Článek Domácí účty, doktoři a recept na věčné zdraví

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Domácí účty, doktoři a recept na věčné zdraví

13. 01. 2009 - 22:29

hablina: Výdaje? Pchá, to mám v malíčku! Inkaso a splátky - 10000,- Kč, jídlo od 15000,- výše, zbytek oblečení, kroužky, benzín...a jsem na nule. Nebo v mínusu

---
hablina.pise.cz

13. 01. 2009 - 22:41

dj-team: Právě jsem si dal 1,5 hodiny spánku, abych vydržel večerní směnu.... a vidím článek o nákladech na domácnost.

V době, kdy jsem měl nižší plat, jsme to asi 4 roky vedli v excelu, nástroj výborný, kategorie podobné, dokonce to mělo analytický prvek a dařilo se predikovat, kolik peněz na co. Nevedeme to poslední rok a půl, již vystačíme a žijeme ze setrvačných poznatků předchozího výzkumu. Sledování mělo z mého pohledu dvě slabiny - nemalá investice času a disciplíny do zapisování (zejména přepisování výpisů z účtů do tabulek a párování s účtenkama) a druhou, ehm...jak to napsat, prostě chybné zápisy generované manželkou (o příčinách pomlčím, důsledkem byla další investice času z mé strany).

Závěrem, považuju monitoring za nezbytnou věc, podařilo se nám tím optimalizovat stav, kdy naše mandatorní výdaje byly vyšší než příjmy, ale nerad vzpomínám na období, kdy jsem každý měsíc spolubydlící opakoval, že drogerie nepatří do sloupce volný čas a že stavební spoření není půjčka.

Ale díky za tip, prozkoumám to, dnes v práci u oběda totiž padla otázka, kolik nás stojí domácnost případně jídlo a musím říct, že to přesně nevím, odhadnout to stále není problém, ale s vyvíjející se cenou vstupů to brzy nezvládnu dostatečně přesně.

---
dj-team.pise.cz

13. 01. 2009 - 22:51

jarmik: Na 4 roky si to netroufam. Chtěl bych sledovat pár měsíců, max rok. Hlavně aby se nějak rozprostřely realisticky jednorázové výdaje.

Zajímavý je, že Sargo ta statistická verva je též slabší, ale musím pochválit, zatím zapisuje dobře

---
jarmik.pise.cz

13. 01. 2009 - 22:54

dj-team: U nás se dost dramaticky měnila finanční situace, ale pár měsíců jistě stačí. Po těch letech bylo pěkný sledovat meziroční nárůst výdajů nebo úbytek třeba závazků.

Tak držím palce.

---
dj-team.pise.cz

13. 01. 2009 - 23:01

jarmik: Příjmy se mi mění dramaticky neustále, to je jiná story - cílem toho cvičení je mít info o výdajích. Loňský rok zatím vypadá naprosto nečekaně dle hesla za špatnou práci dobrá odměna. Od letoška si neslibuju vůbec nic.

Ale to je jedno, stejně netušim, kolik beru. Vybavuju si lehce hloupou situaci při přefinancování, když se mě ptala slečna, kolik tam má napsat příjmů a já porůznu vykřikoval několik čísel hodně se lišících, až nakonec jsem přiznal, že to netušim. Koukala na mě profesionálně, ale divně.

---
jarmik.pise.cz

13. 01. 2009 - 23:10

dj-team: Ten můj výrok byl rovněž míněn do výdajové roviny. Hypotéky, leasing, nějaký jiný dluhy, pak občas pojistky a sezonní výdaje. Opravdu to pomohlo nastavit kešflou.

Ještě mne napadlo, jak pravidelné jsou některé výdaje (u nás), jako je jídlo, provoz bytu, provoz auta. Až mne to zarazilo, jsem si myslel, že život je trochu více fuzzy.

---
dj-team.pise.cz

13. 01. 2009 - 23:19

sargo: Statistiky mě baví využívat a pročítat, ne sestavovat! Ale zatím se držím. Položky vyplňuji správně, ale musí se nechat, že ty náročnější si ponechává hlava rodiny pevně v rukou. Demotivuje mě poněkud fakt, že některé věci raději... vědět vlastně nechci

---
sargo.pise.cz

14. 01. 2009 - 06:12

kobliha: Asi před dvěma lety jsme taky zapisovali, právě proto, abychom se přesvědčili, že ty šílené cifry, které utrácíme, jsou ověřitelné a skutečné. Vydrželi jsme necelé dva roky. Teď mě děsí ceny jídla - mám pocit, že v supermarketu vždycky nechám šíleně moc peněz a pak přijdu domů, naskládám jednu tašku do lednice, rodina lednici otevře, vyplení a já můžu jít do obchodu znovu
Držím palce, ať vám to vydrží!

---
kobliha.pise.cz

14. 01. 2009 - 09:16

djová: ten pocit mám už teď, co bude za pár let

14. 01. 2009 - 09:12

jre: Asi nepřekvapí, že u nás tento servis zajišťuji již od roku 2001 a celé to začalo v USA, když jsme tam potřebovali nějak "vyjít" s penězi, pak už nám to zůstalo, Gabča statečně a poctivě vše zapisuje na papírky a já to pak po nocích datluju do excellu a dávám tomu ten bankovně-kontrolní rámec. Kategorií máme několik, přičemž jedna z těch kuriosních (a nikoliv nevýznamná) jsou výdaje za čaje.
Nejhorší to bylo sledovat výdaje na PHM (u nás nafta), což mne od 4 měsíce nazpátek už nemusí trápit (na druhou stranu se to rapidně změnilo).
Pro tohle já mám pochopení, to je zkrátka můj denní chleba jak v práci, tak doma.

14. 01. 2009 - 12:48

james003: Ta tabulka vypada dobre, my si 2 mesice vedem normalne v Excelu. A podle vysledku vypada, ze se vetsina prozere

---
james003.pise.cz

16. 01. 2009 - 09:43

kaci: Taky přeju výdrž! Zkoušeli jsme kdysi něco podobného (ovšem ne tak sofistikovanou formou) a vydrželi jsme jestli dva měsíce, tak moc. Pak jsme raději jednou probrali výpisy z účtů, kde stejně všechno bylo (výběry hotovosti, platby v obchodech, trvalé příkazy, inkasa) a jakýsi obrázek jsme si udělali. Ale stejně s tím nic udělat nejde, myslím že nějak horečně nerozhazujem, takže to všechno prostě používáme dál a dokud tam není mínus, tak jsme v klidu

---
kaci.pise.cz

17. 01. 2009 - 16:59

chachina: Jednou jsme to zkusili. Vzdali jsme to poté, co jsme se dopracovali cca k cifře -500. Ovšem bylo to v období, kdy jsem nastoupila na mateřskou a tehdejší firma pana chotě (resp. firma, kde řediteloval) skončila s činností

---
vilimci.pismenkuje.cz

18. 01. 2009 - 19:45

zygy: Šetřím celej život, jsem z chudé rodiny a život mě poznamenal... Manžel je na tohle zase "trošku" pohodlný, takže se snažíme udržet nějakou tu zlatou střední cestu. Moje mamka říká, že peníze budou a my nebudem, tak utrácejte a užívejte dokud to jde.

19. 01. 2009 - 09:58

jarmik: Obávám se, že poslední radou se řídíme dost zdatně.

---
jarmik.pise.cz

23. 08. 2009 - 13:48

moosify: google docs ted spustil templates - urcite by se dal dat dohromady nejaky zakladni sledovaci nastroj?