The Associate

18. únor 2011 | 00.47 |
› 

Tuhle knížku jsem si ani nekoupil ani nepůjčil. V podstatě mi ji vrazil bez vyzvání kolega, ať si to přečtu. Tak jsem si to teda přečetl.

279260The Associate od p. Grishama už vyšlo myslím i česky. Zahlédl jsem to pod názvem Společník. Pamatuju si to proto, že jsem dostal za to myslím 50,- K slevu u Kanzelsbergera za japný komentář na facebooku. Psal jsem tam, že překlad názvu sice laika neruší, ale člověka z oboru irituje. Asociát není v žádném případě společník; takový překlad zcela popírá hluboký třídní rozpor mezi asociátem a společníkem:-/ Na druhou stranu plně chápu, že většině čtenářů je toto jedno a z hlediska prodejnosti knihy nelze dost dobře položit do výlohy výrobek s názvem Asociát nebo Přidružený advokát, což by byl správný překlad.

Pana Grishama asi mnoho čtenářů zná, je to mistr (a možná i tvůrce, ne?) žánru advokátního thrilleru. Já od něj četl jen kdysi Firmu a to mi celkem stačilo, jinak tento žánr nevyhledávám. Ale strhující je to velice. Jak jsem začal, tak jsem se od toho nemohl odtrhnout. Jednou jsem dokonce udělal chybu, že jsem si to otevřel před usnutím v posteli. Hádejte, jak to dopadlo se spaním tu noc...

Přemýšlím, která bombastická slova by vystihla první část téhle knižky. Ale žádná taková mě nenapadají. To je neuvěřitelná smršť starého suverenního mistra v nejlepší síle. Nevybavuji si, kdy naposled nějaký autor držel moji pozornost takto ocelově pevně. Nástup do příběhu je naprosto dokonale vybroušený.

Knížka pojednává o výborném studentu práv na nejlepší univerzitě v posledním ročníku. Chystá se pracovat po škole pár let v neziskovém sektoru, je uvědomělý. Ale dožene ho minulost, protože v prvním ročníku se účastnil chlastačky, kde byla znásilněna dívka - byť se to seběhlo složitěji, protože to byla pařmenka, s níž něco měli všichni a často, ale té noci zrovna se opila do bezvládna a oznámila za týden znásilnění. To se neprokázalo, takže vyšetřování skončilo dříve, než se rozjelo.

Až nyní po pár letech je hrdina konfrontován s podivnými agenty, kteří mají video z toho večírku a hrozí, že ho udají. Tato úvodní sekvence je naprosto jedinečná. Obrovsky mrazivá atmosféra, když jako blesk z čistého nebe přijdou za hrdinou ti agenti a pozvou ho na rozhovor v noci do hotelového pokoje, kde ho vyslýchá celou noc podviný detektiv. Celá ta historie ze školy, večírek, znásilnění je tak podána jenom právě perspektivou toho výslechu po letech a popisu nalezeného krátkého kompromitujícího videa, které tam někdo natočil na mobil.

Takže takhle toho hridnu vydírají a donutí ho, aby nastoupil do největší advokátní kanceláře v New Yorku, jejíž nabídku by jinak byl odmítl, a udělal pro ty padouchy nějakou průmyslovou špionáž. Pak to ještě má velkou dynamiku, když  se hrdina zorientuje a začíná proti všemocnému špiclování záhadné vyděračské organizace spřádat odpor.

Pak ale evidentně starý mistr přešel na rutinní provoz, řekl si, že už toho předvedl dost a druhá půlka knížky už jen tak bez vzrušení uplyne, aniž by se p. Grisham moc namáhal (přinejmenším relativně, v porovnání s furiózním úvodem) rozehranou hru vysvětlit a dotáhnout motivy do konce. Takže se vlastně ani nic nevysvětlí a pomalu to skončí. Čekal jsem do posledního odstavce, kdy přijde ta správná thrillerová pointa, že všechno bude naopak, ale ono nic nepřišlo.

V té druhé části, když tedy hrdina dostuduje a dle pokynu padouchů začne pracovat v té velké kanceláři, jsou to žánrové obrázky z trápení asociátů ve velké advokátní kanceláři, jakých už je dneska ke čtení hodně. Je to pozoruhodné, ale ve směru věrného zobrazení té odvrácené strany této práce mi víc utkvěl třeba blogoromán Anonymous Lawyer od p. Blachmana (psal jsem o něm před časem zde). Tady ten Asociát je více literární a hlavně taky ten bastard tam dělá jen tři měsíce a pak s tím sekne. To by doved každej.

Pár antropologických perliček (tj. čísel). Je to z roku 2009, takže relativně čerstvé a nemuselo by to být úplně mimo:

- Nástupní plat mají CZK 4 mil ročně. Po pár letech CZK 8 mil. Partner má CZK 25 mil. ročně.

- Hodinovou sazbu má koncipa USD 300 (to je tam ale jen pár týdnů), asociát USD 400, parťák 800.

- Točit musí aspoň 2000 hodin ročně, ti dobří až 2500.

- Příchod nejpozději v 8, běžně však před 7. Odchod nikdy před 19. Soboty většinou v práci, neděle někdy. Dovolené si neberou.

- Trvanlivost asociáta je 7 až 8 let, pak je buď parťákem nebo letí.

Kvůli tomu úvodu ta knížka stojí za přečtení, to se opravdu jen tak nevidí.

První věta knihy: The rules of the New Haven Youth League required that each kid played at least ten minutes in each game.

Poslední věta: They shook hands and said goodbye, and Ron watched his client stride nonchalantly along Broad Street and disappear around a corner.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: The Associate luky 02. 03. 2011 - 17:26