Článek Jak dali Slované vedeni Keltem Germánům na budku

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jak dali Slované vedeni Keltem Germánům na budku

02. 03. 2008 - 09:33

dj-team: Sem si teď u snídaně přečel tohlo písmo a nedá mi to:
Na Rubínu jsem byl (GPS poklad). Doporučuju to všem, je to výborný místo. Na vrchol vede stezka, ale když nikdo neví, kde začít, je to docela oříšek se tam vydrápat. Třeb si uděláš obrázek sám .
Z dějin si pamatuju málo věcí, ale Sámo mi utkvěl silně. Pořád si neumím předstvit situaci, že do těchto míst řad přišel nějakej cizák, kterýmu nikdo nerozuměl ani slovo a nakonec si z něj udělali bosse. Ale připouštím, že to asi nějak tak mohlo být.
Obecně jsem totiž velmi skeptický k výkladům historie tam, kde chybí jasné důkazy.Paralelou je svět fyziky. Vcelku exaktní prostor (plný konstant), kde v historii došlo nejednou k překopání základních axiomů. Proto je mi sympatické, že to kniha pochybnosti připouští.
Díky za inspiraci! Nevěděl jsem, kam se dnes vrtnem, asi to bude na nějaký hradiště v okolí.

---
dj-team.pise.cz

02. 03. 2008 - 21:54

jarmik: Tahle knížka byla taková hodně tradiční a ke čtenáři ohleduplná, že nezpochybňovali úplně všechno, a byť jsou opatrní, tak se snažili nakonec dát tu verzi, která se jim zdá nejvíce.

Pokud jde o toho cizáka, to je jedna věc, co mě trošku "mučí" při čtení z těch starých dob, že si ani vzdáleně nedovedu představit, jak oni cítili tyhle věci. Stejně přesně nevíš, kdo tu byl a jak se to míchalo.

---
jarmik.pise.cz

02. 03. 2008 - 22:31

dj-team: přes den jsem o tom dumal a dle mé empirické zkušenosti lidé z pohraničí rozumí, ale takhle přes pole, to je oříšek.

---
dj-team.pise.cz

02. 03. 2008 - 23:25

jr*: opět díky za malou exkurzi do dějepisu, mně na tomhle všem nejvíc štve ta nejistota: tak jak to teda doopravdy bylo? To se nikdy nedozvíme, stejně jak to vlastně bude a koneckonců i jak to vlastně je. Takže zprostředkovaná historie je stejně věrohodná jako denní tisk, tak proč si nějakou verzi nevybrat, resp. nesledovat všechny se zájmem.

---
www.jarda-rejcha.blog.cz

02. 03. 2008 - 23:53

jarmik: dj: Ber to tak, že předkové tu měli Avary a nejhorší, co se mohlo stát, že je vymění za jednoho pofrancštělého Keltíka, kterýho si sami vybrali na základě toho, že jim pomoh proti Avarům a možná byl navíc tím pověřen Dagobertem. To nebyla neracionální volba.

jr: Naprostý souhlas. Pokud to jde, snažím se číst o historii pohledem, jestli co tam ten člověk cení a necení, by dávalo smysl aplikováno na dnešní svět.

---
jarmik.pise.cz

03. 03. 2008 - 00:00

sargo: Možná to prostě tak nehrotili, s těma genama. Mohl se přiženit, čímž bylo všechno v pořádku, bylo ho kus chlapa, měl peníze, měl na to, aby je vedl - tak co by ne? Dneska zní slovo "kupec" nedůstojně, ale tenkrát to musel být někdo, kdo byl schopen se poprat s medvědem i loupežníky po cestách, ošéfovat lidi, ubránit náklad před zlodějíčky a při tom všem ještě umět obchodovat. Co si přát víc :oD

---
sargo.pise.cz

03. 03. 2008 - 22:08

dj-team: jm a sargo - tudíž Sargojc: kupec, to je tak zvukomalebné slovo. Slyším tam kniha, mouka, pecen, prostě krásný slova. Větším favoritem je jen knihkupec. Díky za vysvětlení, ale stejně to musel být buď výjimečně silný člověk (osobnost), nebo naopak přijatelný pro ostatní silné.

---
dj-team.pise.cz

03. 03. 2008 - 22:27

sargo: Koukni na mapu. Přežít jenom tu šílenou cestu tehdá muselo chtít pravého chlapa s kou... schopného
A taky možná i díky té aureole jinozemnosti je dostal. Náboženští guruové jsou taky věrohodnější, když jsou z Indie, než z Pavlíčkovy Lhotky.

---
sargo.pise.cz

04. 03. 2008 - 10:14

hablina: Dnes kupec evokuje spíš slovo trhovec. Odhodlaný asiat z dalekého Vietnamu přilétající, obtížný jazyk zvládající, s levným textilem zdatně obchodující...

---
hablina.pise.cz