a Lasica má dost času v klidu se vyjádřit postupně ke všemu: rodina, dětství, počátky, kariéra, spolupráce se Satinským, koníčky, politika. Nepříjemná otázka nehrozí, ale snad ani žádná nijak moc hloupá.

Napřed jsem litoval, že to vyšlo česky. Říkal jsem si, že slovensky by to byla větší zábava, protože slovenština k němu patří. Docela rychle jsem byl ale rád: i když si o sobě myslím, že mám smysl pro určitý typ slovenského humoru (přinejmenším mám ten pocit, když občas popíjíme se slovenskými kolegy) , tak přeeci jen zčásti se taky směju slovenským komikům jen kvůli tomu, že jazyková odlišnost může být legrační, podobně jako se smějeme tomu, když někdo mluví nářečím. Jelikož knížka je přeložená do češtiny, odpadla tahle vrstva a daleko lépe jsem se soustředil jen na to, co říká, a ne jak to říká. Což za to stojí.

Celkově má p. Lasica samozřejmě dobře propracovaný osobní styl. Jelikož ten se mi líbí, tak jsem se především bavil nad jemným humorem jeho odpovědí, vždy suverénních, občas decentně sarkastických a často zábavných nějakým překvapivým myšlenkovým skokem.

Je obtížné formulovat nějaká témata, která jsou tam poučná. Mně to skutečně nejvíc připadalo jako ukázka stylu. Ale z těch témat snad:

- Hodně rozebírají jednotlivé osoby působicí ve slovenské kultuře. Celkem to potvrzuje, co se o Slovensku říká, že za všech režimů to bylo trochu padouch nebo hrdina, všechno jedna rodina.

- Opakovaně se hlásí k Woody Allenovi, jako mistrovi humoru i filmu. To asi nesvědčí o špatném vkusu.

- Zajímavé jsou pasáže o Čechách, že tu jejich dvojice L+S byla úspěšná často víc než doma. Taky že jakožto původem luterán byl zvyklý na češtinu z kostela. Ale jinak - jak to říct - to je někdo hluboce usazený ve slovenské kultuře, a nijak zvlášť se do české necpe.

- O své druhé manželce pí. Vašáryové mluví celkem otevřeně, že je to cílevědomý generál, který měl vždy doma na povel první a poslední, což mu vyhovovalo.

- Zvláštně mluví o p. Satinském, že to byl nesnadný charakter. Moc jsem tu stylizaci nepochopil, ale že si zakládal na tom, že není moc dobrý, neplní sliby, není moc ohleduplný a tak.

- Má propracovaný životní program, že je (velko)městský člověk, který žádá městskou civilizaci, veškerý komfort a nemá rád sport - kromě golfu, kterému evidentně dost propadl. Pochopil jsem, že se mu dlouhodobě připisuje hláška, že z přírody má nějraději kavárnu.

Pokud se to dá ještě koupit, tak si myslím, že to je dárek, který lze dát bez rozpaků celkem komukoliv a ještě si to pak na návštěvě sami přečtete.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Milan Lasica james003 05. 05. 2009 - 23:09
RE: Milan Lasica zmrzlinka 05. 05. 2009 - 23:51
RE: Milan Lasica kobliha 06. 05. 2009 - 07:26
RE: Milan Lasica jarmik 06. 05. 2009 - 09:00
RE: Milan Lasica zygy 06. 05. 2009 - 19:44
RE: Milan Lasica kaci 07. 05. 2009 - 13:58