iPad - první zkušenosti

21. leden 2011 | 23.38 |

Aktualizace: v tomto článku jsem nad iPadem jásal. Následně se objevily docela nepříjemnosti - o těch píšu zde.

Napíšu několik zkušeností s hlavním vánočním dárkem. Pokud by sem zabloudil z vyhledávače omylem nějaký technický typ, tak rovnou varuji, že se opravdu nemíním snažit o recenzi a o užitečné informace. 

Ani jsem s pořizováním tohoto magického artefaktu nepočítal. Ale vyhecoval mě kolega, že řádný člověk má dát k vánocům mangelce iPad. (Sám své mangelce samozřejmě nakonec iPad nedal). Myslím, že to byl velice úspěšný dárek.

Byli jsme domluveni, že si můžu miláška občas půjčit, což se též dělo. První dva týdny po vánocích to fungovalo, jelikož Jáša byl nemocen a dlel u prarodičů, neb i mangelka po vánocích chořela. Když naši dítko vypiplali zpět do provozuschopného stavu a jednou v sobotu odpoledne přivezli zase k nám, zjistili jsme, že situace je kritická, protože jsme najednou na jeden iPad byli tři. Těžko přitom říct, kdo je nejnáruživějším uživatelem. Vážná situace si žádala rychlé řešení, takže hned v neděli po obědě jsme vyrazili s dítkem na vycházku do přilehlého obchoďáku pro tři jogurty a jeden iPad. Čímž pádem mámě zůstal její jeden jako dárek a my sdílíme ten druhý jako chlapecký. Jáša ho má (prakticky nepřetržitě) přes den, já hlavně večer.

P1010150

Ovládání pochopil ihned.

Volba modelu

Protože to byl nutně jen pokus, koupil jsem nejlevnější model (i ten druhý, protože zatím nám nic nescházelo). Nejlevnější model má wi-fi (a asi i bluetooth, ale ten jsem ještě nevyužil) a 16 giga paměti. Nemá možnost dát tam SIM kartu, aby byl internet všude; za model se SIM kartou se připlácí myslím 2 tisíce. Zatím to používáme jen doma, takže SIMka nechybí a stejně jsem nechtěl kvůli tomu platit další telefonní účet.

Paměť se mi zdá, že by mohla stačit: na hudbu určitě. Na aplikace též, jedna mívá tak kolem 50 mega, takže do jednoho giga se jich vejde zhruba dvacet. Člověk si jich sice samozřejmě vyzkouší hodně, ale většina je špatná a zase je po čase dá pryč. Omezení to může být na video: tam mi to vychází v tom formátu pro iPad zhruba na 1 giga na jednu hodinu filmu. Takže se to použít dá, ale spíš dát si tam dvě tři epizody seriálu, zkouknout a dát místo toho zase další. Všechny sezóny Star Treku najednou se tam opravdu nevejdou.

ipady nahled

Na chvilku jsem je vyrval uživatelům z rukou, čistě pro fotografování.

Celkový dojem

Dojem je samozřejmě příjemný, tohle oni umí.

Celá zadní část je kovová, z čehož plyne, že je to docela pevné, těžké a studené. Zatím se mi to nikdy nezahřálo ani trochu a dost to studí do prstů.

Výborné je, že se to hodně rychle pouští a vypíná. Též programy se spouští docela rychle. Prohlížeč a přehrávač téměř okamžitě. Z tohoto pohledu je návrat na počítač docela nemilý.

Dotykové displeje jsou na mobilech už nějakou dobu běžné; já takový mobil nemám, takže pro mě to je docela nové. Zatím se mi to líbí, má to v sobě kus přirozenosti ukázat na to přímo prstem, co chci.

ipad-tloušťka

Tloušťka. Ty tři síťky jsou reproduktor.

IPad se nedá zprovoznit bez toho, abyste si nainstalovali iTunes na počítač. Potom už to může běžet relativně i bez těch iTunes. Ale na pouštění hudby by ty iTunes hodně chyběly. Aplikace se dají vybírat a kupovat přímo z iPadu, takže tam iTunes úplně nutné nejsou. Videa by se dala pouště asi též mimo iTunes, ale to jsem neprověřoval.

Jsem si vědom toho, že každý nový uživatel iTunes tento program upřímně a intenzivně nenávidí. S tím je potřeba asi počítat. Mně to nevadí, protože tuto fázi jsem si prošel již před řádkou let. Jsem již dávno zkrocen, mám zavedeno komplexní iTunesové hudební a podcastové hospodářství pro iPod, takže pro mě je použití iTunes naopak velice vítanou výhodou. Já bych jen nerad si zřizoval zase jiný systém pro hudbu.

ipad noviny obsah

Kvůli článku jsem si na tom zprovoznil i čtečku knížek. Je to docela pěkné, ale přes iTunes mi šel jen velice
omezený počet formátů, zdá se mi, že jen epub a pdf. Ale mám dojem, že jsou jiné aplikace, přes které by
asi šlo použít více formátů.

Další nepříjemností, se kterou je potřeba počítat, je nutnost zřízení účtu v Apple Storu. I když velká část aplikací je zadarmo, tak i pro stažení zadarmo aplikace musí mít člověk účet. A pro zřízení účtu je zapotřebí zadat číslo bankovní karty a ta karta musí mít povolené internetové platby. To je určité riziko, které ne každý chce na své kartě udělat. (Aktualizace listopad 2011: zřízoval jsem aktuálně nový účet v Apple Store pro kolegu a moje zkušenost je taková, že kartu je nutné zadat při zřízení účtu a neexistuje možnost dokončit nový účet bez zadání karty. Ale následně lze účet změnit a při změně už to nabízí účet bez karty i bez jiného platebního způsobu).

Určitě se to dá nějak obejít a kraknout. Ale v tomto ohledu nemohu sloužit. Já chci snadno užívat, nechci nic fidlit a zkoumat.

Jinak v Apple Storu se dají kupovat jen aplikace a dá se stáhnout zadarmo pár desítek cizích knížek s prošlými autorskými právy. Hudbu a filmy pro Čechy ke koupi nenabízejí (aktualizace - už nabízejí). Zase, jistě to lidi nějak obcházejí, ale nevím jak a nemíním se tím trápit.

Baterka nám vydrží nejméně celý den. Většinou to běží v režimu, že celý den to jde z ruky do ruky a přes noc se to nabije. Nabíječka je v balení. Z počítače přes USB se to nedobíjí, musí se ze sítě (aktualizace - časem jsem zjistil, že i když to píše při zapojení do PC "nenabíjí se", tak se to trošku nabíjí. Pro představu, když se nechá iPad v PC přes celou noc, tak se mi nabil asi na 50 %).

Na co to používám

Nejvíc na tom prostě surfuju, to funguje pěkně. Pak na tom hraju prakticky jedinou hru, a to Angry Bird. Četl jsem, že to je asi nejpopulárnější hra na iPad, kterou hrajou všichni. Ale už jsem ji dohrál a teď moc nevím, co dalšího, protože jiné hry se mi moc nelíbí. Většinou už pak skončim jen na Buble Shooter. K Angry Birdovi je potřeba ale asi říct, že na jiných platformách je prý zadarmo - slyšel jsem to, že na Androidu se ze něj neplatí. Tady stál myslím 100 Kč.

Můj dojem je, že je to výborné na pouštění internetového videa. Musím říct, že na iPadu jsem tak trochu znovuobjevil pro sebe youtube, protože na to je to opravdu pěkné. Zvuk se dá pouštět ze zabudovaných repráčků. Když to má člověk na klíně, tak to stačí. Sluchátka u toho v balení nejsou.

Podobný případ je i s Google mapami: prohlížení si map a hlavně street view je na tom opravdu krása. Jak ty mapy, tak i youtube, prostě těží s té příjemnosti, že člověk přitom se válí na gauči. S notebookem lze se taky válet, ale řádově méně pohodlně. Notebook má spoustu funkcí, které na gauči nepotřebuju, je těžký, neskladný, pomalý a věčně má vybitou baterku a pak musím někde tahat kabely. Tohle přesně s iPadem odpadá a pro mě je v tom hlavní kouzlo.

U těch map je komfortní, že to celkem přesně odhadne polohu. Vrtalo mi hlavou, jak může vědět, kde jsem. Dočetl jsem se, že je to dělané pomocí brutálního sběru dat: Apple si kupuje (předpokládám, že od Google, ale to tam nepsali, protože Google to sbírá při street view) seznam názvů wi-fi sítí po celém světě. Když se pustí iPad, tak se načte seznam wi-fi sítí v dosahu, a podle těch názvů a jejich síly odhaduje, kde by tak asi mohl být. U nás se trefil s přesností na cca 200 - 300 metrů.

ipad-angry bird

Naštvaný ptáček.

Jinak si na tom pouštím videopodcasty a podcasty. V tom je to pro mě snadné, protože mám již léta zaběhnuté podcastové hospodářství. Další epizody se dají přihrávat přímo z přístroje, není nutno napřed stahovat v počítači a pak přenášet.

Většinou by to mělo fungovat tak, že si člověk pustí hudbu nebo audio-knížku na pozadí a hraje k tomu třeba nějakou hru. Bohužel ne všechny aplikace takhle fungují, a některé tu hudbu na pozadí nepřipustí.

Klávesnice

Na psaní twittu nebo na komentář na blogu to stačí. Už jsem na tom psal i článek na blog - to už bylo trochu na pováženou.

Kdo, jako já, má trénink na standardní psaní všemi deseti, tak bude zpočátku trpět jako zvíře tím barbarským řešením, jak pojali háčky a čárky. Klávesnice je rozložená česky pokud jde o hlavní písmena, ale háčky a čárky se píšou tak, že napřed se napíše písmeno, a až potom čárka nebo háček. Je to strašné popření našich národních tradic, které jsou mi tak drahé, ale funguje to. Má to i nějakou nápovědu, že to navrhuje slova. Ale to je dost pochybné. Navíc mám dojem, že se to neučí, takže spíš jsme to vypnuli, protože to mění slova často i brutálně, že z toho vyjde hodně jiné slovo, než které člověk psal.

Oblíbené aplikace

Ještě sem napíšu nějaké aplikace, co se nám líbí.

Já teda úplně nejvíc ten Angry Bird. Možná je to taková spíš chlapecká záležitost, protože to hraje i Jáša, ale Sargo prakticky ne. Jiné hry se mi zatím moc nelíbí. Trochu mám spadeno, jestli si nekoupit ty Osadníky z Katanu, co na to jsou. No, nevím.

Aktualizace:

- naprosto geniální aplikace je hudební program GarageBand - více zde.

- velice pěkně běží na iPad Osadníci z Katanu.

Sargo hraje na tom takové různé ty kuličkové hříčky, konkrétně Lines a Connect M. Chválí si skládání puzzle ArtPuzzles.

Jáša vyžaduje přísun pořád nových. Většina je nic moc. S nějakým úspěchem se setkalo následující:

- Drawing Pad - kreslení,

- Tangram - nemají u něj úspěch, ale Sargo se líbí,

- Create a Car - typicky nepochopitelná věc, že se jen dává z dílů dohromady auto, ale má to rád,

- Beyond Ynth - logická hra se zachraňováním berušky,

- Cover Orange - zachraňování pomerančů, to je na webu i jako flash hra; ta se mu dost líbí,

- Soozies, Dino Puzzle

- New York - horská dráha.

Takže závěr je, že je to hračka pro celou rodinu. Dítko na tom sice masí videohry, ale aspoň má rodič kontrolu, že tam nestřílí a co hraje. Taky je výhodou, že si na tom může hrát a nezavirovat přitom počítač zběsilým klikáním na cokoliv, když ten počítač je potřeba třeba občas i na práci. Nemělo by se zapomínat, že jsou tam i možnosti pěkných tvůrčích zábav - ale zase nebudu předstírat, že to zabírá bůhvíjaké procento času.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: iPad - první zkušenosti dj-team 22. 01. 2011 - 09:05
RE: iPad - první zkušenosti eithne 22. 01. 2011 - 10:32
RE(2x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 14:51
RE: iPad - první zkušenosti zmrzlinka 22. 01. 2011 - 13:43
RE(2x): iPad - první zkušenosti kobliha 22. 01. 2011 - 15:33
RE: iPad - první zkušenosti jarmik 22. 01. 2011 - 16:33
RE: iPad - první zkušenosti sargo 22. 01. 2011 - 16:50
RE(2x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 14:53
RE(3x): iPad - první zkušenosti sargo 23. 01. 2011 - 15:47
RE: iPad - první zkušenosti dj-team 22. 01. 2011 - 20:04
RE(2x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 14:55
RE(3x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 14:56
RE(2x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 14:57
RE(3x): iPad - první zkušenosti sargo 23. 01. 2011 - 15:51
RE(4x): iPad - první zkušenosti hospodynka 24. 01. 2011 - 07:50
RE(5x): iPad - první zkušenosti sargo 24. 01. 2011 - 08:21
RE: iPad - první zkušenosti jre 22. 01. 2011 - 23:58
RE(2x): iPad - první zkušenosti jarmik 23. 01. 2011 - 00:14
RE: iPad - první zkušenosti sargo 23. 01. 2011 - 00:07
RE(2x): iPad - první zkušenosti dj-team 23. 01. 2011 - 09:54
RE(3x): iPad - první zkušenosti sargo 23. 01. 2011 - 10:38
RE(2x): iPad - první zkušenosti hospodynka 23. 01. 2011 - 15:00
RE: iPad - první zkušenosti dj-team 25. 01. 2011 - 21:08
RE(2x): iPad - první zkušenosti jarmik 25. 01. 2011 - 22:35
RE(3x): iPad - první zkušenosti dj-team 25. 01. 2011 - 22:37
RE: iPad - první zkušenosti kaci 26. 01. 2011 - 19:03
RE: iPad - první zkušenosti snopz 28. 01. 2011 - 16:52