Knížní sborník reportáží z Blesku

6. březen 2009 | 20.32 |

Ano! Takovou publikaci dnes představím.

maringotkaTo bylo tak: nedělní únorová pražská vycházka (na komín jsem nechtěl) s mangelkou, prarodičové hlídají mrňousa.  Zašli do kavárny, vylezli na Jindřišskou věž a ještě byla chvilka. Tak - naprosto nezávazně - jsme zašli na Můstku do Kanzelsbergera. A tam ležel v akci. Za 20 Kč. Dvakrát jsem prošel kolem a odolal. Ale přitahoval mě dál. Po třetí jsem už neodolal a Českého Honzu - maringotkou napříč republikou od p. Zdeňka Michory si pořídil.

Pan Michora jest redaktorem Blesku. V  pozdní zimě roku 2006 si půjčil starou maringotku a strávil skoro dva měsíce na cestě od západu na východ napříč republikou. Zastavil se ve 22 sídlech. Vždycky zašel do hospody a snažil se nějak seznámit. Průběžně sháněl taky odvoz do dalšího místa.

Psal o tom evidentně články do Blesku. Vznikla kronika zážitků z hospod menších českých sídel. Právě ve volbě zástavek spočívá jediná hodnota této knihy. Je to volba neobvyklá: větší vesnice a menší města - pár set obyvatel, možná tisíc nebo dva. Jména někdy polopovědomá, někdy naprosto neznámá. Přesto tam žije hodně lidí, o nichž se nijak nepíše.

Kronika je to zvláštní, neb autor je člověk již zkušený. Má nějaký věk (čtyřicátník), je to otec od rodiny a cestoval po světě. Takže zachycuje suše a nic moc nepřidává a nepřimalovává.

To, že nic nepřidává, ale je současně i dost problém, že se to v podstatě nedá číst.

Po většinu doby sedí ve strašlivých beznadějných hospodách, mluví s hospodskými a jejich štamgasty a zapisuje historky.

maringotka2

V Pohledu se Zdeňkovi M. vůbec, ale vůbec nelíbilo.
(Typická - strašlivá - fotografie z knihy. Takových je tam mnoho).

Četba by patrně nepotěšila občasného, ale přesto předního, komentátora tohoto blogu, p. Hlandera. Maringotka se zastavila i v Pohledu. A z nějakých důvodů považoval autor za potřebné celou kapitolu zdůrazňovat, že Pohled má být obzvláště nevzhledné místo.

Já toto dílo nikomu nedoporučuju. Ale osobně jsem to tam za tu dvácu nemohl nechat ležet. Prostě nemohl.

Na  závěr jeden citát (je z Bukovce u Jablunkova na východní Moravě): 

Jak jsem informován, nejčastější příčinou mužské úmrtnosti v těchto zapadlých končinách je selhání jater, ledvin, utopení se v příkopu nebo louži, či umrznutí.

A na úplný závěr seznam zastávek (a současně kapitol): Krásná (u Aše), Dolní Žandov, Teplá, Losiná, Myť, Borovno, Obecnice, Dublovice, Neustupov, Písek, Chýnov, Nová Cerekev, Věž, Kojčice, Benátky (u Ždírce nad Doubravou), Krouna, Loštice, Daskabát, Týn nad Bečvou, Hůrka, Palkovice, Bukovec.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře

RE: Knížní sborník reportáží z Blesku samotar®vzpomina.cz 06. 03. 2009 - 22:38
RE: Knížní sborník reportáží z Blesku hlander 06. 03. 2009 - 22:41
RE(2x): Knížní sborník reportáží z Blesku jarmik 06. 03. 2009 - 22:50
RE: Knížní sborník reportáží z Blesku hospodynka 07. 03. 2009 - 15:09
RE: Knížní sborník reportáží z Blesku kaci 07. 03. 2009 - 19:08
RE(2x): Knížní sborník reportáží z Blesku jarmik 07. 03. 2009 - 19:59
RE: Knížní sborník reportáží z Blesku eithne 09. 03. 2009 - 21:19